Architektura MuratorWydarzeniaRyo Abe. O architekturze

Ryo Abe. O architekturze

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.

Ryo Abe. O architekturze
Shima Kitchen na wyspie Teshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA

Gościem najbliższego spotkania „O architekturze” będzie Ryo Abe, japoński architekt, który od ponad dwudziestu lat prowadzi w Tokio biuro AARA i w tym czasie wypracował własny, indywidualny styl niezależny od światowych trendów. W swoich projektach łączy oryginalne formy i idee z tradycją japońskiego rzemiosła. Ryo Abe jest laureatem Award for Emerging Architecture (2010), International Architecture Award (2016) i WAF 2011 World Culture Building of the Year, a także autorem wielu domów jednorodzinnych w Tokio i mniejszych miejscowościach. Wykładał na Meiji University w Tokio oraz Ecole Nationale Superieure d'Architecture de Marseille.

Z uwagi na różnice czasowe między Polską a Japonią, wykład architekta odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 11.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi. 

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Brytyjczyk Philip Beesley, Roger Riewe czy Antti Nousjoki z pracowni ALA Architects.

Ryo Abe. O architekturze
Ryo Abe; fot. archiwum architekta

Ryo Abe. O architekturze
Stacja Kankakei Ropeway Koun na wyspie Shodoshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA
Ryo Abe. O architekturze
Dom Shed, Tree and Lunar w prefekturze Kanagawa, 2018; fot. Shinkenchiku-sha
OBEL AWARD po raz pierwszy
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Autor: (Red.)
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.