Architektura MuratorWydarzeniaSARP Warszawa: Urban Laboratory, czyli drugie polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne

SARP Warszawa: Urban Laboratory, czyli drugie polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne

Warszawski oddział SARP, Ambasada Szwajcarii oraz magazyn Hochparterre zapraszają na drugie polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne Urban Laboratory, które odbędą się w dniach 10-14 kwietnia 2014  

Celem drugich polsko-szwajcarskich warsztatów urbanistycznych, które odbędą się w dniach 10-14 kwietnia 2014 w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP, jest wymiana idei pomiędzy przedstawicielami środowisk architektonicznych i urbanistycznych obydwóch krajów. W programie tegorocznych warsztatów znalazły się trzy tematy, które dyskutowane będą przez przedstawicieli każdego z krajów i publiczność. Organizatorami warsztatów są SARP Warszawa, magazyn Hochparterre i Ambasada Szwajcarii.

Szczegółowy program drugich polsko-szwajcarskich warsztatów urbanistycznych Urban Laboratory

Czwartek, 10 kwietnia 2014, godz. 18.00 – 20.00

Panel I: Zwarte miasto


Warszawa:
Przed II wojną światową Warszawa była miastem o bardzo zwartej zabudowie w stylu XIX- wiecznym: zwarta zabudowa pierzejowa, była częściowo doświetlona tylko przez niewielkie podwórka. W tym czasie zarówno gęstość zabudowy jak i przeludnienie stanowiły problem. Zniszczenia w wyniku wojny i okupacji przyniosły miastu straty porównywalne z trzęsieniem ziemi. Na mocy dekretu Bolesława Bieruta z 26 października 1945 własność została upaństwowiona i wcześniejszy podział gruntów stracił na znaczeniu. Odbudowane na nowo miasto oddaje w głównej mierze idee modernistycznej urbanistyki. Dzisiaj w Warszawie przeplatają się rozmaite przykłady urbanistyczne - razem z postsocjalistycznym chaosem i brakiem planowania przestrzennego powstał krajobraz miejski pełen rozdźwięków i luk, które czekają na wypełnienie.

Zurych:
Miasta w Szwajcarii uchronione zostały przed zniszczeniami wojennymi, jednakże i tutaj gęsto zabudowane XIX- wieczne dzielnice stanowiły problem. Po stuleciach ucieczki z miast, stały się one na nowo atrakcyjnymi miejscami do mieszkania oraz pracy i przyciągają wielu ludzi. Zwarta zabudowa ponownie stała się ważnym celem urbanistycznym, czego ciekawym przykładem jest dzielnica Europaallee przy Dworcu Głównym w Zurychu. Zagęszczenie dotyczy również osiedli okresu powojennego, a także dzielnic willowych przy Zürichberg.

Dyskusja:
Co oznacza: "zwarte miasto"? Jaka jest relacja gęstości zabudowy do jakości życia? Czy Warszawa powinna dążyć do zagęszczenia zabudowy miasta? Jak można by tego dokonać? Jakie są doświadczenia Szwajcarii w zakresie zagęszczania zabudowy? Jaki jest stosunek mieszkańców do tego procesu?

Eksperci:
PL: Sławomir Gzell, Profesor Urbanistyki, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
CH: Kees Christiaanse, autor koncepcji urbanistycznej Europaallee w Zurychu, Profesor Architektury i Urbanistyki, ETH Zurych

Moderator: Grzegorz Piątek, architekt, krytyk architektury, kierownik Centrum Architektury

Piątek, 11 kwietnia 2014, godz. 18.00 – 20.00

Panel II: Wieżowce i miasto


Warszawa:
W ostatnich dwudziestu latach powstało w Warszawie wiele wieżowców. Razem tworzą one panoramę, która stała się już symbolem polskiej stolicy. Większość drapaczy chmur znajduje się na tyłach Pałacu Kultury i Nauki, natomiast kilka powstało w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

Zurych:
Wieżowce, chociaż w mniejszym stopniu, to temat dotyczący również Zurychu. Na obszarze zabudowy Zürich West – dawnym obszarze przemysłowym – jak również w innych miejscach powstały liczne wieżowce, które zmieniły oblicze miasta.

Dyskusja:
Dlaczego budowane są wieżowce w obu miastach? Jaką rolę odgrywają one w krajobrazie miejskim Warszawy i Zurichu? Jakie niosą zagrożenie dla obrazu miasta? Dlaczego wielu warszawian chce mieć jak najwięcej wieżowców w mieście – podczas gdy stosunek Szwajcarów do wysokiej zabudowy jest raczej sceptyczny?

