Kopenhaska fundacja Henrika Frode’a Obela od 2019 roku przyznaje prestiżową OBEL AWARD. Dotowana kwotą 100 tys. euro nagroda honoruje nowatorskie rozwiązania architektoniczne wnoszące pozytywne zmiany w życie ludzi. Dotychczas wyróżniono nią japońskiego architekta Junyę Ishigamiego za projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi (2019), Niemkę Annę Heringer za zrealizowane w Bangladeszu lokalne centrum pod nazwą Anandaloy (2020), urbanistę Carlosa Moreno za popularyzację idei miasta 15-minutowego (2021) oraz Sama Drapera i Barneya Shanksa, doktorantów z Imperial College London, za opracowanie technologii produkcji betonu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla (2022). Od tego roku fundacja przyznawać będzie też stypendium naukowe OBEL AWARD.
Program stypendialny Obel Award Teaching Fellowship został ustanowiony w celu pobudzenia dyskusji wokół tematów określonych każdego roku dla OBEL AWARD. Inauguracyjny cykl tej nowej inicjatywy koncentruje się wokół dobrego samopoczucia w architekturze (główny temat OBEL AWARD w 2019 roku) oraz nowatorskich pomysłów dla miast (temat nagrody w roku 2020) – czytamy w informacji prasowej.
W ramach pierwszej edycji zostaną przyznane trzy stypendia o wartości do 75 tys. euro każde. Mogą ubiegać się o nie prowadzący zajęcia na uczelniach w jednym z trzech regionów: Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Afryki. Instytucje akademickie muszą znajdować się w jednym z wyżej wymienionych regionów, ale potencjalni stypendyści mogą pochodzić z dowolnego miejsca na świecie. Zgłoszenia należy składać do 1 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji na stronie: fellowships.obelaward.org.
Polecany artykuł:
Zobacz galerię: Kładka przez Wisłę w Warszawie: trwa montaż pierwszych fragmentów ustroju nośnego