Architektura MuratorWydarzeniaShigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja w Warszawie

Shigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja w Warszawie

28 września do Warszawy przyjedzie Shigeru Ban. Na zaproszenie firmy Geberit i stołecznego oddziału SARP architekt wygłosi wykład na temat projektowania dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Opowie też o zrealizowanych w ostatnich miesiącach schronieniach dla uchodźców na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski.

Shigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja
Z prawej: Shigeru Ban (fot. serwis prasowy), z lewej: fragment tegorocznej wystawy „Plany na przyszłość LAB”, w której wykorzystano elementy Paper Partition System (fot. Marta Wróbel)

Pod koniec września Shigeru Ban po raz kolejny odwiedzi Polskę. 27 września spotka się ze studentami Politechniki Wrocławskiej, dzień później weźmie udział w konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” organizowanej w Warszawie przez firmę Geberit we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Architekt opowie m.in. o projektowaniu tymczasowych obiektów dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych, w tym o realizacjach z wykorzystaniem opracowanego przez siebie Paper Partition System. Dyskusję poprowadzi architektka Magda Maciąg, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiaku. Konferencja adresowana jest do architektów. Bezpłatna rejestracja TU. Szczegółowy program już wkrótce dostępny będzie na stronie www.geberit.pl.

Czytaj też: Shigeru Ban we Wrocławiu |


Shigeru Ban urodził się w 1957 roku w Tokio. Wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych – studiował w Southern California Institute of Architecture, a następnie w Cooper Union’s School of Architecture. Swoją pierwszą pracownię założył w rodzinnym Tokio, obecnie prowadzi biura także w Paryżu i Nowym Jorku. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. Prowadzona przez niego od 1995 roku organizacja Voluntary Architectsʼ Network ma na koncie domy, namioty, szkoły, mosty, sale koncertowe i muzea. W 2014 roku za swoją działalność został uhonorowany Nagrodą Pritzkera.

Architekt miał okazję stworzyć schronienia dla uchodźców i ofiar kataklizmów m.in. w Rwandzie, na Haiti, w Chinach, Indiach, we Włoszech czy w Japonii. W ostatnich miesiącach był zaangażowany w realizację tymczasowych schronień dla uchodźców z Ukrainy, przede wszystkim na terenie Polski, ale też na Słowacji, we Francji i w Niemczech.  O tej inicjatywie pisaliśmy w artykule Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy.

Konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”
Kiedy:
28 września 2022 roku, 12.30-17.00
Gdzie: pawilon wystawowy SARP, Warszawa, ul. Foksal 2
Organizatorzy: Geberit, OW SARP

Humanitarna rewolucja w architekturze? Liczne projekty architektury humanitarnej pokazują, że współczesny architekt, działając jedynie punktowo, jest w stanie zainicjować dogłębne zmiany społeczne. Równocześnie takie realizacje i przeprowadzający je „architektoniczni rebelianci" definiują na nowo profesję. W kontekście nadchodzącego weneckiego biennale i jego głównego tematu Raporty z linii frontu „A-m” prezentuje wybór innowacyjnych, społecznie zaangażowanych obiektów autorstwa 15 pracowni i zespołów.
Shigeru Ban w rozmowie z Krzysztofem Ingardenem Ludzie, którzy posiadają pieniądze dążą do wizualizacji swojej władzy za pomocą architektury. Sadzę jednak, że architekt, podobnie jak lekarz czy prawnik, jest zawodem odpowiedzialności i społecznego zaufania. To spowodowało, że zamiast tworzyć budynki dla ludzi uprzywilejowanych staram się znaleźć sposób na powiązanie działalności zawodowej z działaniem na rzecz społeczności – mówił Shieru Ban Krzysztofowi Ingardenowi w 2003 roku. Przypominamy wywiad, jaki ukazał się w cyklu „Dokąd zmierza architektura?”  w „Architekturze-murator” nr 10/2003.  
Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020 Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.
Targ w Ghanie Projekt targu to przykład, jak można zmieniać spojrzenie na współczesną architekturę i aspirować do demokratycznego dialogu za jej pośrednictwem. O realizacji, której współautorką jest architektka Magdalena Górecka pisze Joana Lazarova.
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Kaira Looro na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej. Praca młodych architektów pokonała ponad 450 projektów z całego świata i ma szansę na realizację.
Architektura bez granic – spotkanie z Hannesem Schmidem Architekci Bez Granic OW SARP zapraszają na pierwsze spotkanie z nowego cyklu poświęconego architekturze humanitarnej na świecie. Już 1 października wykład wygłosi Hannes Schmid zaangażowany w działania charytatywne w slumsach Kambodży.  
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!