Architektura MuratorWydarzeniaRyo Abe. O architekturze

Ryo Abe. O architekturze

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.

Ryo Abe. O architekturze
Shima Kitchen na wyspie Teshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA

Gościem najbliższego spotkania „O architekturze” będzie Ryo Abe, japoński architekt, który od ponad dwudziestu lat prowadzi w Tokio biuro AARA i w tym czasie wypracował własny, indywidualny styl niezależny od światowych trendów. W swoich projektach łączy oryginalne formy i idee z tradycją japońskiego rzemiosła. Ryo Abe jest laureatem Award for Emerging Architecture (2010), International Architecture Award (2016) i WAF 2011 World Culture Building of the Year, a także autorem wielu domów jednorodzinnych w Tokio i mniejszych miejscowościach. Wykładał na Meiji University w Tokio oraz Ecole Nationale Superieure d'Architecture de Marseille.

Z uwagi na różnice czasowe między Polską a Japonią, wykład architekta odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 11.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi. 

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Brytyjczyk Philip Beesley, Roger Riewe czy Antti Nousjoki z pracowni ALA Architects.

Ryo Abe. O architekturze
Ryo Abe; fot. archiwum architekta

Ryo Abe. O architekturze
Stacja Kankakei Ropeway Koun na wyspie Shodoshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA
Ryo Abe. O architekturze
Dom Shed, Tree and Lunar w prefekturze Kanagawa, 2018; fot. Shinkenchiku-sha
OBEL AWARD po raz pierwszy
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Autor: (Red.)
Fran Silvestre gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Podczas najbliższego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury przeniesiemy się w klimaty śródziemnomorskie. Bohaterem wieczoru będzie hiszpański architekt Fran Silvestre, który od 2005 roku prowadzi w Walencji pracownię Fran Silvestre Arquitectos.
Nasz przyjaciel Demiurg [FILM] Prezentujemy nagranie pierwszej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Spotkanie z udziałem Doroty Sibińskiej z XYstudio, Roberta Koniecznego z KWK PROMES i Szymona Wojciechowskiego z APA Wojciechowski Architekci poprowadziła redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska.
Kim jest architekt? Film promujący pierwszą dyskusję z cyklu Wartości w Architekturze Dariusz Kozłowski, Roman Rutkowski, Piotr Kuczia, Rafał Sieraczyński, Zbigniew Maćków i Liliana Krzycka. Zawodowe wyzwania. Pokoleniowe i własne. Zobacz film promujący pierwszą dyskusję z cyklu Wartości w Architekturze.
Bal architektek: nowa inicjatywa na rzecz równouprawnia kobiet w architekturze i apel do archidziadersów Architektki w Polsce nie „dziedziczą” po starszych koleżankach wiedzy o systemowych nierównościach i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją w zawodzie. Każde pokolenie odkrywa te zależności na nowo, przez co przeciwstawianie się im jest tak trudne – piszą inicjatorki projektu Bal architektek Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka.
Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020 Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.
O architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Rogerem Riewe, w Polsce najbardziej znany jako współautor nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.