Architektura MuratorWydarzeniaStudenckie warsztaty OSSA 2012 w Lublinie

Studenckie warsztaty OSSA 2012 w Lublinie

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza do udziału w szesnastej już edycji warsztatów. W 2012 roku spotkanie odbywać się będzie dniach 21-28 października na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej

OSSA 2012


Tematem spotkania będzie „Negatyw” – dotyczący pięknych, ale zaniedbanych obszarów Lublina.
Negatyw jest wyrazem wieloznacznym. Według słownikowej definicji oznaczać może złą, niekorzystną stronę jakiejś sprawy, sytuacji czy zjawiska; z drugiej jest to element będący odwrotnością wyjściowego kształtu.
Wystarczy przejść się na krótki spacer ulicami swojego miasta – nie potrzeba dużo czasu aby znaleźć w nim obszary nacechowane negatywnie pomimo, zdawałoby się, dużego potencjału. Są to miejsca, za które nikt nie chce ponosić odpowiedzialności. Jednak nawet „porzucone” czekają na to, aby ktoś tchnął w nie iskierkę życia, a to wystarczy jako zapłon do ognia nowych działań.

W Lublinie duży problem stanowią zaniedbane przestrzenie, które sąsiadują z głównymi skupiskami ruchu czy traktami turystycznymi. Są one codziennie użytkowane – nierzadko bardzo intensywnie, pomimo tego sprawiają wrażenie opuszczonych i zapomnianych. Wynika to najczęściej z mentalności mieszkańców, którzy nie uznają przestrzeni wokół siebie za część miejsca zamieszkania i nie czują się za nie odpowiedzialni. Winę za taki stan rzeczy ponoszą również władze miasta, które problemy mniejszej skali jak np. zaniedbane podwórko uważają za kłopot niższej rangi, ale przecież wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Największą szkodę wyrządza im jednak powszechnie reprezentowany marazm –  godzenie się na złe warunki z przyzwyczajenia, niechęci do zmian, a przede wszystkim wizja braku perspektyw wynikająca z ograniczonej wyobraźni.

Lublinowi i Lublinianom potrzebny jest negatyw przestrzeni, który wybudzi ich ze śpiączki obojętności i otworzy na nowe perspektywy i rozwiązania; pokaże alternatywne możliwości. Czasem dobrze nam znane miejsca mogą przeistoczyć się w coś zupełnie nieoczekiwanego i świeżego, zaskoczyć i przekonać do siebie na nowo.

Podczas warsztatów uczestnicy działając na zasadzie negatywu – poprzez odwrócenie pierwszego wrażenia podejmą próbę przedstawienia na nowo wybranych miejsc i pokazania jak wartościowe i atrakcyjne jest ich położenie. Ideą warsztatów jest myślenie kategoriami innymi niż przyjęte dotychczas, wskazanie możliwości wykorzystania ukrytego potencjału. 
Na warsztatach poruszony zostanie także problem ciągłego wyludniania się miasta, co zmotywuje uczestników do odniesienia się do tego zagadnienia i poszukania nowych rozwiązań, przydatnych bezpośrednio w Lublinie jak również w ich własnym środowisku.

Warsztaty składają się z części praktycznej i części teoretycznej. Część teoretyczna obejmuje cykl wykładów otwartych dla zainteresowanych. Część praktyczna polega na pracy projektowej w 10 grupach. W tym roku, tak jak w poprzednich, do części praktycznej zaproszonych zostanie 100 studentów z całego kraju, wybranych na podstawie konkursu zgłoszeń tzw. „wstępniaków”, którego temat podamy już wkrótce.

W ramach wydarzenia przewidziane są wycieczki po Lublinie, wykłady, praca projektowa w grupach oraz wystawa powarsztatowa.

Warsztaty i przygotowania do nich będą na bieżąco relacjonowane w internecie, na stronie: http://ossa2012.blogspot.com oraz portalu facebook: OSSA Lublin 2012.

Spotykać się będziemy w Warsztatach Kultury – Filii Centrum Kultury w  Lublinie oraz na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej

Wydarzeniu patronują m.in.: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublina, Izba Architektów RP, Towarzystwo Urbanistów Polskich i Politechnika Lubelska.

Agnieszka Spasiewicz
OSSA 2012


Czytaj także:
OSSA 2011
Mini OSSA – Designing In The Dark w Krakowie
OSSA 2010 Łódz i wcześniejsze edycje 

Plakat studenckich warsztatów OSSA 2012
Pracownia architektoniczna OFIS Arhitekti 2002 – 2012. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę prac słoweńskiej pracowni architektonicznej OFIS Arhitekti; wśród prezntowanych projektów m.in.  koncepcja przebudowy i rozbudowy Muzeum Miejskiego w Lublanie oraz projekt stadionu piłkarskiego w Mariborze
Zaprojektuj koniec świata 2012. Konkurs 15 października upływa termin nadsyłania zgłoszeń w międzynarodowym konkursie The End. Do udziału w projekcie i przedstawienia własnej wizji końca świata (2012)  zaproszeni zostali architekci, fotografowie, artyści wizualni...
Wystawa Grafiki Artystycznej KISSPRINT 2012 18 maja w warszawskim Soho Factory odbędzie się wernisaż wystawy grafiki warsztatowej KISSPRINT 2012, który zapoczątkuje tygodniową ekspozycję prac najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.    
Cegła w architekturze. Wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2012 Już po raz piąty firma Wienerberger przyznała nagrody w konkursie Brick Award. Pięciu architektów z całego świata wyrózniono za wybitne realizacje z materiałów ceramicznych
Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2012 21. edycja targów odbędzie się pod hasłem Budownictwo przyszłości – Uwolnij swoją wyobraźnię. W programie nowatorski projekt Strada di Architettura ułatwi architektom dotarcie  do innowacyjnych materiałów i unikalnych rozwiązań technologicznych budownictwa jutra