Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie
Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione latem 2022 roku.
Nowe zagospodarowanie Ogrodów Ulricha w warszawie, proj. WXCA
W ramach zawartej umowy z Ingka Centres, właścicielem Wola Parku w Warszawie, firma Budimex wykona prace związane z odbudową i rozbudową historycznych szklarni oraz parku Ulricha, a także modernizacją willi i tzw. Zielonej Chaty. Jest to kolejny etap inwestycji – od początku bieżącego roku firma Revita Art prowadzi konserwację szklarni.
Za koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha odpowiada pracownia architektoniczna WXCA oraz LAB3. W skład modernizowanego założenia wchodzą zabytkowe szklarnie i park Ulricha, Ogród Codzienny, willa Ulricha oraz Zielona Chata. Prace konserwatorskie, które będą toczyły się równolegle z pracami budowlanymi, jeszcze mocniej przybliżają nam klimat tego miejsca. Zależy nam, aby odnowiona przestrzeń przypominała historię Ogrodów z czasów rodziny Ulrichów, ale też spełniała oczekiwania mieszkańców i naszych klientów, które zgłaszali podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2018 roku. Dlatego zaprojektowaliśmy rekreacyjną strefę, pamiętając jednocześnie o ekologicznych rozwiązaniach, na przykład wykorzystaniu deszczówki czy zielonej energii – mówi Artur Drączkowski, kierownik projektu z Ingka Centres.
Aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i klientów Wola Parku podczas prac budowlanych, przejście pomiędzy dwiema zabytkowymi szklarniami zostało zamknięte. Z użytkowania wyłączono część miejsc parkingowych znajdujących się na parkingu strzeżonym oraz między willą Ulricha a szklarnią. W sąsiedztwie trwają też prace związane z budową jednej z nowych stacji II linii metra według projektu konsorcjum Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński – to usytuowana pod ul. Górczewską w rejonie ul. Białowiejskiej i centrum handlowego Wola Park stacja Ulrychów. Jak zapowiadają władze miasta, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowo budowanych przystanków II linii metra w połowie 2022 roku.
Firma ILF Consulting Engineers Polska oraz konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” i AMC Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyły w konkursie na koncepcję architektoniczną trzech stacji na Targówku i dwóch w stronę Bemowa. Nowe odcinki II linii warszawskiego metra mają być gotowe do 2022 roku.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.