Architektura MuratorWydarzeniaSpacer po dachach z Grupą Centrala

Spacer po dachach z Grupą Centrala

Cykl "Dachologia.Podniebne miasto" ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał dachów i przyczynić się do popularyzacji idei ich zagospodarowania. W ramach spaceru 22 maja w towarzystwie architektów z Grupy Centrala będzie można odwiedzić niedostępne zazwyczaj dachy warszawskich budynków.

Dachologia. Podniebne miasto

W ramach dorocznego Rooftop Day w Zurychu można wspiąć się na szczyty budynków, aby ćwiczyć jogę, opalać się i słuchać koncertów. Możliwość obejrzenia miasta z odmiennej perspektywy mają także mieszkańcy Rotterdamu, gdzie właśnie zainaugurowano monumentalne schody prowadzące na szczyt kina Kriterion. W Warszawie dachy to wciąż przestrzenie o niewykorzystanym potencjale. Popularyzacji idei ich zagospodarowania służyć będzie rozpoczynający się wkrótce cykl "Dachologia. Podbniebne miasto" zorganizowany przez Fundację Bęc Zmiana.

W programie obejmującym trzy weekendy (21-22 maja, 11-12 i 25-26 czerwca) znajdują się warsztaty, wykłady i spacery. Już 21 maja (sobota) Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis i Jakub Szczęsny z Grupy Centrala wygłoszą wykład wprowadzający do dachologicznej tematyki, a 22 maja (niedziela) odbędzie się spacer, którego uczestnicy odwiedzą m.in. dach-taras i dach-trawnik, a także przyjrzą się dachom i tarasom modernistycznych willi na Saskiej Kępie.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, które rozpoczną się w dniu 19.05 o godz. 11:00 pod adresem www.dachologia.evenea.pl. Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie Fundacji Bęc Zmiana.

Program DACHOLOGII stworzyli architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Działania są częścią cyklu Synchronizacja, której tematem przewodnim jest architektura niezrównoważona.

Tagi:
Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji "Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.
Mieszkaj na Wiśle! W portach Czerniakowskim i Praskim w Warszawie powstają pierwsze budynki na wodzie. Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale jakie są realne możliwości zmiany adresu na rzeczny? Temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie Departamentu Propozycji organizowane przez Fundację Bęc Zmiana.
REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Nowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji" Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, Koszmar partycypacji jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które autor definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne niż te, w których działali moderniści
Reinier de Graaf jurorem konkursu architektonicznego BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Zrównoważony rozwój miast Reinier de Graaf z holenderskiego biura architektonicznego OMA został honorowym członkiem jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 ogłoszonego przez BMW Group Polska i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana