Szkoła dobrze zaprojektowana! Nowe standardy architektoniczne dla szkół

i

Autor: Archiwum Architektury Szkoła podstawowa nr 399 przy ul. Zaruby w Warszawie, proj. Maciej Siuda Pracownia; fot. Piotr Krajewski

Szkoła dobrze zaprojektowana! Nowe standardy architektoniczne dla szkół

2021-05-06 16:32

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza nowe standardy architektoniczne dla szkół.  Opracowanie usprawni projektowanie i modernizację obiektów oświatowych w stolicy!

Obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych warszawskich szkół wprowadzono zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przewodnik pod nazwą „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy” powstał we współpracy m.in. Biura Architektury i Planowania Przestrzennego z Biurem Edukacji, Zarządem Zieleni m.st. Warszawy i biurem WWAA Natalii Paszkowskiej i Marcina Mostafy.Szkoły to bardzo ważne obiekty. Dzieci spędzają w nich mnóstwo czasu. Tu się uczą, zawiązują przyjaźnie, kształtują swoje postawy obywatelskie. Liczą się nie tylko lekcje, ale i atmosfera placówki. Dlatego chcemy, by ich sposób funkcjonowania odpowiadał wyzwaniom naszych czasów. A architektura wspomagała edukację i pokazywała to, co jest dla nas ważne – otwartość, dostępność, dbałość o klimat i otoczenie – tłumaczy Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Dokument ułatwi pracę architektom, wydziałom inwestycyjnym w dzielnicach, kierownikom projektów i innym specjalistom zaangażowanym w powstawanie placówek oświatowych. Zawiera szczegółowe zalecenia i wytyczne dotyczące nie tylko programu, ale też rekomendowanych rozwiązań i materiałów czy roli budynków szkolnych w przestrzeni miejskiej. Przewodnik usprawni planowanie, projektowanie i ocenę obiektów, zarówno nowo powstających, jak i modernizowanych, rozbudowywanych czy przebudowywanych. Dzięki naszym standardom powstaną kolejne tak piękne i unikalne obiekty jak ursynowski zespół przy ul. Zaruby, który otworzyliśmy na początku tego roku – dodaje wiceprezydent Michał Olszewski.

Czytaj też: Architektura, która uczy – wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Zaruby w Warszawie |

Standardy dla szkół będą obowiązywały dla wszystkich nowych projektów, finansowanych lub współfinansowanych z budżetu miasta. Opracowano je dla działek, które pozwolą realizować całe zespoły oświatowe i zapewnią uczniom miejsce na aktywny wypoczynek, sport oraz naukę na otwartym terenie.

Szkoła bez barier

W wytycznych przewidziano m.in. dwa modele szkoły podstawowej: z trzema lub czterema ciągami równoległych klas, dla około 645 i 860 uczniów. W ramach tego samego kompleksu powinno się też znaleźć przedszkole cztero- lub ośmiooddziałowe. Co ważne, nowe placówki będą mogły pełnić funkcje, które wykraczają poza ustawowe wymogi oświatowe i są związane m.in. z pracą na rzecz lokalnej społeczności. Można je też wyposażyć w dodatkowe pomieszczenia i obiekty, aby wspierać realizację zadań oświatowych w szerszej skali, na rzecz okolicznych szkół, danej dzielnicy lub całej metropolii. Stołeczne szkoły powinny być dostępne szybko, wygodnie i bezpiecznie. Uczniowie i ich rodzice powinni móc tu dotrzeć pieszo, hulajnogą lub rowerem lub komunikacją miejską. W otoczeniu szkoły powinien być uspokojony ruch i zapewnione miejsca dla jednośladów. Budynki i najbliższe otoczenie muszą być pozbawione wszelkich barier architektonicznych i technicznych, tak by były dostępne dla wszystkich – czytamy w informacji prasowej.

Spotkanie ze Szkołą dobrze zaprojektowaną

Przewodnik „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy” przygotował zespół architektów z pracowni WWAA we współpracy z inżynierami z Buro Happold i ekspertem od akustyki Mikołajem Jaroszem (Ecophon Saint-Gobain). Autorzy ściśle współpracowali z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Biurem Edukacji, Zarządem Zieleni oraz Fundacją Szkoła z Klasą. A nad redakcją naukową czuwała architekt dr Monika Wróbel.

11 maja o godzinie 18.00 w wirtualnym ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury odbędzie się spotkanie z udziałem autorek publikacji: architektek Natalii Paszkowskiej z pracowni WWAA i dr Moniki Wróbel oraz architekt miasta Marleny Happach. Publikację „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy” w formacie .pdf można pobrać TU.

ZAPISZ SIĘ