Architektura MuratorWydarzeniaŚWIADOME WNĘTRZE 2009

ŚWIADOME WNĘTRZE 2009

Cykl spotkań dla architektów ma przybliżyć europejskie trendy w zakresie dizajnu oraz kompleksowego podejścia do projektowania wnętrz komercyjnych.

23 września ŁÓDŹ (Textorial Park)
24 września WARSZAWA (Muzeum Gazownictwa)
25 września GDYNIA (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny)

tematy wykładów:
Design i komfort – synergia czy kompromis?
Kreowanie wyposażenia wnętrz – elastyczność, piękno i trwałość

W maju w piwnicach Klubu PAUZA w Krakowie oraz w Szybie Wilson w Katowicach odbyły się wykłady dla architektów poprowadzonych przez Henrika Kjellberga ze szweckiego Studia Projektowego o4i oraz Julię Lauefer i Marcusa Keichela z niemieckiej pracowni Lauefer+Keichel.

Henrik Kjellberg w prezentacji „Kreowanie wyposażenia wnętrz – inspiracja przez zmianę” z dużym humorem ukazał nam życie projektanta, który musi być bardzo dobrym biznesmenem, aby jego produkty zostały zauważone. Poprowadził nas przez tą ciężką drogę opowiadając historię wprowadzania na rynek magnetycznej podstawki pod garnek Magnifik.
Myślą przewodnią prezentacji były zmiany zachodzące w stylu pracy i postęp technologiczny, który umożliwia nam pracę niemal w każdym miejscu, nie tylko w biurze, ale również w różnych miejscach użyteczności publicznej. Z tej koncepcji wyrósł m.in. produkt typu WorkFlow, czyli futurystyczne biurko-łóżko, które jest jedną bryłą i umożliwia pracę w pozycji stojącej, siedzącej oraz leżącej. Kolejną odpowiedzią na zapotrzebowanie miejsca pracy w przestrzeniach wspólnych jest system do lobby Diagonal, który jest połączniem sofy i ścianki działowej. Pełni zarówno funkcję miejsca do siedzenia, jak i elementu dzielącego przestrzeń. Dzięki ukośnym (diagonal) cięciom na sofie w pełni mobilne ścianki mogą łączyć ze sobą kilka modułów w różnych konfiguracjach. Produkt oferuje elastyczne rozwiązanie związane z nową formą pracy, koniecznością odbywania krótkich spotkań i jednocześnie poszukiwania akustycznej oraz wizualnej prywatności podczas pracy i prowadzonych rozmów. Jednym z zamierzeń projektowych było stworzenie mebla, do którego można podejść z każdej strony.
Henrik Kjellberg bardzo ciekawie poprowadził nas przez cały proces projektowania od koncepcji, poprzez style pracy nowej generacji pracowników, problemy z jakimi projektant musi się uporać, aż po produkt finalny.

Arch. Henrik Kjellberg, STUDIO PROJEKTOWE o4i, SZTOKHOLM, SZWECJA

Henrik Kjellberg (ur. 1971) jest współzałożycielem i dyrektorem Studia Projektowego o4i, które założył w 2005 roku wspólnie z projektantem Jonem Lindström, którego poznał podczas studiów na University College of Arts Craft and Design w Sztokholmie (Szwecja 1996).
Od czasu ukończenia studiów w 1998 duet wielokrotnie współpracował przy realizacji licznych projektów mebli. W 2003 obaj projektanci otrzymali 2,5- letnie stypendia Swedish Arts Fund za swoje nowatorskie podejście i wkład w rozwój designu. Owocem grantu było dalsze zacieśnienie ich współpracy, ostatecznie uwieńczone stworzeniem własnego studia projektowego o4i - office4ideas.
Multidyscyplinarne podejście do wzornictwa przemysłowego opiera się na nowoczesnych kryteriach, inspirowanych ciekawością, poszukiwaniem nowych materiałów i wykorzystaniem innowacyjnych procesów. Duet projektantów zyskał wiele cennych doświadczeń dzięki studiom i realizowanym zleceniom z zakresu projektowania mebli, wzornictwa przemysłowego, a także architektury, zarówno w Szwecji jak i za granicą (Sztokholm, Oslo, Nowy Jork).
Studio z siedzibą w Sztokholmie, Szwecji, skupia się głównie na projektowaniu współczesnych mebli - wykorzystywanych zarówno w przestrzeni publicznej i prywatnych domach, a także przedmiotów użytkowych, tworzy unikatowe koncepcje i wzory dla odbiorców rynku międzynarodowego, m.in. dla IKEA, Gärsnäs, David Design (Szwecja), Fritz Hansen (Dania), Martela (Finlandia), Chair Baltic (Łotwa), EQ3/Palliser (Kanada) Dune NY i Peter Pepper Products (USA).
Ich prace były wielokrotnie nagradzane: IDA International Design Awards 2007 (USA), Red Dot Award 2005 (Niemcy), Good Design Award 2005 (USA), I.D Magazine Destinction Award 2001 i 2005 (USA), Exellent Swedish Design Award 2000 (Szwecja), Forsnäs Prize 1997 (Szwecja), German Design Prize Nomenee 2006 (Niemcy) oraz dwukrotnie ADEX Platinum Award 2007 (USA). 
http://www.o4i.com/

