Architektura MuratorWydarzenia Shigeru Ban Laureatem Nagrody Pritzkera 2014

Shigeru Ban Laureatem Nagrody Pritzkera 2014

Laureatem tegorocznej Nagrody Pritzkera został japoński architekt Shigeru Ban. Doceniono nie tylko jego eleganckie projekty dla klientów prywatnych, lecz przede wszystkim wieloletnie zaangażowanie społeczne na rzecz ofiar katastrof i kataklizmów w różnych zakątkach świata

Shigeru Ban, Nagroda Pritzkera 2014
Shigeru Ban, Dom z Papierowych Bali (Paper Log House, 2001), Bhuj, Indie, zdjęcie Kartikeya Shodhan, dzięki uprzejmości Shigeru Ban Architects.

Shigeru Ban urodził się w Tokio w 1957 roku, jego pracownie mieszczą się w Tokio, Paryżu i Nowym Jorku. W latach 2006-2009 był jednym z członków jury przyznającego Nagrodę Pritzkera. W tym roku sam otrzymał nagrodę uznawaną za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień we współczesnej architekturze, przyznawaną za talent, wizję oraz spójny i znaczący wkład w zbudowane otoczenie człowieka.

Shigeru Ban jest autorem budynków biurowych (dla firmy Tamedia w Zurychu), przestrzeni wystawienniczych (Centrum Pompidou-Metz we Francji), domów jednorodzinnych i wielu systemów schronień zbudowanych dla uchodźców i ofiar katastrof od Haiti przez Rwandę, Włochy, Indie, Chiny aż po rodzinną Japonię. Do konstrukcji schronień często wykorzystuje tekturowe tuby, pełniące funkcję kolumn, ścian czy całych struktur, na których rozpinane są namioty. Ten niedrogi, nadający się do wielorazowego użytku materiał jest prosty w montażu i może być zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wody i ognia. Shigeru Ban używa także innych ekologicznych materiałów, takich jak papier, bambus, tkanina, a jako inspirację wymienia tradycyjną japońską stolarkę, z którą zetknął się w rodzinnym domu jeszcze jako dziecko. Nagroda Pritzkera dla Shigeru Bana to  wyraz uznania za jego zaangażowanie społeczne, pracę na rzecz ofiar naturalnych kataklizmów oraz katastrof wywołanych przez człowieka. Jury doceniło jego wkład w architekturę zrównoważonego rozwoju, innowacyjność, stosowanie nowoczesnych materiałów i technologii oraz wizję, która pozwala zakwalifikować go do "Architektonicznego Panteonu".  Zgodnie z opinią jury, postawa i działalność architektoniczna Shigeru Bana w pełni realizuje ducha nagrody.

Nagroda Pritzkera została ufundowana w 1979 roku przez małżeństwo Jay'a i Cindy Pritzkerów, właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt. Nagroda przyznawana jest przez jury składające się od pięciu do dziewięciu osób, profesjonalistów z dziedzin architektury, biznesu, edukacji, kultury. Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy, polityków posiadających widzę i znajomość dziedziny do 1 listopada danego roku. Ponadto, każdy architekt posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu może zgłosić kandydata. Laureat nagrody otrzymuje 100 tys. dolarów oraz brązowy medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie Witruwiańska triada „trwałość, użyteczność i piękno”.

Raymond Moriyama - realizacje kanadyjskiego architekta Nowa nagroda architektoniczna, której organizatorzy mają ambicje dorówniania nagrodzie Pritzkera pod względem prestiżu i znaczenia dla współczesnej architektury, nosi nazwisko Raymonda Moriyamy. Przypominamy realizacje kanadyjskiego architekta