Powojenny modernizm

Rozbrat 44a do rozbiórki. Co z pawilonem Syreniego Śpiewu?

2023-08-16 7:22

Jest pozwolenie na wyburzenie budynków przy ul. Rozbrat 44a. W miejscu dawnej siedziby SLD na Powiślu stanie biurowiec projektu Atelier Tektura. Co z sąsiednim pawilonem Syreniego Śpiewu?

Nowe inwestycje przy Rozbrat 44a

Pozwolenie na rozbiórkę budynków przy Rozbrat 44a wydał właśnie Urząd Nadzoru Budowlanego. Pod kilof pójdzie m.in. historyczny obiekt z lat 30., który po wojnie służył KC PZPR, a po przełomie '89 roku – Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. W jego miejscu spółka X Point Powiśle planuje realizację biurowca. Projekt na jej zlecenie opracowało studio Atelier Tektura, które przy Rozbrat 44a ma zresztą swoją siedzibę.

Nowy gmach o wysokości sześciu kondygnacji, regularnej siatce okien i elewacjach wykończonych kamienną okładziną zaoferuje ok. 4,4 tys. m² powierzchni biurowej i ok. 700 m² powierzchni usługowej. Ma być gotowy w 2025 roku. W ramach inwestycji spółki X Point Powiśle rozebrany zostanie też dawny partyjny hotel przy ul. Szarej 10a. Zamiast ośmiopiętrowego budynku z lat 70. powstać ma apartamentowiec.

Nowy biurowiec przy Rozbrat 44a

i

Autor: serwis prasowy Nowy biurowiec przy Rozbrat 44a w Warszawie, proj. Atelier Tektura

Co z pawilonem Syreniego Śpiewu?

Zupełnie inny los czeka modernistyczny pawilon kombinatu gastronomicznego, mieszczący swego czasu kultowy klub Syreni Śpiew. Ten przeszklony budynek o lekkiej konstrukcji został wpisany do rejestru zabytków w 2017 roku po głośnej akcji społecznej w jego obronie, w którą zaangażowało się m.in. Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Miasto jest Nasze. Stało się tak, bo ówczesny właściciel działki, firma Radius, planował obiekt wyburzyć. Rozpoczął nawet demontaż elementów wystroju.

Tymczasem, jak pisał konserwator w uzasadnieniu wpisu, zachowane do dziś dekoracje plastyczne pawilonu wymagają szczególnej ochrony. To m.in. abstrakcyjne mozaiki ścienne wykonane z różnobarwnych odłamków kamiennych i szklanych najprawdopodobniej według projektu Kazimierza Gąsiorowskiego, autora podobnych kompozycji na budynku Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w Bibliotece Narodowej, na elewacjach hotelu „Tarnovia” w Tarnowie czy dworca kolejowego w Oświęcimiu.

Spółka X Point Powiśle planuje pawilon wyremontować, utrzymując jego późnomodernistyczny charakter i wszystkie cenne detale. Prace mają się rozpocząć prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Historia budynków przy Rozbrat 44 i Szarej 10a

Budynek przy ul. Rozbrat 44 zrealizowano w 1936 roku na potrzeby Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie. Autorem obiektu był Stanisław Tomorowicz. W czasie okupacji w gmachu mieścił się m.in. magazyn wojskowy, zdobyty przez powstańców 10 sierpnia 1944 roku. Po wojnie obiekt rozbudowano o skrzydło od strony północnej z przeznaczeniem na ośrodek kursów partyjnych KC PZPR. W latach 70. od wschodu wzniesiono dziewięciokondygnacyjny hotel partyjny połączony z dwukondygnacyjnym pawilonem gastronomicznym otwierającym się na pobliski park. Pawilon, pod adresem Szara 10a, zaprojektował architekt Adam Kowalewski, w latach 1989–1992 wiceminister gospodarki przestrzennej i budownictwa, a mozaikami ozdobił najprawdopodobniej plastyk Kazimierz Gąsiorowski. Obiekt ten początkowo funkcjonował jako stołówka dla partyjnych dygnitarzy, później jako ogólnodostępna restauracja. W latach 2011-2016 mieścił kultowy klub Syreni Śpiew.