Z kolei Julia Lauefer i Marcus Keichel w wykładzie „Design i komfort – synergia czy kompromis” zaprezentowali nam czym dla nich jest design. Oznacza on projektowanie przedmiotów codziennego użytku, które powinny być wykonane w taki sposób, aby ludzie używając ich czuli się komfortowo. Ale co właściwie oznacza „uczucie komfortu”? Projektanci z niemiecką precyzją wskazali na przykładzie rodziny mebli SOFT X najważniejsze kryteria, którymi się kierują przy projektowaniu.
Po pierwsze estetyczna jakość, zgodnie z którą sam aspekt wizualny krzesła musi u użytkownika wywoływać uczycie komfortu. Użytkownik musi być przekonany, że właśnie to krzesło idealnie pasuje do wyposażanej przestrzeni. Można to uzyskać np. poprzez proste, minimalistyczne kształty, połączenie szlachetnych materiałów wysokiej jakości, czy stworzenie bazowego mebla, który przy pomocy akcesoriów łatwo dostosować do indywiualnych wymagań.
Po drugie ergonomiczna jakość, ponieważ „poczucie komfortu“ zawiera w sobie aspekt “wygodnego siedzenia”. Jeżeli nie uda się zapewnić odpowiedniego komfortu podczas siedzenia, oznacza to, że nie udało się stworzyć nic poza zwykłym krzesłem. Jeżeli krzesło jest sztywne, to przede wszystkim należy nadać siedzisku i oparciu odpowiedni kształt.
Po trzecie rozszerzalność produktu. Aby tworzyć wyraźne wizerunki, architekci integrują meble jako system doskonale do siebie pasujących przedmiotów poprzez wyodrębnienie detalu, który staje się symbolem rodziny mebli. Należy jednak pamiętać, że ten detal nie może być tylko jakimkolwiek „dodatkiem”, ale powinien być czymś uzasadnionym zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności.
W dalszej części prezentacji Julia Laufer pokazała bazując na swoim doświadczeniu z projektowania mody (m.in. u Diora), jak koncepcje i trendy ze świata mody przenikają do projektów meblowych. Pokazała m.in. bardzo ciekawy projekt krzesła opartego na starej legendzie o kobietach zamienionych w drzewa. W projektowanej wcześniej sukni gałęzie były imitowane przez zwiewne elementy stroju i podkreślane przez odpowiednio dobrany materiał. W przeniesieniu koncepcji na projekt mebla podstawa krzesła uzyskała oryginalną, ale delikatną formę korzenia drzewa. Każdy produkt niesie za sobą jakąś historię, wyrasta z jakiejś idei, ale zawsze powinien spełniać wymienione wcześniej kryteria, aby pozostać na dłużej blisko użytkownika.

Arch. Julia Laeufer i arch. Marcus Keichel, LAEUFER+KEICHEL, NIEMCY

Julia Laeufer ukończyła studia z Projektowania Przemysłowego, Mody i Tekstyliów na Universität der Künste w Berlinie (1989-93) oraz Wydział Projektowania Mody i tekstyliów na St. Martin’s School of Arts w Londynie (1992).
Doświadczenie zdobywała jako projektant mody i kostiumów m.in. u Christiana Diora w Paryżu i Apropos’a w Zurychu. Posiada również doświadczenie jako asystent kamery i dyrektora produkcji przy realizacji wideoklipów, filmów komercyjnych i fabularnych m.in. z Sergem Romanem i Stanleyem Kubrickiem.
Była Dyrektorem Artystycznym w agencji koncepcji marketingowych MC-kwadrat oraz partnerem w Corporate Design&Communication. Od 2003 jest partnerem w biurze projektowym Läufer + Keichel.
Marcus Keichel ukończył studia z Architektury (1993-96) i z Projektowania Przemysłowego i Kulturoznawstwa (1988-1993) na Universität der Künste w Berlinie.
Doświadczenie zawodowe zdobywał jako niezależny projektant. W latach 1997-2003 był partnerem w Corporate Design&Communication. Pracował jako asystent wykładowcy, a od 2008 pracuje jako asystent profesora na Universität der Künste w Berlinie. Od 2003 jest partnerem Laufer+Keichel.
Laufer+Reichel - projektowanie oznacza dla nich codzienną pracę nad kulturą przedmiotów i ich ludzką twarzą, czyli tworzenie relacji pomiędzy byciem praktycznym przedmiotem i symbolami pojawiającymi się w ich wyglądzie. Ich pasją jest tworzenie przedmiotów, które opierają się zmianom w modzie i zmianie zwyczajów, a jednocześnie są kontynuacją dotychczasowej kultury i tradycji. Projektanci byli wielokrotnie nagradzani: 2 x IF Produkt Design Award 2007 i 2008(Niemcy), 3 x Reddot Award Produkt Design 1993, 2002 i 2003 (Niemcy), Karl Hofer Preis 1992 (Niemcy), 1 Prize for the IWS 1990 (Niemcy)
Projektują m.in. dla takich klientów jak: Avarte Oyj (Finlandia) , Best Spa (Włochy), La Palma Srl (Włochy), Martela Oyj (Finlandia), Maytag (Wielka Brytania), Nomos Glashütte/SA (Niemcy), Thonet GmbH (Niemcy), Wilkhahn GmbH (Niemcy). 
http://www.laeuferkeichel.de/

Czerwcowe wykłady zaplanowano w Poznaniu i Wrocławiu, natomiast w sesji wrześniowej w Gdańsku, Łodzi i Warszawie.


Więcej szczegółowych informacji: martela@martela.pl

„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.