Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Mistrzem: Piotr Śmierzewski

Spotkanie z Mistrzem: Piotr Śmierzewski

Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 19 stycznia bohaterem wieczoru będzie Piotr Śmierzewski, właściciel autorskiej pracowni ANALOG.

Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia

Piotr Śmierzewski ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Szkołę Architektury na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie. Był współzałożycielem istniejącego w latach 1999-2016 biura HS99, które na koncie ma takie realizacje jak podziemna zakrystia koszalińskiej katedry („A-m” 03/2001), siedziba „Głosu Pomorza” („A-m” 10/2001), galeria handlowa EMKA („A-m” 09/2002) w Koszalinie czy wielokrotnie nagradzane Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach („A-m” 10/2012). Od 2016 jest właścicielem autorskiej pracowni ANALOG specjalizującej się w projektowaniu domów jedno- i wielorodzinnych. Do ostatnich sukcesów studia należą zwycięstwa w konkursach architektonicznych na projekt rozbudowy i modernizacji Teatru Zagłębia w Sosnowcu (2021), koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowego centrum Dąbrowy Górniczej pn. Fabryka Pełna Życia (2019) i Centrum Rewitalizacji we Włocławku (2017).

Wykład Piotra Śmierzewskiego odbywa się w ramach cyklu „Spotkanie z Mistrzem”, organizowanego w krakowskim oddziale SARP od 2013 roku w celu popularyzacji twórczości najwybitniejszych przedstawicieli architektury w Polsce. Spotkanie zaplanowano w czwartek 19 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym wydarzenia.

Wykład Piotra Śmierzewskiego w cyklu Spotkanie z Mistrzem
Kiedy:
19 stycznia, godz. 18.00
Gdzie: Galeria Architektury SARP, Kraków, pl. Szczepański 6

Tagi:
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.