Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Lacaton & Vassal i premiera magazynu „Architecture Snob”. Wydarzenia specjalne Łódź Design Festival 2021

Spotkanie z Lacaton & Vassal i premiera magazynu „Architecture Snob”. Wydarzenia specjalne Łódź Design Festival 2021

Już 20 lipca w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival odbędzie się premiera nowego magazynu o architekturze „Architecture Snob”. W programie inspirujące dyskusje i spotkania, w których udział potwierdzili m.in. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, Ivan Blasi,  Marlena Wolnik, Szymon Wojciechowski oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal; fot. Laurent Chalet, dzięki uprzejmości The Pritzker Architecture Prize

Magazyn „Architecture Snob” powstał z potrzeby dyskusji o współczesnej architekturze i krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, tłumaczy Marcin Szczelina, redaktor naczelny i twórca czasopisma. Magazyn będzie dwujęzyczny, pojawi się w salonach sieci Empik już 20 lipca 2021 roku. Pierwszy numer otwiera wywiad z jednym z czołowych historyków i teoretyków architektury, Josephem Rykwertem. Wiedza i dorobek Rykwerta wykracza daleko poza akademickie ramy. Pisząc książki i pracując na uczelniach, wychował kilka pokoleń krytyków, specjalistów i pasjonatów architektury, ale też wpisał architekturę w szerokie perspektywy antropologiczne, filozoficzne a nawet religioznawcze. Rykwert to innowator, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą refleksję o architekturze – dodaje Szczelina. W „Architecture Snob” pojawiać się będą również teksty o designie, ekologii i szeroko rozumianych trendach. Będziemy opisywać najciekawsze wydarzenia i zjawiska, będziemy inspirować i dawać narzędzia do dyskusji – zapowiada pomysłodawca.

Premiera magazynu jest też zapowiedzią stałego cyklu spotkań Twórcy Przyszłości, który będzie odbywał się pod szyldem „Architecture Snob” w ramach Łódź Design Festival. Pierwsze już 20 lipca. W programie m.in. dyskusja z Anne Lacaton i Jeanem Philippe'em Vassalem z biura Lacaton & Vassal, które zdobyło w tym roku najważniejszą nagrodę architektoniczną Pritzker Prize, Ewą P. Porębską, redaktorką naczelną „Architektura-murator”, Marleną Wolnik z MWArchitekci i Szymonem Wojciechowskim z APA Wojciechowski Architekci. Transmisja spotkania na facebookowych profilach Łódź Design Festival oraz Architecture Snob. Poniżej publikujemy szczegółowy program spotkania.

Twórcy Przyszłości: program

16.00 | rozmowa Michała Piernikowskiego (Łódź Design Festival) z Marcinem Szczeliną (Architecture Snob)
16.10 | rozmowa Ivana Blasiego (Fundacja Mies van der Rohe) z Anne Lacaton i Jeanem Philippe'em Vassalem (Lacaton&Vassal)
17.00 | rozmowa Marcina Szczeliny z Ewą P. Porębską (Architektura-murator), Marleną Wolnik (MWArchitekci) oraz Szymonem Wojciechowskim (APA Wojciechowski Architekci)
17.50 | rozmowa Anny Ostrowskiej (Architecture Snob) z Przemysławem Nowakiem (Mili Młodzi Ludzie), Piotrem Grochowskim (Less is core) oraz projektantkami Aleksandrą Hyz i Aleksandrą Mętlewicz
18.45 | rozmowa Doroty Stępniak (Content Story) z Krystyną Łuczak-Surówką, krytyczką designu i projektantem Szymonem Hanczarem
19.35 | podsumowanie

Anne Lacaton. Delikatność na blokowisku
Anne Lacaton. Delikatność na blokowisku W przypadku Grand Parc rozbiórka i odbudowa została oszacowana na 160 tys. euro za mieszkanie, my natomiast wydaliśmy 52 tys. euro. A przebudowa mieszkań to najbardziej istotna część całkowitego kosztu transformacji — o pracy z substancją blokowisk mówi francuska architektka, zdobywczyni tegorocznej Mies van der Rohe Award.

O prelegentach spotkania Twórcy Przyszłości


Anne Lacaton i Jean Philippe Vassal, architekci, w 1987 roku założyli w Paryżu własną pracownię Lacaton & Vassal, która z wielkim sukcesem prowadzą do dziś. W 2021 roku otrzymali najważniejszą nagrodę architektoniczną świata – Pritzker Prize.

Ivan Blasi, urator nagród i programów Fundacji im. Miesa van der Rohe. Aktywnie uczestniczy w wielu sympozjach i dyskusjach dotyczących wartości w architekturze, promuje najlepsze wzorce architektury europejskiej.

