Wyniki konkursu San Francisco 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Wyróżnienie - Tenderloin HABITas, autorzy: Sylwia Gudaczewska, Piotr Ołowski, Olga Konopliova i Mateusz Zwierzyński

Studenci z Polski wyróżnieni w konkursie San Fancisco 2016

2016-07-15 18:51

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym, ideowym konkursie San Francisco 2016.

Na lokalizację wybrano dzielnicę Tenderloin w San Francisco, uważaną za jedną z najbardziej niebezpiecznych okolic w Stanach Zjednoczonych. Do jej największych problemów należą wysoka przestępczość, uzależnienie od narkotyków, przemoc oraz zmarginalizowane społeczności bezdomnych. Zadaniem uczestników konkursu było poszukiwanie odpowiedzi na cztey pytania – jak przekształcić jedną z najtrudniejszych okolic w modelową dzielnicę, nie dopuszczając przy tym do jej gentryfikacji? Czy technologia może grać kluczową rolę w tym procesie? Jak wypracować taką formułę rewitalizacji, która angażuje lokalną społeczność, zamiast ją wykluczać? Oraz jak przekształcić Tenderloin, by stało się nowym centrum miasta?

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt „The Tender Track” nadesłany przez australijski zespół ASPECT Studio w składzie Louise Pearson, Yiran Li, Matthew Drury i Thea Harris. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali budowę bezpłatnej linii tramwajowej przebiegającej przez serce dzielnicy, która połączyłaby sekwencję nowych przestrzeni publicznych, utworzonych i prowadzonych przez lokalną społeczność. Wszystkie układałyby się w opowieść wokół trzech tematów – „Kraina Edukacji”, „Miejska puszcza” oraz „Wyhoduj, Podziel się, Zjedz”. Jury nagrodziło pracę za sposób, w jaki projektanci powiązali ze sobą tak różnorodne kwestie w spójną całość, powiązaną z kontekstem, innowacyjną, a jednocześnie możliwą do zrealizowania.

Zdobywcą drugiego miejsca został zespół z Francji w składzie: Charlotte Durand-Rival, Chloe Durrieu, Simon Forget oraz Emmanuel Chesné. Ich projekt pt. „Urban Playground” proponuje poprowadzenie trzech ścieżek przez dzielnicę oraz utworzenie wzdłuż nich przestrzeni publicznych i budynków w różnych skalach – bloku, okolicy i miasta. Nagrodę „People’s Choice” otrzymał zespół PT Gtoup Architects z Włoch za projekt „Art-Identity-Technology”.

Jury przyznało także sześć wyróżnień, w tym jedno dla pracy nadesłanej przez zespół, w którego skład weszła trójka Polaków - Sylwia Gudaczewska, Piotr Ołowski i Mateusz Zwierzyński oraz Białorusinka Olga Konopliova. Projekt jest próbą zmierzenia się z problemem uzależnienia od narkotyków za pomocą architektoniczny. Po przestudiowaniu w jaki sposób powstają antyspołeczne i przestępcze zachowania, zespół zaprojektował szereg interwencji, które zmieniają czynniki mające negatywny wpływ na okolicę na takie, których działanie jest pozytywne. Pracę doceniono za podejście podyktowane głęboką społeczną analizą. W sercu tej koncepcji znajdują się ludzie, a projekt jest bezpośrednią odpowiedzią na ich potrzeby - czytamy w uzasadnieniu jury.