Architektura MuratorTechnikaWarsztatO budowie galerii PLATO w Ostrawie

O budowie galerii PLATO w Ostrawie

Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.

O budowie galeria PLATO w Ostrawie
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, proj. KWK Promes Robert Konieczny; fot. KWK Promes

Historia budynku

Historia budynku sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy podjęto decyzję o utworzeniu rzeźni miejskiej w Ostrawie. Choć zakład, tak jak w przypadku innych miast, umieszczono w bezpiecznej odległości od centrum, poza obrzeżami ówczesnej starówki Morawskiej Ostrawy, o jej ostatecznej lokalizacji zadecydowało położenie targu bydła, dostępność wody bieżącej i kolei. Jednak w wyniku niezwykle szybkiego rozwoju miasta napędzanego wydobyciem węgla kamiennego, ten teren na przestrzeni kilku dekad niepostrzeżenie wchłonęło rozrastające się centrum.

W 1881 roku zaadoptowano budynki stajni miejskich, które następnie wielokrotnie modernizowano i rozbudowywano. Pełniły one swoją funkcję do lat 60. XX wieku, kiedy ubojnię przeniesiono do nowego zakładu w Martinowie. W kolejnych latach obiekty były wykorzystywane jako magazyny i garaże. To z tego okresu pochodzą przypadkowe modyfikacje i charakterystyczne otwory w elewacjach. Od lat 90. XX wieku opuszczone budynki zaczęły popadać w ruinę. Z czasem część z nich wyburzono. W 2016 roku miasto Ostrawa odkupiło teren wraz z obiektami i rozpoczęło działania mające na celu uratowanie pozostałości historycznej rzeźni. Zachowały się tylko cztery budynki, które były przedmiotem konkursu. Najstarszy z nich, budynek A z 1891 roku, pełnił pierwotnie funkcje chłodni i kotłowni. W latach 1902-1903 dobudowano do niego budynek B z charakterystyczną wieżą. Był on wyposażony w najnowocześniejsze jak na tamte czasy instalacje i przejął zadania chłodni. W tym samym okresie wybudowano budynek C, który mieścił ubojnię świń. Powstały w latach 1926-1927 budynek D pełnił funkcje administracyjną i socjalną.

Główny obszar Morawskiej Ostrawy, na którym znajduje się nieczynna rzeźnia, jest od 1992 roku objęty ochroną konserwatorską w ramach „miejskiej strefy zabytkowej” (Městská památková zóna Moravské Ostravy), a same budynki są zarejestrowane na Centralnej Liście Zabytków Kultury Republiki Czeskiej.

Opis budynku (ruina)

Kiedy przyjechaliśmy na wizję lokalną, nie istniało już wiele dawnych obiektów rzeźni. Te, które się zachowały, były w bardzo złym stanie technicznym. Część pomieszczeń okazała się niedostępna z powodu zagrożenia zawaleniem. W wielu miejscach zniszczone mury kaleczyły przypadkowe, olbrzymie otwory. Prawie czarna od brudu i sadzy cegła świadczyła o przemysłowej historii obiektu i miasta. Wytyczne konserwatorskie zakładały przywrócenie budynku do stanu pierwotnego, odbudowę zniszczonych elementów w tradycyjnej murowanej technologii oraz oczyszczenie całej elewacji. Na szczęście dopuszczono też niestandardową ingerencję w budynek.

Galeria PLATO w Ostrawie Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o realizacji pracowni KWK Promes Robert Konieczny pisze Justyna Swoszowska.
Szyb Miedzianka Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK PROMES pisze Jerzy S. Majewski.
Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello, jest jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!
Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.