Marlena Wolnik, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, laureatka wielu nagród architektonicznych. W latach 1999–2005 współprowadziła pracownię KWK Promes, w 2009 roku założyła biuro MWArchiteci.

Ewa P. Porębska, architektka, krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka w dziedzinie architektury i urbanistyki, redaktor naczelna czasopisma „Architektura-murator”. Od blisko 40 lat działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury.

Szymon Wojciechowski, rchitekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA). Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu.

Anna Ostrowska, kulturoznawczyni i redaktor prowadząca magazynu Architecture Snob. Wcześniej związana z serwisem Bryła. Szuka nowych form zamieszkiwania i komunikowania, które są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami kryzys klimatyczny.

Przemysław Nowak, architekt, wraz z Lechem Moczulskim założył grupę projektową Mili Młodzi Ludzie. Autor wielu projektów wnętrz, m.in. Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo. Obecnie realizuje budowę swojego domu, który powstaje z odpadów budowlanych.

Piotr Grochowski
, architekt, projektant, urbanista. Główny projektant Grupy Arche, współzałożyciel Less is core. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obiektów hotelowych, mieszkaniowych,  a w szczególności w rewitalizacji obiektów zabytkowych.

Aleksandra Hyz
, architektka wnętrz i projektantka przedmiotów. Prowadzi własne studio projektowe Hyz Projektuje które daje jej niezależność i swobodę w podejmowaniu decyzji projektowych. Projekty Hyz były publikowane w takich magazynach jak Label czy Newsweek.

Aleksandra Mętlewicz, projektantka. Od kilku lat jej praca projektowa w dużej mierze krąży wokół biur, na co dzień współpracuje z jedną z najprężniej rozwijających się firm w Polsce, zajmującej się projektowaniem paneli akustycznych w kraju – Acustio.

Dorota Stępniak, założycielka Fundacji Content Story. Inicjatorka, kuratorka, badaczka, felietonistka, strażaka i edukatorka na rzecz branży kreatywnej. Wierząca, że krytykować to znaczy doceniać i budować lepsze, ciekawsze, rozważniejsze, zdrowsze i zbilansowane.

Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu. Doktor, która nie leczy, a zaraża designem. Bada to, w co wierzy czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Prywatnie miłośniczka okładów z żywych futer, samochodów i magii codzienności.

Szymon Hanczar, architekt wnętrz, projektant przedmiotów. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie jej wykładowca. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, przestrzeni ekspozycyjnych. Prekursor minimalnych przestrzeni mieszkalnych. Prowadzi własne studio projektowe.

Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in. Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu.

Marcin Szczelina
, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. Krytyk i kurator architektury. Ekspert Mies van der Rohe Award, Climate Leadership i ambasador LafargeHolcim Award.

Autor: (Red.)
Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Laureatów poznamy podczas Łódź Design Festival w maju tego roku.
Niepowtarzalni – najlepsi polscy artyści i rzemieślnicy według „Dobrego Wnętrza” Magazyn „Dobre Wnętrze” zaprasza na wystawę Niepowtarzalni, prezentującą sylwetki i prace szesnastu polskich artystów i rzemieślników. Ekspozycję będziecie można oglądać od 17 maja w ramach Łódź Design Festival 2019.
Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury Spośród wielu wystaw i wydarzeń prezentowanych na Łódź Design Festival 2019 na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja Projektowanie z empatią, o wpływie architektury na samopoczucie pacjentów i jej odpowiedzialności za proces rekonwalescencji.
Refleksje technologiczne – podsumowanie Łódź Design Festival 2018 Temat ubiegłorocznej edycji Łódź Design Festival, Refleksje, miał prowokować do zastanowienia się nad tym, jak zaawansowane rozwiązania mogą wpłynąć na naszą tożsamość i jakie mają oddziaływanie na współczesny dizajn.
Festiwale designu: między społeczną odpowiedzialnością a biznesem Celem festiwali designu jest nie tylko prezentacja światowych trendów, ale też podnoszenie świadomości estetycznej społeczeństwa i promowanie młodych, kreatywnych twórców. Taka rolę pełni również nasz rodzimy Łódź Design Festival, spełniając oczekiwania zarówno branży projektowej, jak i środowiska biznesu oraz odwiedzających.
Łódź Design Festival 2018 - Refleksje Łódź Design Festival w nowym terminie - od 19 do 27 maja 2018. Hasło przewodnie nowej edycji to Refleksje - wydarzenie zwróci się do korzeni festiwalu, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji.