Architektura MuratorWydarzeniaSARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.

SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość
Większość wydarzeń 4. Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40 odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 zostały zainicjowane w 2018 roku. Od tej pory odbyły się już trzy edycje: w Szczecinie, Lublinie i Katowicach. Po wymuszonej pandemią przerwie tegoroczna, czwarta odsłona wydarzenia będzie miała miejsce we Wrocławiu. Przez dwa dni uczestnicy dyskutować będą nie tylko o sprawach istotnych z punktu widzenia młodych architektów działających w lokalnych strukturach SARP, ale też całego środowiska projektowego w kontekście wojny w Ukrainie czy współpracy z samorządami. Będzie też o komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, między poszczególnymi oddziałami stowarzyszenia, która – jak piszą w programie organizatorzy – wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nic nie zmieniło się od ostatnich warsztatów, jest nawet gorzej. Rozwiążmy to w końcu – apelują.

Zwracają też uwagę na potrzebę wzmocnienia opiniotwórczej roli SARP: Często władze proszą o opinię, ale jeszcze częściej nie uznają nas za miarodajną stronę w dyskusji. Pokazuje to chociażby ostatnia walka wrocławskiego stowarzyszenia o zachowanie takich obiektów jak Stadion Olimpijski czy Solpol. Co możemy zrobić, aby wzmocnić naszą pozycję jako ciała opiniotwórczego w dyskusjach o sprawach ważnych dla naszych miast? I jakie narzędzia należy przyjąć do wypracowania spójnego, wewnątrzśrodowiskowego stanowiska do komunikowania na zewnątrz?

Czytaj też: Wrocławski SARP w proteście przeciw wyburzeniu Solpolu, budynku ZETO i Basenu Olimpijskiego |

Dyskusjom i prelekcjom SARP U40 towarzyszyć będą spotkania w mniej formalnej atmosferze, wspólne wyjścia na miasto i wycieczki, w tym zwiedzanie osiedla Nowe Żerniki. Bo – jak tłumaczy Rafał Pieszko, koordynator wrocławskiego wydarzenia, a zarazem członek zarządu SARP Wrocław – integracja architektów działających w ramach stowarzyszenia to kolejne, ważne wyzwanie na przyszłość. Będziemy rozmawiać o problemach zauważalnych podziałów i rozłamów. Przedyskutujemy postpandemiczną rzeczywistość, która wyhamowała naszą komunikację, oddziałową skuteczność i zaangażowanie. Mimo ogólnego wrzenia w ostatnim czasie, cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli się spotkać i wspólnie odpowiedzieć sobie na wiele pytań – podkreśla. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronatem medialnym Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40. Zespół redakcyjny podczas wydarzenia reprezentować będzie nowa sekretarz redakcji Magda Mojduszka.

4. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
Kiedy:
22-23 kwietnia 2022 roku
Gdzie: Wrocław

Tagi:
Autor: (Red.)
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.