Żeby zaprojektować dobrą przestrzeń publiczną, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, zasugerował Thorbjörn Andersson podczas kwietniowej konferencji z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka, tym razem poświęconej projektom ze Skandynawii.
Andersson jest wykładowcą akademickim i uznanym projektantem ze sztokholmskiego biura SWECO Architects, miał okazję współpracować między innymi z Frankiem Gehrym, Tadao Ando i innymi tuzami współczesnej architektury. Może sobie więc pozwolić na porady w amerykańskim stylu „jak osiągnąć sukces w dziesięciu krokach”: Przede wszystkim słuchaj miejsca, kontekst jest najważniejszy / Niech główna idea decyduje o projekcie, na początku nie skupiaj się na drobiazgach / Zaczynaj od opracowania projektu w dużej skali. Najpierw idea, później dizajn / Wykorzystuj krajobraz, włącz dalsze otoczenie do swojego projektu / Delikatny dotyk może być lepszy od radykalnych działań / Stosuj duże formy. Inaczej niż w architekturze, to nie człowiek jest punktem odniesienia, ale krajobraz / Pomyśl, jak miejsce będzie wyglądało o zmierzchu / Wykorzystuj różnice poziomów / Zwracaj uwagę na granice i obrzeża / Używaj ponownie; re-use i recykling mają przyszłość.
Projektant ilustrował kolejne punkty zdjęciami z własnych realizacji, takich jak wypełniony roślinami leczniczymi Physic Garden w Bazylei, który powstał dla firmy farmaceutycznej, czy mebel miejski-pasaż zrobiony z wielkiej, pociętej na segmenty cysterny w poprzemysłowym krajobrazie Holmens Bruk w szwedzkim Norrköping. Na koniec przyznał, że jego dekalog jest nie tylko całkowicie subiektywny, ale i zmieniał się wielokrotnie, bo projektant krajobrazu musi uczyć się przez całe życie.
W warszawskiej siedzibie SARP o niektórych wyzwaniach typowych dla zawodu opowiadali także inni Skandynawowie. Henrik Bos, dyrektor jednej z największych fińskich firm wykonawczych VRJ Group, przedstawił organizację pracy w dużym zespole. Stein Wikholm, właściciel grupy Wikholm AS, mówił o zielonych dachach, zaś Trine Trydeman i Jacoba Kampa, założyciele duńskiej pracowni 1:1 landskab, o planowaniu zieleni z myślą o długodystansowym efekcie. Para projektantów opisała między innymi wdrażany w Kopenhadze program „parków kieszonkowych”. Pocket parks to niewielkie tereny zielone zakładane na pustych działkach w mieście, na przykład w miejscu wyburzonych budynków. Ich realizacja nie wymaga wielkich funduszy, zapewniają natomiast dostęp do zieleni mieszkańcom gęsto zabudowanych dzielnic.
Kwietniowe spotkanie ze skandynawskimi projektantami było już dziesiątą konferencją z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) od pięciu lat zaprasza do udziału w nich znanych architektów krajobrazu z Polski i Europy Zachodniej. Podczas konferencji prezentowane są nowe projekty i realizacje, a także produkty i rośliny. Kolejna edycja zaplanowana jest na jesień 2015 roku.