fotka z /zdjecia/sanaa-zollverein2-foto-thomas-mayer_01.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Szkoła Zarządzania i Designu Zollverein w fotografii Thomasa Mayera

2010-06-11 2:00

Szkoła Zarządzania i Designu Zollverein w niemieckim Essen to projekt japońskiego biura projektowego SANAA, które od 1995 roku współtworzą Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa. Muzeum Architektury we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy, będącej dokumentacją przebiegu rewitalizacji Kopalni Zollverein oraz budowy szkoły.

Wystawa czynna do 13 czerwca 2010

miejsce: Muzeum Architektury / ul. Bernardyńska 5 / Wrocław

Zaprojektowany w formie sześcianu budynek Szkoły Zarządzania i Designu Zollverein to pierwsze dzieło biura SANAA w Europie, będące nową częścią modernizowanego obszaru dawnej kopalni węgla kamiennego Zollverein. Celem programu rewitalizacji byłej kopalni i kotłowni Zollverein było utworzenie nowoczesnego centrum kultury i designu. Do współpracy zaproszono doskonałych architektów: plan zabudowy przestrzennej Zollverein wypracowali Rem Koolhaas i Floris Alkemade, a Centrum Designu zaprojektował Sir Norman Foster. Cały kompleks został wpisany w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 2010 roku Zollverein będzie głównym centrum dla Europejskiej Stolicy Kultury w Essen.

29 marca 2010 roku Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa otrzymali najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie architektury – międzynarodową Nagrodę Pritzkera.

Thomas Mayer (Szwajcaria) specjalizuje się w fotografowaniu architektury. Pracuje z najlepszymi architektami, m.in. z Frankiem Gehry, oraz z wydawnictwami, agencjami wydawniczymi i reklamowymi na całym świecie. Thomas Mayer studiował fotografię w Zurichu. Od 1974 roku rozpoczął współpracę z najpopularniejszymi czasopismami niemieckimi, jak GEO, Stern, ZEIT-Magazin, czy Der Spiegel. Jego dokumentacja przebiegu rewitalizacji Kopalni Zollverein oraz budowy Szkoły Zarządzania i Designu obejmuje okres od ogłoszenia konkursu aż po ukończenie prac.

fotka z /zdjecia/sanaa.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury