Frédéric Chartier i Pascale Dalix z pracowni ChartierDalix

i

Autor: Nicolas Krief Frédéric Chartier i Pascale Dalix z paryskiej pracowni ChartierDalix

Meeting Point Foksal

Spotkanie z paryską pracownią ChartierDalix. Z architektami rozmawiać będzie Przemo Łukasik

2023-08-22 14:04

Już 8 września w pawilonie wystawowym SARP odbędzie się spotkanie z paryską pracownią ChartierDalix. To inauguracja nowego cyklu dyskusji pod hasłem Meeting Point Foksal, który ma się stać platformą wymiany doświadczeń, idei i potrzeb między architektami, urzędnikami, urbanistami i projektantami zieleni.

Stowarzyszenie Architektów Polskich inicjuje nowy cykl wydarzeń pod hasłem Meeting Point Foksal. Poprzez spotkania z wybitnymi architektami oraz ekspertami z wielu powiązanych dziedzin chce rozmawiać na temat tworzenia zrównoważonych miast, w których zachowana jest równowaga między architekturą a przyrodą. Mamy ambicję rozwijać otwarty think tank, który w duchu wymiany wiedzy i pomysłów będzie miejscem zderzania idei i potrzeb. Będziemy angażować wszystkich tych, którym bliska jest nie tylko architektura, ale też nowa energia i otwartość przestrzeni miejskich. Chcemy wsłuchać się w głosy architektów, urzędników, urbanistów i specjalistów od pejzażu. Zaprosić do dyskusji varsavianistów, studentów, socjologów, ale także praktyków z zakresu odpowiedzialności społecznej i ESG – zapowiadają organizatorzy.

Gośćmi pierwszego spotkania będą Frédéric Chartier i Pascale Dalix z paryskiej pracowni ChartierDalix, która na koncie ma m.in. adaptację dawnych koszar na potrzeby Uniwersytetu Paryskiego, kampus akademicki Le Touzet w Saint-Ouen-sur-Seine czy głośny projekt przebudowy wieży Monparnasse w Paryżu (wraz z Nouvelle AOM). Wierzymy, że sposobem na zaszczepienie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za przestrzeń miejską jest zieleń. W naszych projektach staramy się zapewnić równowagę między architekturą i naturą. Tworzymy przyjazne ekosystemy, które wyrażają naturalny rytm współżycia człowieka z przyrodą – podsumowują swoją twórczość Frédéric Chartier i Pascale Dalix. Obszarem zainteresowania pracowni jest także analiza wpływu architektury na zmieniające się warunki życia. Badania te zostały zebrane w książce „Hosting life: Architecture as an ecosystem” wydanej w 2019 roku przez ParkBooks.

Spotkanie pt. „Francuskie doświadczenia architektoniczne. Inspiracje dla tworzenia przyjaznych ekosystemów w centrach miast” odbędzie się 8 września o  godz. 17.30 w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie. Po wykładzie zaplanowano dyskusję panelową z udziałem przedstawicieli urzędu m.st. Warszawy, organizacji pozarządowych, architektów i varsavianistów. Moderatorem cyklu jest Przemo Łukasik ze śląskiej pracowni Medusa Group.

Adaptacja dawnych koszar na potrzeby Uniwersytetu Paryskiego

i

Autor: Camille Gharbi Adaptacja dawnych koszar na potrzeby nowych sal wykładowych Uniwersytetu Paryskiego w Paryżu, proj. ChartierDalix; 2019
Francuskie doświadczenia architektoniczne. Inspiracje dla tworzenia przyjaznych ekosystemów w centrach miast
Kiedy: 8 września, godz. 17.30
Gdzie: Pawilon Wystawowy SARP, Warszawa, ul. Foksal 2

Czytaj też: Katedra Notre Dame - odbudowa. Jest już data udostępnienia katedry zwiedzającym |