Architektura MuratorWydarzeniaSARP Kraków: Marek Dunikowski/DDJM Biuro Architektoniczne

SARP Kraków: Marek Dunikowski/DDJM Biuro Architektoniczne

Krakowski oddział SARP zaprasza na kolejny wykład z cyklu Spotkanie z Mistrzem. Gościem Galerii Architektury SARP będzie architekt Marek Dunikowski, laureat Honorowej Nagrody SARP 2004

Marek Dunikowski - wykład w SARP Kraków
Marek Dunikowski - wykład w SARP Kraków

Marek Dunikowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 80. prowadził działalność dydaktyczną na Wydziałach Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu w Tenessee. Architekt od 1991 roku prowadzi w Krakowie biuro architektoniczne DDJM, jedną z najbardziej znanych i utytułowanych krakowskich firm architektonicznych. W sztandarowych realizacjach coraz bardziej widoczne są nawiązania do polskiej architektury połowy XX wieku – tzw. półmodernizmu czy socrealizmu. Ekspresyjne, transparentne formy stosowane w projektach pawilonu KrakChemia w Krakowie (1995) czy banku BPH W Opolu („Architektura-murator” 6/01) ustępują miejsca monumentalnym podziałom i kamiennym okładzinom. Tak jest w przypadku Centrum Biurowego Lubicz (2000) i zespołu biurowców Globe Trade Center w Krakowie (2003) czy zrealizowanych w Warszawie Apartamentów Murano („Architektura-murator” 1/2010). DDJM to także współautorzy jednej z ikon współczesnej architektury polskiej – mauzoleum na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Bełżcu („Architektura-murator”  9/2004).

Architekt zaangażowany jest również w działalność organizacyjną i społeczną; od 1998 roku działa w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krakowie, zaangażował się także w działalność Rady Gospodarczej przy Wojewodzie Krakowskim, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Wykład jest kolejną częścią cyklu Spotkanie z Mistrzem organizowanego w Krakowskim Oddziale SARP. W ramach cyklu  prezentowana będzie twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.

Wykład odbędzie się 17 października 2013, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6.

Więcej informacji; www.sarp.krakow.pl

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.