Architektura MuratorWydarzeniaSnøhetta w Katowicach

Snøhetta w Katowicach

Już 22 marca w ramach cyklu Mistrzowie Architektury wykład w Katowicach wygłosi Jette Hopp, szefowa zespołów projektowych z pracowni Snøhetta. Zostały już ostatnie miejsca!

Snøhetta w Katowicach
Gmach Narodowej Opery i Baletu w Oslo, fot. Erik Berg, dzięki uprzejmości instytucji

Architektka związana jest z biurem od blisko 15 lat. To pod jej okiem powstały m.in. takie projekty jak renowacja elektrowni Kjørbo pod Oslo, Centrum Kultury Światowej Króla Abdulaziza w Az-Zahran w Arabii Saudyjskiej czy centrum hotelowe Big Blue na wyspie Hvar w Chorwacji. Jette Hopp często uczestniczy w międzynarodowych spotkaniach i konferencjach, dzieląc się z innymi filozofią projektową Snøhetty. 22 marca 2018 roku o filozofii norweskiej pracowni oraz o źródłach jej pomysłów i rozwiązań architektka opowie w Katowicach. Spotkanie odbędzie się o 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy pl. Sławika i Antalla 1. Link do formularza zgłoszeniowego TU.

Snøhetta została założona w roku 1989 przez pięciu młodych architektów, którzy wygrali konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie. Międzynarodowy zespół – trzech Norwegów, Austriak i Amerykanin – zaproponował 11-poziomowy budynek, którego bryła nawiązuje do pochylonego bębna. Jest to jedna z najważniejszych realizacji tamtego okresu, a niewielka pracownia, powołana do życia przez grupę wizjonerów rozrosła się do jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek światowej architektury i designu.

Dzisiaj Snøhetta zatrudnia sto osiemdziesiąt osób trzydziestu różnych narodowości, a jej biura mieszczą się w Oslo, Nowym Jorku, Innsbrucku i San Francisco. Na swoim koncie mają głośne realizacje na całym świecie. W 2009 roku otrzymali nagrodę Mies van der Rohe za Operę Narodową i Balet w Oslo, nowatorską konstrukcję, której opadający do ziemi dach pełni również funkcję deptaku. Do klasyki współczesnej architektury weszło oddane w 2011 roku obserwatorium reniferów, wybudowane w sercu Parku Narodowego Dovrefjell. Kameralny pawilon o powierzchni 90m2 jest doskonałym przykładem myśli architektonicznej Snøhetty: możliwie pełnego wpisania realizowanego projektu w naturalne otoczenie.

W 2016 roku zakończone zostały prace nad przebudową nowojorskiego Times Square według projektu Snøhetty, który zakładał oddanie całego placu pieszym, a także realizacja nowego centrum dla odwiedzających jaskinie Lascaux.

Jett Hopp | Snøhetta

22.03.2018 godz. 18:00 Międzynarodowe Centrum Kultury
Katowice, plac Sławika i Antalla 1

Mistrzowie Architektury: Tezuka Architects Z uwagi na trwającą pandemię, cykl Mistrzowie Architektury pozostaje w formule on-line. Pierwszymi jesiennymi prelegentami będą Takaharu i Yui Tezuka – założyciele Tezuka Architects. „Architektura-murator” jest patronem medialnym spotkania.
Spotkanie z włoską pracownią Carlo Ratti Associati Już w najbliższy czwartek w cyklu Mistrzowie Architektury odbędzie się spotkanie on-line z Juanem Carlosem Romero – kolumbijskim architektem reprezentującym pracownię Carlo Ratti Associati. Architekt opowie m.in. o modułowych jednostkach intensywnej terapii, które jego biuro zaprojektowało w celu odciążenie przepełnionych podczas pandemii włoskich szpitali.
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Mistrzowie Architektury: wulf architekten w Katowicach Już 21 listopada kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem gośćmi spotkania będą Tobias i Gabriel Wulfowie, czyli ojciec i syn prowadzący cenioną niemiecką pracownię wulf architekten.
Spotkanie z Mistrzem – Barbara i Oskar Grąbczewscy SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład Barbary i Oskara Grąbczewskich, współtwórców katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.
Spotkanie z Mistrzem – Alberto Veiga Marcowy wykład w ramach krakowskiego cyklu Spotkanie z Mistrzem wygłosi hiszpański architekt Alberto Veiga, współautor m.in. Filharmonii Szczecińskiej.