Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej!

Robert Konieczny członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej!

Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej (Obec Architektů) doceniło polskiego architekta Roberta Koniecznego, przyznając mu honorowe członkostwo. To kolejne tego typu wyróżnienie dla projektanta.

Robert Konieczny członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej!
Uroczystość przyjęcia Roberta Koniecznego do grona honorowych członków czeskiej Obec architektů; od lewej: Zdeněk Jiran, profesor Katedry Architektury Wydziału Budowlanego Politechniki Czeskiej w Pradze, Robert Konieczny i Oleg Haman, prezes Stowarzyszenia Architektów Czeskich; fot. serwis prasowy

Uroczystość przyjęcia Roberta Koniecznego do grona honorowych członków czeskiej Obec Architektů odbyła się w Pradze w miniony weekend i poprzedzona była jego wykładem pt. „Moving Architecture”. Architekt po raz pierwszy zaprezentował nowo ukończony budynek Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. To jedna z najnowszych realizacji jego pracowni KWK Promes. Na siedzibę placówki zaadaptowano zabudowania starej rzeźni w centrum miasta. Konieczny opowiedział o historii tego projektu oraz o czeskich planach pracowni KWK Promes.

Czytaj też: Robert Konieczny o budowie galerii PLATO w Ostrawie |

Stowarzyszenie Architektów Republiki Czeskiej OA zostało powołane w 1921 roku. Jego honorowymi członkami są tacy architekci jak Michael Hopkins, Colin Stansfield Smith, Minoru Takeyama, Eva Jiřičná, Christian de Portzamparc, Jan Kaplický, José Antonio Martínez Lapeňa czy Fabrizio Barrozi.

To już drugie honorowe członkostwo Roberta Koniecznego w zagranicznych stowarzyszeniach architektonicznych. Trzy lata temu architekt został członkiem prestiżowej francuskiej Académie d'Architecture, do której należą wybitne osobowości z dziedziny architektury takie jak Tadao Ando, Santiago Calatrava, Norman Foster, Jacques Herzog czy Pierre de Meuron.

Robert Konieczny członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej!
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
Nagroda Jože Plečnika dla Polaków Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.
Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury 12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.
Autor: (Red.)
Galeria PLATO w Ostrawie Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o realizacji pracowni KWK Promes Robert Konieczny pisze Justyna Swoszowska.
Szyb Miedzianka Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK PROMES pisze Jerzy S. Majewski.
Maciej Franta i Robert Konieczny rozbudują uzdrowisko Ustroń Zespół sanatoryjno-uzdrowiskowy w Ustroniu czeka rozbudowa. Projekt nowych obiektów opracowali wspólnie architekci Robert Konieczny oraz Maciej Franta, wnuk jednego ze współautorów założenia.
O budowie galerii PLATO w Ostrawie Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Estońskich Robert Konieczny wybiera najlepsze realizacje tego kraju Każdego roku Stowarzyszenie Architektów Estońskich zaprasza uznanego zagranicznego architekta, który wybiera najlepsze realizacje Estonii. W bieżącej edycji w tej roli wystąpi Robert Konieczny.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.