Architektura MuratorWydarzeniaRyo Abe. O architekturze

Ryo Abe. O architekturze

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.

Ryo Abe. O architekturze
Shima Kitchen na wyspie Teshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA

Gościem najbliższego spotkania „O architekturze” będzie Ryo Abe, japoński architekt, który od ponad dwudziestu lat prowadzi w Tokio biuro AARA i w tym czasie wypracował własny, indywidualny styl niezależny od światowych trendów. W swoich projektach łączy oryginalne formy i idee z tradycją japońskiego rzemiosła. Ryo Abe jest laureatem Award for Emerging Architecture (2010), International Architecture Award (2016) i WAF 2011 World Culture Building of the Year, a także autorem wielu domów jednorodzinnych w Tokio i mniejszych miejscowościach. Wykładał na Meiji University w Tokio oraz Ecole Nationale Superieure d'Architecture de Marseille.

Z uwagi na różnice czasowe między Polską a Japonią, wykład architekta odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 11.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi. 

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Brytyjczyk Philip Beesley, Roger Riewe czy Antti Nousjoki z pracowni ALA Architects.

Ryo Abe. O architekturze
Ryo Abe; fot. archiwum architekta

Ryo Abe. O architekturze
Stacja Kankakei Ropeway Koun na wyspie Shodoshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA
Ryo Abe. O architekturze
Dom Shed, Tree and Lunar w prefekturze Kanagawa, 2018; fot. Shinkenchiku-sha
OBEL AWARD po raz pierwszy
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Autor: (Red.)
Latarnia Górska w Michałowicach – Miejsce Czasu Odzyskanego W niewielkich Michałowicach u podnóża Karkonoszy od 2017 roku powstaje niezwykły ośrodek sztuki i kultury ekologicznej. We współpracy z działającym tu teatrem Cinema realizuje go interdyscyplinarny zespół architektów, badaczy i artystów.
Najfajniejsze kartki świąteczne od pracowni architektonicznych AD 2021 Kartki świąteczne od pracowni architektonicznych zwykle wyróżniają się pomysłem i oryginalną kreską, nierzadko stanowią też komentarz do najważniejszych wydarzeń minionego roku, prezentują architektoniczne credo bądź szczególnie istotny dla danego biura projekt. Publikujemy najfajniejsze kartki świąteczne, jakie w tym roku dostaliśmy od pracowni architektonicznych.
Nie żyje Richard Rogers, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu high-tech 18 grudnia, w wieku 88 lat zmarł  Richard Rogers, autor m.in. Centre Pompidou w Paryżu, siedziby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu czy hali Millennium Dome w Londynie.
Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast – o postpandemicznych zmianach w biurowej rzeczywistości i nowy trendach w aranżacji wnętrz mówi hiszpańska architektka Patricia Urquiola.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty! 30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob zaprasza polskie firmy i biura projektowe do włączenia się w akcję Architekci Grają dla WOŚP. Propozycje usług do licytacji można przesyłać do 16 grudnia!
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.