Architektura MuratorWydarzeniaSpotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech

Spotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech

Teresa Chmura-Pełech, wrocławska architektka i urbanistka, która stanowiła pierwowzór Janiny Duszejko z książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk, będzie bohaterką jednego ze spotkań w ramach Festiwalu Góry Literatury 2020.

Spotkane poświęcone architektce Teresie Chmurze-Pełech
W lewym górnym rogu Teresa Chmura-Pełech, poniżej zdjęcie Grażyny Hryncewicz-Lamber; fot. seriws prasowy Wydawnictwa EMG

Teresa Chmura-Pełech (1933-2009), absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1957), przez wiele lat pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej we Wrocławiu. Wykonywała plany zagospodarowania przestrzennego miast, miasteczek i osiedli Dolnego Śląska, m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Duszników-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Międzylesia. W latach 1981–1985 na uniwersytecie w Tizi-Ouzou w Algierii wykładała podstawy architektury oraz uczyła rysunku, by w końcu lat 90. przenieść się do Ludwikowic Kłodzkich. Była pierwowzorem bohaterek dwóch książek Olgi Tokarczuk: Dom dzienny, dom nocny i Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Teresie Chmurze-Pełech poświęcone będzie jedno ze spotkań podczas tegorocznego Festiwalu Góry Literatury we Włodowicach. Poprowadzą je Karol Maliszewski, poeta i prozaik, oraz Grażyna Hryncewicz-Lamber, autorka eseju o architektce, który znalazł się w książce „Pionierki” (Wydawnictwo EMG, Kraków 2019). Spotkanie odbędzie się 17 lipca o godz. 17.30 na scenie plenerowej Pod Wiatami. W związku z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi wydarzenia festiwalowe będą biletowane, a liczba miejsc ograniczona. Szczegóły rezerwacji można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku.

Czytaj też: Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce |

Projekt holistyczny: Paulina Grabowska Nie wybieram zleceń, w których liczą się walory estetyczne. Chcę projektować przestrzenie we wszystkich wymiarach, skrojone na miarę naszych czasów. Właścicielka biura NAS-DRA Conscious Design, innowatorka i ekolożka, o mającym być odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata projektowaniu holistycznym.
Wspaniały amalgamat: Aleksandra Wasilkowska Interesują mnie strategie łączenia skrajnie odległych od siebie, a mimo to często komplementarnych funkcji i porządków. Odgórnego planu z oddolną energią chaosu. Warszawska architektka i artystka o własnych, innowacyjnych sposobach na miejską przestrzeń.
Moje życie w architekturze: Ewa P. Porębska Uczenie się to jedna z moich największych przyjemności. Miałam szczęście, bo na początku swojej kariery spotkałam bardzo wiele ciekawych osób, które stanowiły dla mnie wzorzec. Zresztą wciąż poznaję kolejnych fascynujących ludzi związanych z architekturą.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Płaszczyzna porozumienia: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Dzięki temu, że kobiety są teraz bardziej widoczne, łatwiejsze staje się znalezienie płaszczyzny porozumienia – zarówno na budowie, jak i w debacie publicznej. Ważne, żeby przy tym pamiętać, że się różnimy. W pracowni mamy inwestorów, którym lepiej się rozmawia ze mną i takich, którym lepiej rozmawia się z mężczyznami – nie widzę w tym problemu. Prezes warszawskiego oddziału SARP i partnerka w biurze WXCA o swojej drodze architektki.
Edyton #7: Architektki Kolektyw Kariatyda i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na kolejny edyton, czyli maraton tworzenia i redagowania haseł w Wikipedii. Tematem przewodnim będą kobiety związane z architekturą.