Architektura MuratorWydarzeniaSkandynawski dekalog architekta krajobrazu

Skandynawski dekalog architekta krajobrazu

Kwietniowa konferencja z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka poświęcona była projektom ze Skandynawii. Henrik Bos, dyrektor jednej z największych fińskich firm wykonawczych VRJ Group, przedstawił organizację pracy w dużym zespole. Stein Wikholm, właściciel grupy Wikholm AS, mówił o zielonych dachach, zaś Trine Trydeman i Jacoba Kampa, założyciele duńskiej pracowni 1:1 landskab, o planowaniu zieleni z myślą o długodystansowym efekcie.

Skandynawskie krajobrazy. Konferencja
Podwórko przy Classensgade 27 w Kopenhadze, projekt: 1:1 Landskab, 2009-2010, fot. Anders Sune Berg/serwis prasowy Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu

Żeby zaprojektować dobrą przestrzeń publiczną, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, zasugerował Thorbjörn Andersson podczas kwietniowej konferencji z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka, tym razem poświęconej projektom ze Skandynawii.

Andersson jest wykładowcą akademickim i uznanym projektantem ze sztokholmskiego biura SWECO Architects, miał okazję współpracować między innymi z Frankiem Gehrym, Tadao Ando i innymi tuzami współczesnej architektury. Może sobie więc pozwolić na porady w amerykańskim stylu „jak osiągnąć sukces w dziesięciu krokach”: Przede wszystkim słuchaj miejsca, kontekst jest najważniejszy / Niech główna idea decyduje o projekcie, na początku nie skupiaj się na drobiazgach / Zaczynaj od opracowania projektu w dużej skali. Najpierw idea, później dizajn / Wykorzystuj krajobraz, włącz dalsze otoczenie do swojego projektu / Delikatny dotyk może być lepszy od radykalnych działań / Stosuj duże formy. Inaczej niż w architekturze, to nie człowiek jest punktem odniesienia, ale krajobraz / Pomyśl, jak miejsce będzie wyglądało o zmierzchu / Wykorzystuj różnice poziomów / Zwracaj uwagę na granice i obrzeża / Używaj ponownie; re-use i recykling mają przyszłość.

 

Projektant ilustrował kolejne punkty zdjęciami z własnych realizacji, takich jak wypełniony roślinami leczniczymi Physic Garden w Bazylei, który powstał dla firmy farmaceutycznej, czy mebel miejski-pasaż zrobiony z wielkiej, pociętej na segmenty cysterny w poprzemysłowym krajobrazie Holmens Bruk w szwedzkim Norrköping. Na koniec przyznał, że jego dekalog jest nie tylko całkowicie subiektywny, ale i zmieniał się wielokrotnie, bo projektant krajobrazu musi uczyć się przez całe życie.

W warszawskiej siedzibie SARP o niektórych wyzwaniach typowych dla zawodu opowiadali także inni Skandynawowie. Henrik Bos, dyrektor jednej z największych fińskich firm wykonawczych VRJ Group, przedstawił organizację pracy w dużym zespole. Stein Wikholm, właściciel grupy Wikholm AS, mówił o zielonych dachach, zaś Trine Trydeman i Jacoba Kampa, założyciele duńskiej pracowni 1:1 landskab, o planowaniu zieleni z myślą o długodystansowym efekcie. Para projektantów opisała między innymi wdrażany w Kopenhadze program „parków kieszonkowych”. Pocket parks to niewielkie tereny zielone zakładane na pustych działkach w mieście, na przykład w miejscu wyburzonych budynków. Ich realizacja nie wymaga wielkich funduszy, zapewniają natomiast dostęp do zieleni mieszkańcom gęsto zabudowanych dzielnic.

Kwietniowe spotkanie ze skandynawskimi projektantami było już dziesiątą konferencją z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) od pięciu lat zaprasza do udziału w nich znanych architektów krajobrazu z Polski i Europy Zachodniej. Podczas konferencji prezentowane są nowe projekty i realizacje, a także produkty i rośliny. Kolejna edycja zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Od 20 stycznia prezentowana będzie w specjalnym pawilonie przed Wola Parkiem.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu Zwycięski projekt parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie wykonało krakowskie biuro eM4. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.
Instrumenty dla miasta – Niemcy vs Polska – rozmowa z Joergiem Th. Coqui Projektów architektonicznych nie zlecamy architektom krajobrazu, a więc może czas, żeby projekty terenów zieleni przestali wykonywać architekci. Byłoby to na pewno z korzyścią dla przestrzeni – z Joergiem Th. Coqui, architektem krajobrazu, partnerem w warszawsko-berlińskim biurze Coqui Malachowska Coqui, rozmawia Agata Twardoch.