Architektura MuratorWydarzeniaSzlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

Z okazji zbliżającego się 41. kongresu Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO w Krakowie galeria architektury GAGA wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną przygotowały plenerową wystawę fotografii ukazujących najcenniejsze przykłady architektury drewnianej z Małopolski.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wystawa w Krakowie

W dniach 2-12 lipca w Krakowie odbędzie się 41. kongres Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO, w którym udział weźmie ok. 3 tys. uczestników z blisko 200 krajów. Z tej okazji na placu przy kościele św. Idziego, na 25 pylonach zaprezentowanych zostanie ponad 70 fotografii obiektów położonych na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Osiem z nich ukazuje budynki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Oprócz drewnianych kościołów i cerkwi (zarówno grekokatolickich jak i prawosławnych) w Małopolsce zachowała się drewniana budowa małomiasteczkowa, zabudowa dworska, chłopska (choć niemal wyłącznie w skansenach) a także uzdrowiskowo – pensjonatowa. Szczególnymi zjawiskami są zabudowa w stylu zakopiańskim czy drewniane cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Fenomen architektury drewnianej, zwłaszcza sakralnej, regionu Karpat jest zjawiskiem unikatowym i był wielokrotnie doceniany poprzez kolejne zbiorowe wpisy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie w ten sposób wyróżniono15 cerkwi Zachodniej Ukrainy, 8 kościołów, 1 cerkiew i 3 tzw. kościoły partykularne na Słowacji, 8 cerkwi rumuńskiego Marmaroszu oraz 6 kościołów i 8 cerkwi z terenu Polski.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce został ustanowiony w latach 2002-2003 z inicjatywy ówczesnego Marszałka Małopolski. Liczący ponad 250 obiektów Szlak jest formą promocji niezwykle bogatego i bardzo zróżnicowanego zbioru zabytków architektury. Stał się kanwą licznych projektów konserwatorskich, promocyjnych i kulturalnych. Krakowska wystawa ma na celu zwrócić uwagę na artystyczną jakość obiektów znajdujących się na nim obiektów, ich funkcjonalną różnorodność oraz niezwykłą funkcję jaką spełniają w krajobrazie regionu.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Kurator wystawy: arch. Janusz Sepioł

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.