Architektura MuratorWydarzeniaStudenci z Polski wyróżnieni w konkursie San Fancisco 2016

Studenci z Polski wyróżnieni w konkursie San Fancisco 2016

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym, ideowym konkursie San Francisco 2016.

Wyniki konkursu San Francisco 2016
Wyróżnienie - Tenderloin HABITas, autorzy: Sylwia Gudaczewska, Piotr Ołowski, Olga Konopliova i Mateusz Zwierzyński

Na lokalizację wybrano dzielnicę Tenderloin w San Francisco, uważaną za jedną z najbardziej niebezpiecznych okolic w Stanach Zjednoczonych. Do jej największych problemów należą wysoka przestępczość, uzależnienie od narkotyków, przemoc oraz zmarginalizowane społeczności bezdomnych. Zadaniem uczestników konkursu było poszukiwanie odpowiedzi na cztey pytania – jak przekształcić jedną z najtrudniejszych okolic w modelową dzielnicę, nie dopuszczając przy tym do jej gentryfikacji? Czy technologia może grać kluczową rolę w tym procesie? Jak wypracować taką formułę rewitalizacji, która angażuje lokalną społeczność, zamiast ją wykluczać? Oraz jak przekształcić Tenderloin, by stało się nowym centrum miasta?

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt „The Tender Track” nadesłany przez australijski zespół ASPECT Studio w składzie Louise Pearson, Yiran Li, Matthew Drury i Thea Harris. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali budowę bezpłatnej linii tramwajowej przebiegającej przez serce dzielnicy, która połączyłaby sekwencję nowych przestrzeni publicznych, utworzonych i prowadzonych przez lokalną społeczność. Wszystkie układałyby się w opowieść wokół trzech tematów – „Kraina Edukacji”, „Miejska puszcza” oraz „Wyhoduj, Podziel się, Zjedz”. Jury nagrodziło pracę za sposób, w jaki projektanci powiązali ze sobą tak różnorodne kwestie w spójną całość, powiązaną z kontekstem, innowacyjną, a jednocześnie możliwą do zrealizowania.

Zdobywcą drugiego miejsca został zespół z Francji w składzie: Charlotte Durand-Rival, Chloe Durrieu, Simon Forget oraz Emmanuel Chesné. Ich projekt pt. „Urban Playground” proponuje poprowadzenie trzech ścieżek przez dzielnicę oraz utworzenie wzdłuż nich przestrzeni publicznych i budynków w różnych skalach – bloku, okolicy i miasta. Nagrodę „People’s Choice” otrzymał zespół PT Gtoup Architects z Włoch za projekt „Art-Identity-Technology”.

Jury przyznało także sześć wyróżnień, w tym jedno dla pracy nadesłanej przez zespół, w którego skład weszła trójka Polaków - Sylwia Gudaczewska, Piotr Ołowski i Mateusz Zwierzyński oraz Białorusinka Olga Konopliova. Projekt jest próbą zmierzenia się z problemem uzależnienia od narkotyków za pomocą architektoniczny. Po przestudiowaniu w jaki sposób powstają antyspołeczne i przestępcze zachowania, zespół zaprojektował szereg interwencji, które zmieniają czynniki mające negatywny wpływ na okolicę na takie, których działanie jest pozytywne. Pracę doceniono za podejście podyktowane głęboką społeczną analizą. W sercu tej koncepcji znajdują się ludzie, a projekt jest bezpośrednią odpowiedzią na ich potrzeby - czytamy w uzasadnieniu jury.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.