Architektura MuratorWydarzeniaSTEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier

STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier

Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.

STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier
Warszawski akcent wystawy - tramwaj Jazz, projekt: Bartosz Piotrowski, producent: Pesa Bydgoszcz S.A. W tle budynek Warsaw Spire na Woli zaprojektowany przez Jaspers-Eyers Architects („A-m” 10/2016), fot. Pesa Bydgoszcz S.A/serwis prasowy

W warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zobaczymy blisko 100 projektów w większości wdrożonych do produkcji. Są wśród nich takie klasyczne już polskie przedmioty, jak pociąg EMU PesaDART czy fotele Tulli Tomka Rygalika. Strona węgierska chwali się między innymi betonem przewodzącym światło Litracon™, elektrycznym skuterem Moveo oraz krzesłem Biela do użytku we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
Wystawa przedstawia różnorodność w obrębie dyscypliny wyjątkowo prężnie rozwijającej się w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku. Prezentujemy nie tylko podobieństwa i różnice, ale także dziedziny, w których po zmianie systemu politycznego i gospodarczego powstawały najciekawsze projekty. W obu krajach są to: meble, transport, oświetlenie, ceramika i projektowanie społeczne. W Polsce uzupełnione o przestrzeń publiczną, narzędzia i AGD, a na Węgrzech o sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne - wyjaśniają twórcy ekpozycji: profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i kierownik Katedry Wzornictwa Michał Stefanowski oraz profesor Gyula Ernyey – pionier badań i edukacji w zakresie dizajnu na Węgrzech.
Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów wspierane przez Narodową Fundację Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 - międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Projekt aranżacji całości, na którą składają się eksponaty, wielkoformatowe fotografie oraz filmy wideo, przygotowali Karolina Chyziak, Krzysztof Czajka i Łukasz Wysoczyński ze Studia Robot. Pierwsza prezentacja STEPS AHEAD miała miejsce w maju tego roku w budapesztańskim Centrum Architektury FUGA.

Do 19 sierpnia 2018
Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
www.culture.pl
www.iwp.com.pl

Tagi:
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt: Mars W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.
Śląski Czerwiec Projektowy 2017 Dobry dizajn ma na Śląsku długą tradycję. O tym, jaką przywiązuje się do niego wagę, świadczy Śląski Czerwiec Projektowy, którego czwarta edycja niebawem się rozpocznie.