Otwarte drzwi

Szpital psychiatryczny, zakamarki Wawelu i inne zabytki będzie można zwiedzić podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

MDDK będą trwać przez dwa weekendy w Krakowie, Tarnowie i mniejszych miejscowościach Małopolski - możliwe będzie zwiedzenie wielu niedostępnych zwykle miejsc. Na część wydarzeń obowiązuje rezerwacja miejsca. W tegorocznym programie znalazł się m.in. słynny Kobierzyn i budynek nr 5 na Wawelu. Podpowiadamy, co jeszcze będzie można zobaczyć.

Spis treści

  1. Nic dziwnego! Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - kiedy można zwiedzać?
  2. Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Kobierzyn, Wawel, pałace, dwory i kościoły
  3. Ikar znad Dunajca, Wawel od kuchni - dlaczego warto się wybrać?
  4. Dni Dziedzictwa - rezerwacja miejsc na zwiedzanie
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany

Nic dziwnego! Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - kiedy można zwiedzać?

MDDK 2024, czyli 26. edycja wydarzenia umożliwiającego zwiedzanie wnętrz zabytków Małopolski będzie się odbywać przez dwa weekendy maja - 18-19.05 i 25-26.05.

Udział jest bezpłatny. Podczas wydarzeń będzie rozdawana publikacja dotycząca historii obiektów z 26. edycji MDDK. Autorem jest Radek Rak, laureat Nagrody Literackiej Nike.

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Nic dziwnego” zwraca uwagę m.in. na twórców, którzy w sytuacji chorób lub kryzysów psychicznych odnaleźli ukojenie w sztuce; na wizjonerów i outsiderów, ekscentryków i dziwaków. W tle znajdują się jak zwykle – niezwykłe przestrzenie, ciekawe projekty, oryginalne budowle, które przybliżą nam oprowadzania, spacery, warsztaty i wystawy - informują organizatorzy.

Program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Kobierzyn, Wawel, pałace, dwory i kościoły

18–19 maja 2024 r.
Klasztor i kościół oo. Bernardynów w Krakowie
Dwór w Biskupicach k. Wieliczki
19 maja 2024 r.
Budynek nr 5 na wzgórzu wawelskim
25–26 maja 2024 r.
Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie
Pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach
Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie internetowej Dni Dziedzictwa, www.dnidziedzictwa.pl. Z każdym zabytkiem wiąże się kilka wydarzeń - od spacerów po warsztaty.

Ikar znad Dunajca, Wawel od kuchni - dlaczego warto się wybrać?

Dni Dziedzictwa to nie tylko dobra okazja, by zobaczyć niedostępne historyczne miejsca, ale i poznać ich historię często z zupełnie nieznanej perspektywy.

  • Kościół w Odporyszowie związany jest z historią Jana Wnęka nazywanego "Ikarem znad Dunajca", który właśnie tutaj, z kościelnej wieży, próbował spełnić marzenia o lataniu.
  • Historia Dworu w Biskupicach zostanie przybliżona z perspektywy jego byłych mieszkańców - Konopkach, Mieroszewskich, Walterach.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2024 - zobacz zdjęcia budynków z programu

i

Autor: K. Schubert, 2023. MIK, CC BY SA 4.0 Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie
  • Historia Zamku Królewskiego Wawel natomiast zostanie przedstawiona od kuchni - budynek numer 5 to niedostępny zwykle budynek administracyjny, który z wyglądu kojarzy pewnie każdy, ale mało kto w nim był.
  • Jest i słynny "Kobierzyn" czyli zabytkowy szpital neuropsychiatryczny z początku XX wieku - zespół parkowo-szpitalny zaprojektowany jako miasto-ogród, pierwotnie pod nazwą Krajowy Zakład dla Umysłowo i Psychicznie Chorych.

Dni Dziedzictwa - rezerwacja miejsc na zwiedzanie

Niektóre z wydarzeń objęte są rezerwacją, na inne wystarczy po prostu przyjść. Rezerwacja na pierwszy weekend MDDK odbywa się w dn. 13-17 maja, a na drugi - 20-24 maja. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie MDDK. Rezerwacji można dokonywać również telefonicznie w godzinach 10:00-15:00 w tygodniu roboczym: tel. 533 654 003.

Zobacz także: Syrkusowie uzdrawiali architekturę mieszkaniową. Nowa wystawa w Warszawie zaprezentuje ich projekty

Źródło: Małopolski Instytut Kultury