Eksperci
CH: Pascal Hunkeler, Urząd ds. Urbanistyki Miasta Zurych
PL: Michał Borowski, architekt, Naczelny Architekt m.st. Warszawy 2003–2006

Moderator:
Dariusz Bartoszewicz, dziennikarz "Gazeta Stołeczna"

Sobota, 12 kwietnia 2014, godz. 14.00 – 16.00

Panel III: Architektura nieprzyjazna środowisku – wyzwanie dla naszych miast


Warszawa/Polska:
Budowa domu jednorodzinnego w zielonej okolicy jest marzeniem wielu mieszkańców stolicy. Tysiące takich domów powstało i wciąż powstaje w okolicach Warszawy. Realizacja marzenia o podmiejskim domu pociąga za sobą rozlewanie przedmieść, wydłużenie czasu dojazdu do pracy, szkoły i usług oraz uciążliwe korki. Ponadto niepohamowana konsumpcja otoczenia nieodwracalnie oszpeca krajobraz. Na płaszczyźnie politycznej nie są podejmowane żadne działania, w celu powstrzymania tej nieprzyjaznej środowisku zabudowy architektonicznej.

Zurych/Szwajcaria:
Również w Szwajcarii wielu marzy o własnym domu za miastem, ograniczeniem są jednak szybujące w górę ceny gruntu oraz polityka przestrzenna. Zamieszkiwany przez 1,4 mln mieszkańców Kanton Zurych jest największym kantonem Szwajcarii i obok Genewy czy Lozanny należy do najbardziej dynamicznych regionów kraju. Do 2030 roku liczba mieszkańców wzrośnie o około 200 000. Zgodnie z kantonalną koncepcją zagospodarowania przestrzennego 80 procent z nich powinno osiedlić się na już zamieszkanych obszarach. Ponadto inicjatywa społeczna przyjęta w 2012 roku zabrania przekształcania obszarów zielonych w osiedla.

Dyskusja:
Jak można powstrzymać zabudowę nieprzyjazną środowisku? Jak tworzyć godną przestrzeń życiową, bez zbytniego obciążania terenów zielonych? Problem można postawić również inaczej: Czy potrzba posiadania własnego domu na przedmieściach powinna być wyżej ceniona? Czy zabudowa nieprzyjazna środowisku jest problemem w kraju posiadających względnie dużo niezagospodarowanych powierzchni?

Eksperci:
PL: Grzegorz Buczek, Wiceprzewodniczący Towarzystwa Urbanistów Polskich TUP
CH: Wilhelm Natrup, Główny Planista Kantonu Zurych

Moderator:
Łukasz Pietrzak i Werner Huber, Hochparterre (szwajcarskie czasopismo o architekturze i planowaniu)

Obowiązuje rejestracja. Informacje:
SARP Warszawa
Foksal 2
00-950 Warszawa
+48 22 826 74 39

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Nowe inwestycje i kultura. Cykl Mobilne idee Projektowanie instytucji kultury – pod takim hasłem odbędzie się w piątek 24 stycznia 2014 pierwsze spotkanie z cyklu Mobilne idee. W debacie wezmą udział m.in. Zenon Butkiewicz, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska
Brzydka nasza Polska cała? Debata o reklamie zewnętrznej w radiowej Dwójce Debata dotycząca zanieczyszczenia polskiej przestrzeni publicznej reklamami nagrywana będzie w poniedziałek w studiu im. Władysława Szpilmana. Radiowa dwójka zaprasza do udziału w spotkaniu. Na temat reklamowego chaosu dyskutować będą m.in. Olgierd Dziekoński, Grzegorz Piątek, Andrzej Pągowski i Krzysztof Trebunia-Tutka
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowy projekt W piątek 13 września 2013 roku rozpoczyna się nowy etap w historii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W centrum Warszawy powstać mają dwa budynki: siedziba MSN oraz Teatru TR. Nowa inwestycja na placu Defilad zrealizowana zostanie według projektu wyłonionego w tzw. procedurze negocjacji z ogłoszeniem
Grzegorz Piątek. Centra kultury - nowa mapa Warszawy Dziś punktami orientacyjnymi są w Warszawie symbole polityczne (Pałac Kultury, siedziby władzy) albo ekonomiczne (wieżowce, centra handlowe), a kultura pozostaje stosunkowo niewidoczna. Czy centra kultury mogą stworzyć nową mapę Warszawy i sieć punktów orientacyjnych, nowy wizerunek i tożsamość miasta?