Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatowej sławy architekci już we wrześniu w Warszawie

Światowej sławy architekci już we wrześniu w Warszawie

Alfonso Femia i Gianluca Peluffo będą gośćmi XV Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2007. Trudno jest zliczyć projekty i realizacje tego słynnego na całym świecie duetu architektów.

Alfonso Femia i Gianluca Peluffo ukończyli Wydział Architektury na Uniwersytecie w Genui i tam też w 1995 roku założyli swoją pracownię 5+1 AA. Od tego momentu zaczęła się ich dobra passa, której owoce zbierają aż po dziś dzień. Zespół zapraszany był do udziału w wielu międzynarodowych konkursach, realizował swoje projekty w dużych europejskich miastach, a ich wystawy podziwiać było można niemal na wszystkich kontynentach.

Wśród konkursów, w których udział wzięła pracownia 5+1 AA do najważniejszych zaliczyć należy: rozbudowę Pałacu Sprawiedliwości w Sienie, projekt mostu Kongresowego w Rzymie, strefę Rizzoli w Mediolanie, nowe centrum handlowe Romana w Rzymie, czy Nowy Pałac Kina w Wenecji. Spośród licznych realizacji pracowni wspomnieć należy kampus uniwersytecki w Savonie, muzeum w Aquilei, laboratoria uniwersyteckie w Genui, pawilon wystawienniczy w Bazylei, restrukturyzację koszar im. Ferdinando di Savoia w Rzymie oraz zagospodarowanie przestrzeni użyteczności publicznej w Savonie, Sestri Lavente , Celle Ligule i Genui. W 2003 roku otrzymali od Prezydenta Republiki prestiżowe odznaczenie dla Zasłużonych dla Sztuki i Kultury Włoskiej (Medaglia d’Oro all’Architektura Italiana). Ich prace można było podziwiać na wystawach na całym świecie: w Graz (Austria), Istambule (Turcja), Kobe (Japonia), Kioto (Japonia), Nowym Jorku (USA), Londynie (Wlk. Brytania), a także w Polsce w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha w Krakowie.

Spotkanie z architektami odbyło się 27 września 2007 roku w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Warsztat Architektura-Światło-Przestrzeń organizowany jest przez Izbę Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego oraz Agencję SOMA – organizatora Targów Światło 2007. Motywem przewodnim spotkania będzie rola architektury w zrównoważonym rozwoju miast oraz zastosowanie oświetlenia w kształtowaniu przestrzeni urbanistycznej.

fotka z /zdjecia/Alfonso.JPG
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.