Architektura MuratorWydarzeniaSARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość

W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.

SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość
Większość wydarzeń 4. Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40 odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 zostały zainicjowane w 2018 roku. Od tej pory odbyły się już trzy edycje: w Szczecinie, Lublinie i Katowicach. Po wymuszonej pandemią przerwie tegoroczna, czwarta odsłona wydarzenia będzie miała miejsce we Wrocławiu. Przez dwa dni uczestnicy dyskutować będą nie tylko o sprawach istotnych z punktu widzenia młodych architektów działających w lokalnych strukturach SARP, ale też całego środowiska projektowego w kontekście wojny w Ukrainie czy współpracy z samorządami. Będzie też o komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, między poszczególnymi oddziałami stowarzyszenia, która – jak piszą w programie organizatorzy – wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nic nie zmieniło się od ostatnich warsztatów, jest nawet gorzej. Rozwiążmy to w końcu – apelują.

Zwracają też uwagę na potrzebę wzmocnienia opiniotwórczej roli SARP: Często władze proszą o opinię, ale jeszcze częściej nie uznają nas za miarodajną stronę w dyskusji. Pokazuje to chociażby ostatnia walka wrocławskiego stowarzyszenia o zachowanie takich obiektów jak Stadion Olimpijski czy Solpol. Co możemy zrobić, aby wzmocnić naszą pozycję jako ciała opiniotwórczego w dyskusjach o sprawach ważnych dla naszych miast? I jakie narzędzia należy przyjąć do wypracowania spójnego, wewnątrzśrodowiskowego stanowiska do komunikowania na zewnątrz?

Czytaj też: Wrocławski SARP w proteście przeciw wyburzeniu Solpolu, budynku ZETO i Basenu Olimpijskiego |

Dyskusjom i prelekcjom SARP U40 towarzyszyć będą spotkania w mniej formalnej atmosferze, wspólne wyjścia na miasto i wycieczki, w tym zwiedzanie osiedla Nowe Żerniki. Bo – jak tłumaczy Rafał Pieszko, koordynator wrocławskiego wydarzenia, a zarazem członek zarządu SARP Wrocław – integracja architektów działających w ramach stowarzyszenia to kolejne, ważne wyzwanie na przyszłość. Będziemy rozmawiać o problemach zauważalnych podziałów i rozłamów. Przedyskutujemy postpandemiczną rzeczywistość, która wyhamowała naszą komunikację, oddziałową skuteczność i zaangażowanie. Mimo ogólnego wrzenia w ostatnim czasie, cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli się spotkać i wspólnie odpowiedzieć sobie na wiele pytań – podkreśla. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronatem medialnym Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Architektów SARP U40. Zespół redakcyjny podczas wydarzenia reprezentować będzie nowa sekretarz redakcji Magda Mojduszka.

4. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
Kiedy:
22-23 kwietnia 2022 roku
Gdzie: Wrocław

Tagi:
Autor: (Red.)
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.