Architektura MuratorWydarzeniaŚwiątynia handlu mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej

Świątynia handlu mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej

Przy domu handlowym Renoma we Wrocławiu stanęła instalacja Moniki Sosnowskiej, znanej w świecie młodej artystki. Rzeźba nawiązując do tradycji miejsca jest hołdem złożonym polskiemu socmodernizmowi.

Na pierwszy rzut oka czysto abstrakcyjna, konstruktywistyczna forma o wymiarach 4m x 3m x 3m przypomina typowe stragany. Artystka przywiązuje ogromną wagę nie tylko do kształtu, ale również koloru – niebieska farba pokrywająca stalowe elementy obiektu jest identyczna z tą, którą malowano stoiska. Sosnowska w swej pracy sięga do estetyki socjalizmu. Autorka szukała inspiracji w architekturze lat 60. i 70., ograniczonej urzędowymi nakazami i zakazami. Zamknięta kompozycja przypomina o narzuconym odgórnie metrażu przypadającym na mieszkańca, oraz ubóstwie materiałowym tamtych czasów. Bracia Wertheim wznieśli się na wyżyny ówczesnego dizajnu, oddając wrocławianom obiekt pełen przepychu, modernistyczny pomnik handlu i ucieleśnienie architektonicznego wizjonerstwa na miarę tamtych czasów. Instalacja jest hołdem złożonym polskiemu socmodernizmowi. Ubogie i nieciekawe architektonicznie ówczesne wzornictwo stoisk handlowych lat 80. jest śladem po raczkującym kapitaliźmie. Monika Sosnowska bawi się z widzem i skłania do refleksji przypominając, że współczesny handel ma swoje korzenie w znikających targowiskach.

Czytaj także: Rewitalizacja i rozbudowa "Renomy" we Wrocławiu


Monika Sosnowska jest młodą artystką, laureatką m.in. Paszportu „Polityki” przyznanego w 2003 roku za instalacje na światowym poziomie oraz za szczęśliwe przywrócenie sztuce wymiaru zaskoczenia. Została również uhonorowana w Bazylei prestiżową nagrodą Baloise Art Prize. W 2007 roku reprezentowała nasz kraj na 52 Biennale Sztuki w Wenecji (Polski Pawilon).

Urodzona w Rykach, związana jest z Fundacją Galerii Foksal, mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1992-93 studiowała w Schola Posnaniensis (Prywatna Akademia Sztuki), w latach 1993-98 na Wydziale Malarstwa poznańskiej ASP oraz w latach 1999-2000 w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (studia podyplomowe). W 2004 roku wyjechała na stypendium do berlińskiego Kunstlerhas Bethanien (laureatka Fundacji Scheringa). Pracuje z przestrzenią i architekturą, tworzy instalacje architektoniczno-malarskie.

Dzieła Sosnowskiej podziwiali koneserzy sztuki nowoczesnej na całym świecie, m.in. w jednej z najbardziej prestiżowych instytucji muzealnej - Museum of Modern Art (MOMA) w Nowym Jorku. W 2006 roku artystka miała tam swą pierwszą indywidualną wystawę w Stanach Zjednoczonych. Jej prace można było także oglądać w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, Włoszech, ale również Japonii, Turcji czy Korei.

Wybrane wystawy indywidualne

2009 Monika Sosnowska, Capitain Petzel Gallery, Berlin

2008 Monika Sosnowska, The Modern Insttitute, Glasgow
The Wind House, Primrose Hill, Public art for London’s Parks

2007 Monika Sosnowska 1:1, Polski Pawilon na 52 Międzynarodowym Biennale w Wenecji
Monika Sosnowska. Loop, Kunstmuseum Lichtenstein

2006 Monika Sosnowska – Picture This! Museum Dhondt Dhaenens Deurle, Belgia
Projects 83: Monika Sosnowska, Museum of Modern Art, Nowy Jork
Display, Galerie Gisela Capitain, Kolonia

2005 Display/Wystawa, Fundacja Galerii Foksal, Warszawa, Kronika Gallery, Bytom (2006)
OPA Office for Art Projects, Guadalajara
The Tired Room, Freud Museum, Wiedeń

2003 Laura Pecci Gallery, Mediolan (z Wilhelmem Sasnalem)

2001 Little Alice, Galeria Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

2000 Bon Voyage, Rijksakademie, Amsterdam
Additional Illumination, Rijksakademie, Amsterdam
Non-existent Room in a Part, Rijksakademie, Amsterdam

Wybrane wystawy zbiorowe

2008 Nos cambiamos de domicilio, Kurimanzutto, miasto Meksyk
Monika Sosnowska / Andrea Zittel, Schaulager, Munchenstein / Bazylea

2007 STAY FOREVER AND EVER AND EVER, South London Gallery, Londyn
Delusive Orders, Muzeum Sztuki w Łodzi; Stadtisches Museum Abteiberg, Mönchengladbach (2008)
XXS (Extra Extra Small), Sommer Contemporary Art, Tel-Aviv

2006 Koniec egzotycznej podróży, Fundacja Galerii Foksal we współpracy z Kurimanzutto Gallery, Warszawa
W Polsce; Czyli gdzie?, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

2003 Spojrzenia 2003 – Nagroda Fundacji Deutche Bank, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
S-AIR Show 2, Intercross Creative Center, Sapporo
Bewitched Bothered and Bewildered: Spatial Emotion in Contemporary Art and Architecture, Migros Museum für Gegenwartskunst, Zurich; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk
Prague Biennale 1, Praga

Architectures of Gender: Contemporary Women’s Art in Poland, Sculpture Center, Nowy Jork
Clandestine, 50th Venice Biennale, Wenecja
Poetic Justice, 8th International Istanbul Biennial, Stambuł
Art Focus 4, International Biennale of Contemporary Art, Israel Museum, Jerozolima

2002 POLES: The New Art of Poland, La Capella del Antic Hospital de la Santa Creu, Barcelona
Fair, Royal College of Art, Londyn
Project 1, 4th Kwangju Biennale, Kwangju
Manifesta 4European Biennale of Contemporary Art, Frankfurt

fotka z /zdjecia/instalacja.jpg
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
Roman Rutkowski | Przestrzeń (para)architektoniczna w pracach artystycznych XX i początku XXI wieku Wykład to tak naprawdę luźne rozważania na temat tego, jak artyści w XX i XXI przestrzeń konstruowali, rekonstruowali i dekonstruowali. Prezentację wypełnią prace artystów takich jak Monika Sosnowska, Santiago Sierra i Olafur Eliasson