Polskie Tatry co roku mierzą się z napływającą falą turystów zainteresowanych nie tylko obcowaniem z naturą i przemierzaniem górskich szlaków. Ratownicy górscy i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego spotykają się z wieloma przypadkami negatywnej ingerencji w środowisko naturalne. Problemy współczesnych Tatr podjęte zostały w projekcie "Schronienie", zrealizowanym jesienią przez TPN we współpracy z polskimi artystami i architektami.
W zamierzeniu organizatorów "Schronienie" ma stanowić zapis artystycznej refleksji nad polskimi Tatrami – spojrzenie na endemiczną przyrodę, kulturę i tradycję jako na źródło inspiracji, ale też rezerwuar problemów, stereotypów i mitologii. We współpracy z pracownikami parku powstało sześć prac polskich artystów i projektantów – Aleksandry Wasilkowskiej, Huberta Czerepoka, Jarosława Hulbója, Pawła Jasiewicza, oraz Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej.
Architektoniczne spojrzenie zaproponował Jakub Szczęsny w projekcie Super Tatra Hotel zrealizowanym we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana. Jego propozycja zakłada budowę kompleksu hotelowego w otoczeniu nowych, sztucznych gór niedaleko Kielc. Projekt przeznaczonej dla 1000 gości megainwestycji przedstawiono na billboardach w dużych miastach Polski. Obiekt dysponować miał 12 czynnymi cały rok sztucznymi stokami narciarskimi, o łącznej długości ponad 4 km. Rozpostarty pomiędzy naturalnymi pagórkami kompleks hotelowy, posiadałby 3 szczyty, będące mniejszymi odpowiednikami tatrzańskich wierzchołków - Kasprowego Wierchu, Małego Giewontu i Czarnej Turni. Najwyższy z nich o wysokości 200 metrów. Dostęp do stoków zapewniłyby 3 kolejki górskie. Przy zjazdach przewidziano 46 punktów gastronomicznych oraz 8 rodzinnych restauracji, serwujących niedrogie posiłki. Super Tatra Hotel to samowystarczalne, turystyczne miasteczko z markowymi sklepami odzieżowymi, centrum Spa oraz 4 dyskotekami.
Przejeżdżający zwabieni taką reklamą zamiast do kompleksu hotelowego mieli trafić na wystawę projektu. Plan zagospodarowania dla Tatr wzbudza wiele kontrowersji, nie tylko gdy jest prowokacją. Szukanie rozwiązań architektonicznych dla naturalnego krajobrazu gór było wyzwaniem już za czasów Stanisława Wyspiańskiego. Chęć przekształcania i tworzenia gór widać w kreowaniu wielu szlaków, planach rozbudowy sieci kolejek linowych, wyciągów, zjazdów narciarskich. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie "Schronienia" "Super Tatra Hotel" to konstruktywna adaptacja projektu "Kurort tatrzański" (2011), sformułowanego niedawno przez zakopiańskich architektów, wedle której całe Podhale miałby opleść jeden wielki, rozbudowany system kolei linowych, wyciągów i tras narciarskich.
Wystawa została zaprezentowana w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz w ramach ósmej edycji Łódź Design Festival. Projektowi towarzyszy obszerna publikacja, do której teksty napisali antropolożka Ewa Klekot, badacz historii architektury Tatr Polskich i Podtatrza Zbigniew Moździerz oraz filozof i krytyk sztuki Iwo Zmyślony.
Więcej o projekcie na stronie http://schronienie.tpn.pl/