Guy Shachar, Muranów

i

Autor: Archiwum Architektury

Rewitalizacja na Muranowie. Seminarium

2014-10-03 17:47

9 października w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się seminarium na temat roli dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji miast na przykładzie Warszawy

W ramach cyklicznych spotkań "Czwartki na Tłomackiem" 9 października o godzinie 18.00 odbędzie się seminarium na temat "Rewitalizacja miasta z elementami kulturowymi na przykładzie miasta stołecznego Warszawy".

W pierwszej części seminarium zaprezentowane zostaną przykłady projektów zrealizowanych, w druga poświęcona będzie projektowi studyjnemu Guy’a Shachara. Architekt skoncentrował się na rozpoznaniu przemian dzielnicy Muranów związanych z odbudową Warszawy po zniszczeniach wojennych, wprowadzeniem architektury modernistycznej i socrealistycznej oraz zmianami współczesnymi. Postawił tezę, że upamiętnienie powinno dotyczyć nie tylko miejsc i wydarzeń związanych z Zagładą, ale koncentrować się na częściowym odtworzeniu przestrzeni dzielnicy jako wyrazu pamięci o dziedzictwie przeszłości.

Wizja autora ma na celu ożywienie historycznego zbiegu ulic Nalewki-Gęsiej i Franciszkańskiej, z częściowym odtworzeniem dawnego układu urbanistycznego, poprzez propozycje uzupełniania istniejącej zabudowy oraz nowoczesną, a jednocześnie nawiązującą do przedwojennej tradycji i symboliki, interpretację architektury (cechy elewacji, detale architektoniczne). Uwzględniono m.in. lokalizację dotychczas nie wybudowanej stacji metra Muranów, rozplanowanie linii tramwajowych i autobusowych, zmiany ruchu drogowego, nowe przestrzenie publiczne, dodatkowe przestrzenie handlowe, kawiarnie i sklepy, kształtowanie zieleni i innych elementów.

Tomasz Lec omówi rewitalizację ulicy Chłodnej w Warszawie. Skupi się na aspekcie wartości kulturowych wynikłych zarówno z historii tego miejsca, jak i jego współczesności. Tematykę rewitalizacji Woli podejmuje książka niedawno wydana w Nowym Yorku pt. "Public Space and the Challenges of Urban Transformation in Europe”.

Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Godzina: 18.00 (sala w Błękitnym Wieżowcu)Prowadzenie seminarium: Barbara Kluza i Paweł Sudra

Prelegenci zaproszeni do dyskusji o projekcie podczas seminarium:

Jan Zdzisław Brudnicki,

Tomasz Lec, prezentacja rewitalizacji ulicy Chłodnej,

Inż. arch. Iza Małachowska Coqui, Coqui Małachowska Coqui, prezentacja „Rewitalizacja przestrzeni publicznej Żoliborza oficerskiego”

Inż. arch. Jarosław Wojtach, Art. System Architekci, projekt rewitalizacji miasta Sieradz

Guy Shachar Izraelski Instytut Technologiczny „Technion” autor studialnego projektu rewitalizacji warszawskiego osiedla Muranów

Beata Chomątowska, Muzeum Historii Żydów Polskich i Stacja Muranów

dr hab. inż. arch. Bartosz Czarnecki Politechnika Białostocka

dr inż. arch. Maciej Czarnecki, Politechnika Warszawska

Inż. arch. Jarosław Wojtach, Art. System Architekci

Prof. dr hab. Jeremi T. Królikowski, Arche

dr inż. arch. Agnieszka Cieśla, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa

dr Waldemar Sieminski

Anna Szyba, Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom

Seminarium zorganizowane przy współpracy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Izraelskiego Instytutu Technologicznego „Technion”.