Architektura MuratorWydarzeniaSpotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech

Spotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech

Teresa Chmura-Pełech, wrocławska architektka i urbanistka, która stanowiła pierwowzór Janiny Duszejko z książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk, będzie bohaterką jednego ze spotkań w ramach Festiwalu Góry Literatury 2020.

Spotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech
W lewym górnym rogu Teresa Chmura-Pełech, poniżej zdjęcie Grażyny Hryncewicz-Lamber; fot. seriws prasowy Wydawnictwa EMG

Teresa Chmura-Pełech (1933-2009), absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1957), przez wiele lat pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej we Wrocławiu. Wykonywała plany zagospodarowania przestrzennego miast, miasteczek i osiedli Dolnego Śląska, m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Duszników-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Międzylesia. W latach 1981–1985 na uniwersytecie w Tizi-Ouzou w Algierii wykładała podstawy architektury oraz uczyła rysunku, by w końcu lat 90. przenieść się do Ludwikowic Kłodzkich. Była pierwowzorem bohaterek dwóch książek Olgi Tokarczuk: Dom dzienny, dom nocny i Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Teresie Chmurze-Pełech poświęcone będzie jedno ze spotkań podczas tegorocznego Festiwalu Góry Literatury we Włodowicach. Poprowadzą je Karol Maliszewski, poeta i prozaik, oraz Grażyna Hryncewicz-Lamber, autorka eseju o architektce, który znalazł się w książce „Pionierki” (Wydawnictwo EMG, Kraków 2019). Spotkanie odbędzie się 17 lipca o godz. 17.30 na scenie plenerowej Pod Wiatami. W związku z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi wydarzenia festiwalowe będą biletowane, a liczba miejsc ograniczona. Szczegóły rezerwacji można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku.

Czytaj też: Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce |

Moje życie w architekturze: Ewa P. Porębska Uczenie się to jedna z moich największych przyjemności. Miałam szczęście, bo na początku swojej kariery spotkałam bardzo wiele ciekawych osób, które stanowiły dla mnie wzorzec. Zresztą wciąż poznaję kolejnych fascynujących ludzi związanych z architekturą. Redaktor naczelna „A-m" o tym jak wiele daje się zrobić, jeśli praca jest życiową pasją.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Płaszczyzna porozumienia: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Dzięki temu, że kobiety są teraz bardziej widoczne, łatwiejsze staje się znalezienie płaszczyzny porozumienia – zarówno na budowie, jak i w debacie publicznej. Ważne, żeby przy tym pamiętać, że się różnimy. W pracowni mamy inwestorów, którym lepiej się rozmawia ze mną i takich, którym lepiej rozmawia się z mężczyznami – nie widzę w tym problemu. Prezes warszawskiego oddziału SARP i partnerka w biurze WXCA o swojej drodze architektki.
Edyton #7: Architektki Kolektyw Kariatyda i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na kolejny edyton, czyli maraton tworzenia i redagowania haseł w Wikipedii. Tematem przewodnim będą kobiety związane z architekturą.
Akademia przez duże A: rozmowa z Gabrielą Rembarz i Justyną Pęczek Kreatywność potrzebuje takich warunków, jakie kojarzymy ze starożytną Akademią – tolerancji, szacunku i wolności oraz, oczywiście, wyzwań. Nasze inicjatywy, OSSA i AGORA, to próby wygospodarowania przestrzeni spotkania i dialogu, a także pewnego rodzaju inkubatora dla nowych podejść odpowiadających dynamice zmian we współczesnym świecie – w cyklu Architektki Gabriela Rembarz i Justyna Pęczek, wykładowczynie WA PG, o łączeniu nauki z praktyką projektowania.
Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020 Pracownia Counterspace założona przez trzy młode architektki z Johannesburga zaprojektuje dwudziesty pawilon Serpentine. To jak dotąd najmłodsze autorki tego tymczasowego obiektu, który corocznie powstaje obok londyńskiej galerii Serpentine.