Architektura MuratorWydarzeniaStanisław Deńko laureatem Honorowej Nagrody SARP

Stanisław Deńko laureatem Honorowej Nagrody SARP

Nagrodę przyznano za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki.

Stanisław Deńko
Stanisław Deńko, fot. archiwum biura WIZJA

Honorowa Nagroda SARP to najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom od 1966 roku za całokształt twórczości. O wyborze laureata decyduje przez 5-osobowa komisja, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W kapitule tegorocznej edycji znaleźli się Krzysztof Ingarden, Włodzimierz Mucha, Bolesław Stelmach, Jakub Wacławek oraz prezes SARP Mariusz Ścisło. Nagrodę przyznano Stanisławowi Deńce za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki.

Stanisław Deńko jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. W trakcie swojej bogatej kariery prowadził działalność dydaktyczną na Wydziałach Architektury Politechniki Krakowskiej, University of Iowa oraz University of Tennessee w Knoxville. Pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa. Od 1993 roku jest dyrektorem pracowni WIZJA. Do jego realizacji należą Ambasada Polski w New Delhi (wraz z Witoldem Cęckiewiczem, 1978), rozbudowa portu lotniczego w Krakowie-Balicach („A- m” 5/2001), Auditorium Maximum w Krakowie („A-m” 7/2008), wzniesiony w stolicy Małopolski zespół Mieszkaniowy Angel City („A-m” 6/2011), oraz Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (w ramach IQ2 Konsorcjum; nsMoonStudio oraz Wizja).

Uroczystość wręczenia nagrody połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się 25 listopada 2016 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tagi:
Kamienice Wandy w Krakowie Autorzy nowego zespołu mieszkaniowego w dynamicznie rozbudowującej się, śródmiejskiej dzielnicy Grzegórzki, odnieśli się do tradycji krakowskiego eklektyzmu. Elewacje obiektów wykonano z najwyższej klasy materiałów – pisze Dawid Hajok.
Konkurs architektoniczny dla studentów o Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych im. J. Warchałowskiego Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Warszawa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapraszają studentów do udziału w konkursie architektonicznym o nagrodę im. J. Warchałowskiego. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie foyer w Ambasadzie RP w New Delhi
Nowa Cracovia. Odpowiedź na apel architekta Stanisława Deńko Stanowisko inwestora w sprawie przyszłości dawnego hotelu Cracovia przedstawia architekt Krzysztof Giemza, dyrektor Działu Centrów Handlowych Echo Investment
Hotel Cracovia: ginąca architektura współczesna Dlaczego my, Polacy, nie budujemy świata wartości? – pyta architekt Stanisław Deńko. Czy dawny hotel Cracovia autorstwa Witolda Cęckiewicza - cenna realizacja architektury modernistycznej - zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie kolejne centrum handlowe? Przedstawiamy głos w burzliwej debacie dotyczącej architektury i urbanistyki Krakowa