Bazylika Mariacka w Naviges

i

Autor: seier+seier proj. Gottfried Böhm

Kolonia

Stypendium Gottfrieda Böhma także dla młodych architektów z Polski

2023-06-16 0:00

Aby uhonorować zmarłego w 2021 roku Gottfrieda Böhma, pierwszego niemieckiego architekta uhonorowanego Nagrodą Pritzkera, władze Kolonii ufundowały stypendium dla młodych architektów z całego świata. Nabór wniosków trwa do 31 sierpnia.

Gottfried Böhm (1920-2021) był niemieckim architektem, autorem wielu charakterystycznych, ekspresjonistycznych świątyń i innych budynków publicznych na terenie Niemiec Zachodnich, by wymienić tylko kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Kolonii, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges czy ratusz w Bensberg. Za swoją twórczość w 1986 roku został odznaczony Nagrodą Pritzkera. Stypendium jego imienia skierowane jest do architektów i architektek szczególnie zainteresowanych relacjami między architekturą a urbanistyką. W ramach rocznego grantu będzie można przez rok rozwijać projekt architektoniczno-urbanistyczny zlokalizowany na terenie Kolonii lub jej okolic. Organizatorzy oferują bezpłatne zakwaterowanie, miejsce pracy oraz dotację w wysokości 2500 euro miesięcznie.

Gottfried Böhm jak nikt inny łączył różne aspekty planowania przestrzennego z rzeźbiarskim podejściem do architektury. Stypendium ma na celu umożliwienie architektom młodego pokolenia pogłębienia ich zainteresowań w tym kierunku i zajęcia się naszym miastem w kreatywny i wizjonerski sposób – mówiła burmistrzyni Kolonii, Henriette Reker, podczas konferencji zapowiadającej inicjatywę. Stypendium Gottfrieda Böhma rozpocznie się w październiku 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Więcej informacji na stronie: gb-stipendium.de/scholarship.