Architektura MuratorWydarzeniaStan Berbeć – polski architekt zagranicą

Stan Berbeć – polski architekt zagranicą

W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.

Stan Berbeć – polski architekt zagranicą
Fragment wystawy prac Stana Berbecia; Fot. archiwum architekta

Stan Berbeć to polski architekt, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu, a jego działalność została ostatnio doceniona przez tamtejsze instytucje i czasopisma architektoniczne. Prace Agence D’architecture Stanislaw Berbec zaprezentowano w kwietniu w magazynie „ARCHIDUC” oraz w lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange na wystawie Dessins, Desseins. Znalazły się na niej m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem wiele lat wcześniej rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi mimo jego dużej wartości historycznej i architektonicznej.

Można było zobaczyć również 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem. Makiety pozwalają uniknąć błędów w projektowaniu. Dzięki nim można zobaczyć projekt w całości, pod różnym kątem, w kontekście, skali i w dialogu z bezpośrednim otoczeniem – tłumaczył Stan Berbeć w wywiadzie dla „ARCHIDUC”. W Luksemburgu według jego projektu powstał m.in. budynek liceum Nic Biever w Dudelange, siedziba merostwa w Tuntange oraz wiele jedno- i wielorodzinnych domów. Dopełnieniem ekspozycji był wygłoszony przez architekta na zaproszenie Luksemburskiego Centrum Architektury LUCA wykład Historia i polityka a architektura. Prelekcja, która odbyła się 13 lipca, stanowiła okazję do retrospektywnego spojrzenia na ewolucję centrum Warszawy na przykładzie realizacji i projektów konkursowych.

Stan Berbeć – polski architekt zagranicą
Prezentowany na wystawie projekt przebudowy i rozbudowy domu Clerbaut-Thill w Luksemburgu, 2010; Fot. archiwum architekta
Tagi:
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności
Zawód architekt: Włodzimierz Mucha Przy wręczaniu honorowej nagrody SARP nie odczuwamy żalu, że "znowu nie my". Żartujemy sobie, że może to dobrze, może trzeba jeszcze trochę poprojektować