Światowy Dzień Architektury 2021: Izba Architektów RP zaprasza do rozmowy
Światowy Dzień Architektury 2021 obchodzimy w Polsce 1 lipca. Z tej okazji Izba Architektów RP inicjuje ogólnokrajową akcję i zaprasza rodaków do rozmowy. W Warszawie dyżurować będzie Piotr Żabicki z Kuryłowicz & Associates.
Światowy Dzień Architektury został ustanowiony przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) w 1985 roku. Na świecie obchodzony jest najczęściej w pierwszy poniedziałek października, jednak w Polsce przyjęto datę 1 lipca. W tym roku Izba Architektów RP włącza się w obchody w sposób szczególny, zapraszając wszystkich do dyskusji na temat roli zawodu i meandrów procesu inwestycyjnego. 1 lipca w każdej z regionalnych izb odbędzie się dzień otwarty. Na miejscu dyżurować będą architekci, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, doradzić i udzielić wsparcia przy planowanych inwestycjach. Podczas spotkania będzie można na przykład dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, wybierając działkę pod inwestycję, jakie formalności należy spełnić, a także w czym może pomóc architekt i jak ustalić, czy ma on odpowiednie uprawnienia.
Światowy Dzień Architektury 2021 w Warszawie i Bydgoszczy
W siedzibie Krajowej Izby Architektów RP przy ul. Stawki 2A w Warszawie podczas Światowego Dnia Architektury w godzinach 15.00-19.00 dyżurować będzie dr inż. arch. Piotr Żabicki. Poszczególne biura Okręgowych Izb Architektów ogłoszą swoje własne programy obchodów. Na razie dzień otwarty potwierdziła jeszcze izba kujawsko-pomorska. Tamtejsi architekci zapraszają do swojej siedziby przy ulicy Niedźwiedzia 7 w Bydgoszczy. Dyżur rozpocznie się o godzinie 16.00.
„Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to komiksowa fabularyzowana biografia zarówno Ludwiga Mies van der Rohego, jak i „heroicznej” epoki nowoczesnej architektury. Lektura uzmysławia nam, kim tak naprawdę był jeden z najbardziej eleganckich i najchętniej naśladowanych architektów XX wieku.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Nie rekomendujemy udziału w konkursie ani w charakterze uczestnika, ani w charakterze sędziego. Liczymy na solidarność środowiska – pisze Krajowa Rada Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².
Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.