Architektura MuratorWydarzeniaStół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?

Warszawska DESA Unicum wystawia stół Mesa projektu Zahy Hadid z 2007 roku. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?
Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum

Zaha Hadid, brytyjska architektka irackiego pochodzenia, była ikoniczną postacią dla współczesnej architektury, a także pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Pritzkera oraz Złoty Medal RIBA. Do jej pierwszych znaczących realizacji należą Vitra Fire Station w Weil am Rhein w Niemczech (1993), Millennium Dome w Greenwich w Wielkiej Brytanii (1999) i stacja narciarska w Innsbrucku w Austrii (2002) i nagrodzony EU Mies van der Rohe Award parking i dworzec tramwajowy Hoenheim North w Strasburgu (2002). Była też autorką takich realizacji jak Muzeum Alpinizmu w Tyrolu Południowym („A-m” 11/2015), Centrum Kultury w Baku („A-m” 2/2014), Centrum Kulturalne w Seulu („A-m” 6/2014), Muzeum Riverside w Glasgow („A-m” 9/2011), Opera w Kantonie („A-m” 6/2011) czy Muzeum MAXXI w Rzymie („A-m” 3/2010).

Czytaj też: Lilium Tower - niezrealizowany projekt Zahy Hadid dla Warszawy |

Ponadto projektowała buty, biżuterię, meble i jachty. Niezależnie od rozmiarów, każdy projekt nosił charakterystyczny rys – miękkość i płynność linii, która stała się znakiem rozpoznawczym jej stylu. Pochodzący z 2007 roku stół Mesa łączy w sobie wszystkie niepowtarzalne cechy prac architektki: ekstrawagancję, opływowe kształty, a także rzeźbiarską formę. Nawiązuje przy tym do słynnej instalacji Elastika z 2005 roku, zaprojektowanej przez Zahę Hadid w budynku Moore na  Miami Art Fair. Sama autorka porównała stół Mesa do lilii wodnych unoszących się na powierzchni stawu. Lśniąca powierzchnia mebla to efekt pokrycia go powłoką z azotanu srebra, która tworzy wrażenie lustrzanego odbicia.

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?
Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum

W 2007 roku stół Mesa był najdroższym obiektem na wystawie Vitry w Szwajcarii w Buckminster Fuller Dome. To niezwykle rzadki obiekt, część limitowanej serii mebli stworzonych przez projektantkę – mówi Cezary Lisowski z działu projektów specjalnych w Desie Unicum. Do 5 października można oglądać mebel w siedzibie Desy przy ul. Pięknej w Warszawie. Tego dnia o godz. 19.00 odbędzie się też aukcja „Design. Rzecz to piękna”, podczas której stół pójdzie pod młotek. To pierwszy tego typu obiekt na polskim rynku aukcyjnym. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł. W  2018 roku zaprojektowany przez Hadid stolik kawowy Liquid glacial colour został sprzedany za 300 tys. dolarów. W gronie rekordzistów może znaleźć się również „Mesa”. Estymacja cenowa stołu z kolekcji marki Vitra  to 1,6 -2,2 mln zł. Aukcję poprzedzi m.in. spotkanie  z krytykiem architektury Marcinem Szczeliną, redaktorem naczelnym magazynu „Architecture Snob”, który przybliży postać Zahy Hadid i opowie o jej najbardziej znanych realizacjach. Wykład Marcina Szczeliny zaplanowano 2 października o godz. 14.00 w siedzibie Desy Unicum. Więcej informacji na stronie desa.pl.

Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?
Stół Mesa, proj. Zaha Hadid, 2007; fot. DESA Unicum
Jorge Zalszupin: brazylijski design ze słowiańską duszą. Rozmowa z Jerzym Zalszupinem
Jorge Zalszupin: brazylijski design ze słowiańską duszą. Rozmowa z Jerzym Zalszupinem Meble Jorge Zalszupina uznawane są dziś w Brazylii za ikony wzornictwa, ale w Polsce wciąż wydają się mało znane. W 2012 roku ten polsko-brazylijski architekt i designer po raz pierwszy od 70 lat odwiedził Warszawę. Przypominamy wywiad, jaki przy tej okazji przeprowadziliśmy z Jorge Zalszupinem.
Zestaw Plex to najnowsza propozycja Zaha Hadid Design. Składa się z dwóch kryształowych półmisków, które dzięki specjalnie wyprofilowanym kształtom można układać jeden na drugim, tworząc biomorficzne kompozycje. W każdym komplecie znajduje się jedno naczynie przezroczyste i jedno w wykończeniu matowym. Dostępne w kolorze oliwkowym, bursztynowym i białym, w wymiarach 20 x 11,5 x 9 cm (długość, szerokość, wysokość). Zestaw Plex swoją premierę będzie mieć na targach Design at Maison & Objet 2020.
Barcelona® Chair Jako wschodząca gwiazda ruchu modernistycznego, Ludwig Mies van der Rohe został wybrany w 1929 roku do zaprojektowania niemieckiego pawilonu na Międzynarodową Wystawę w Barcelonie. Stworzył przestrzeń, wewnątrz której znalazły się krzesła i stołki mające stanowić godne miejsce odpoczynku dla króla i królowej Hiszpanii. Wśród wyposażenia znalazł się też fotel Barcelona, dziś już ikona nowoczesnego designu. Ten jeden z najbardziej znanych projektów architekta można kupić w Polsce za pośrednictwem wyłącznego dystrybutora marki Knoll, firmy Aqina.
Tagi:
Christos Passas z Zaha Hadid Architects o nowoczesnej przestrzeni miejskiej Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Modern Urban Space”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie architekt Christos Passas z brytyjskiego biura Zaha Hadid Architects. W programie także prelekcje Macieja Franty z Franta Group oraz Ostapa Ivaniva z APA Wojciechowski Architekci.
Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Egzoszkielety w architekturze: projekt konstrukcji hotelu Morpheus w Makao Stalowy egzoszkielet hotelu Morpheus projektu biura Zaha Hadid Architects docenił ostatnio brytyjski Instytut Inżynierów Konstruktorów (IStructE), przyznając budynkowi główną nagrodę w kategorii Innowacje budowlane w corocznym konkursie Structural Awards. Prezentujemy szczegółowe założenia projektu egzoszkieletu, nad którym pracowali specjaliści z BuroHappold Engineering.
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.
Matematyczna galeria Zahy Hadid Przy projektowaniu wystawy o matematyce inspiracją dla Zahy Hadid były prądy powietrza wywoływane przez unoszący się samolot. Otwarta w grudniu w londyńskim Muzeum Nauki Mathematics: The Winton Gallery jest jedyną stale dostępną muzealną ekspozycją stworzoną przez znaną architektkę.