Architektura MuratorWydarzeniaSzlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

Z okazji zbliżającego się 41. kongresu Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO w Krakowie galeria architektury GAGA wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną przygotowały plenerową wystawę fotografii ukazujących najcenniejsze przykłady architektury drewnianej z Małopolski.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

W dniach 2-12 lipca w Krakowie odbędzie się 41. kongres Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO, w którym udział weźmie ok. 3 tys. uczestników z blisko 200 krajów. Z tej okazji na placu przy kościele św. Idziego, na 25 pylonach zaprezentowanych zostanie ponad 70 fotografii obiektów położonych na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Osiem z nich ukazuje budynki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Oprócz drewnianych kościołów i cerkwi (zarówno grekokatolickich jak i prawosławnych) w Małopolsce zachowała się drewniana budowa małomiasteczkowa, zabudowa dworska, chłopska (choć niemal wyłącznie w skansenach) a także uzdrowiskowo – pensjonatowa. Szczególnymi zjawiskami są zabudowa w stylu zakopiańskim czy drewniane cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Fenomen architektury drewnianej, zwłaszcza sakralnej, regionu Karpat jest zjawiskiem unikatowym i był wielokrotnie doceniany poprzez kolejne zbiorowe wpisy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie w ten sposób wyróżniono15 cerkwi Zachodniej Ukrainy, 8 kościołów, 1 cerkiew i 3 tzw. kościoły partykularne na Słowacji, 8 cerkwi rumuńskiego Marmaroszu oraz 6 kościołów i 8 cerkwi z terenu Polski.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce został ustanowiony w latach 2002-2003 z inicjatywy ówczesnego Marszałka Małopolski. Liczący ponad 250 obiektów Szlak jest formą promocji niezwykle bogatego i bardzo zróżnicowanego zbioru zabytków architektury. Stał się kanwą licznych projektów konserwatorskich, promocyjnych i kulturalnych. Krakowska wystawa ma na celu zwrócić uwagę na artystyczną jakość obiektów znajdujących się na nim obiektów, ich funkcjonalną różnorodność oraz niezwykłą funkcję jaką spełniają w krajobrazie regionu.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Kurator wystawy: arch. Janusz Sepioł

Tagi:
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.