Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Spotkanie wokół książki Petera Zumthora "Myślenie architekturą"

2010-12-08 1:00

O związkach architektury z życiem i przestrzeni traktowanej jako zadanie, rozmawiać będą architekci Robert Konieczny, Stanisław Niemczyk i Barbara Stec

9.12.2010 /czwartek/ godz. 18.00 miejsce: Galeria Architektury SARP/ ul. Dyrekcyjna 9/ Katowice

Uczestnicy Robert Konieczny (1969), katowicki architekt, właściciel pracowni KWK Promes, laureat międzynarodowych nagród i wyróżnień, autor projektów wielu nagradzanych domów jednorodzinnych. Pracuje w Katowicach.

Stanisław Niemczyk (1943), architekt nazywany "polskim Gaudim", autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych; zasłynął jako twórca kościołów. Mieszka i pracuje w Tychach

Barbara Stec, architektka i scenografka. Pracuje w Katedrze Scenografii krakowskiej ASP i na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii, zajmuje się teorią i krytyką architektury współczesnej.

Prowadząca Dorota Leśniak-Rychlak, redaktorka naczelna kwartalnika "Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni" z wykształcenia historyczka sztuki i architektka. Inicjatorka wydania i redaktorka książki Petera Zumthora "Myślenie architekturą".

informacje o książce

Peter Zumthor | Myślenie architekturą Karakter 2010 tłum. Artur Kożuch tytuł oryg. Architektur Denken liczba stron: 112 oprawa: twarda, płótno wymiary: 140 x 230 ISBN: 978-83-62376-02-5
cena 44 zł

Zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury? Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor. W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to – prócz tworzenia budynków – zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami – architekturą, muzyką, literaturą. Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.

Peter Zumthor – urodzony w 1943 roku w Bazylei, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów. Zdobył wykształcenie meblarza, projektanta i architekta w Kunstgewerbeschule w Bazylei oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od 1979 roku posiada własną pracownię architektoniczną w szwajcarskim Haldenstein. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Miesa van der Rohe w 1999 roku, Nagrodę Pritzkera w 2009 roku.

fotka z /zdjecia/zumthor.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury