Architektura MuratorWydarzeniaŚwięto architektury w Gdyni [ZDJĘCIA]

Święto architektury w Gdyni [ZDJĘCIA]

Gdyński Weekend Architektury to nie tylko święto modernizmu, lecz także rozmowy o przyszłości miasta i jego współczesnych problemach. Nadchodzące dwa dni festiwalu to kolejne spacery, projekcje filmowe i wykłady, wśród gości m.in. Ewa Kuryłowicz, Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

Weekend Architektury w Gdyni
Zespół Mieszkaniowy BGK, proj. Stanisław Ziołowski, 1935-39

W Gdyni trwa V Weekend Architektury. Podobnie jak w poprzednich edycjach nie brakuje spacerów szlakiem gdyńskiego modernizmu, ale pojawiają się też wątki nowe. Tym razem to m.in. architektura wnętrz. Powstała tuż po wojnie i niedawno poddana gruntownej renowacji Cafe Cyganeria (odnowiona wg projektu Anny Orchowskiej-Smolińskiej) oraz nowe lokale, takie jak Główna osobowa, Serio czy Śródmieście (proj. Maciej Ryniewicz), to tylko wybrane, które mieliśmy okazję dziś odwiedzić. Ich projektantami są młodzi architekci, świadomi wartości spuścizny lokalnego modernizmu, chętnie czerpiący z jego najlepszych wzorców. Ich realizacje cechuje dbałość o wykonanie i jakość materiałów. Większość elementów wyposażenia, takich jak lampy, neony czy stoły powstaje na specjalne zamówienie. Chętnie wykorzystywane są też istniejące elementy konstrukcyjne - odsłaniane słupy oraz cegły.

Miasto rozpiera duma z dziedzictwa modernizmu, a liczny udział mieszkańców w spacerach świadczy o rosnącej świadomości jego znaczenia. Ale również Gdynia zmaga się z problemami typowymi dla polskich miast. Ze względu na turystyczny charakteru wybrzeża, być może występującymi tu w jeszcze większym nasileniu. Wielkoformatowa reklama na elewacjach, agresywne wizualnie szyldy, brak jednorodnych mebli miejskich, nietrafione renowacje kamienic - wszystko to zakłóca odbiór modernistycznej architektury. Z tymi problemami mierzy się na co dzień Jacek Piątek, pełniący funkcję plastyka miejskiego. Podczas dzisiejszego wystąpienia opowiedział o planach związanych z uporządkowaniem przestrzeni miejskiej, którym realności nadała tzw. ustawa krajobrazowa.

Tuż po dyskusji towarzyszącej blokowi popołudniowych wystąpień w Infoboxie, odbył się spacer trasą śródmiejskiej architektury, oficjalnie inaugurujący festiwal. Spacer prowadzony przez Annę Orchowską-Smolińską nie przebiegał typowym szlakiem modernizmu. Architektka zwracała uwagę na te elementy, które łatwo przeoczyć, a które stanowią o oryginalności i wyjątkowości gdyńskiej architektury, jak choćby kaszubskie zdobienia, zachowane oryginalne elementy stolarki czy wybrane kamienice historyzujące.

Nadchodzący trzeci dzień festiwalu to kolejne spacery i prelekcje, poświęcone m.in. modernizmowi w Brazylii i Libanie oraz realizacjiom Stefana Bryły. Ostatni natomiast, służyć będzie przede wszystkim rozmowom o współczesnej architekturze i planowanym rozwoju miasta. Więcej informacji na stronie festiwalu: http://www.weekendarchitektury.pl/

Nowy terminal promowy w Gdyni Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia pisze Daniel Załuski.
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.