Architektura MuratorWydarzeniaRyo Abe. O architekturze

Ryo Abe. O architekturze

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.

Ryo Abe. O architekturze
Shima Kitchen na wyspie Teshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA

Gościem najbliższego spotkania „O architekturze” będzie Ryo Abe, japoński architekt, który od ponad dwudziestu lat prowadzi w Tokio biuro AARA i w tym czasie wypracował własny, indywidualny styl niezależny od światowych trendów. W swoich projektach łączy oryginalne formy i idee z tradycją japońskiego rzemiosła. Ryo Abe jest laureatem Award for Emerging Architecture (2010), International Architecture Award (2016) i WAF 2011 World Culture Building of the Year, a także autorem wielu domów jednorodzinnych w Tokio i mniejszych miejscowościach. Wykładał na Meiji University w Tokio oraz Ecole Nationale Superieure d'Architecture de Marseille.

Z uwagi na różnice czasowe między Polską a Japonią, wykład architekta odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 11.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi. 

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Brytyjczyk Philip Beesley, Roger Riewe czy Antti Nousjoki z pracowni ALA Architects.

Ryo Abe. O architekturze
Ryo Abe; fot. archiwum architekta

Ryo Abe. O architekturze
Stacja Kankakei Ropeway Koun na wyspie Shodoshima w prefekturze Kagawa, 2020; fot. Sadao HOTTA
Ryo Abe. O architekturze
Dom Shed, Tree and Lunar w prefekturze Kanagawa, 2018; fot. Shinkenchiku-sha
OBEL AWARD po raz pierwszy
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Autor: (Red.)
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.