Ogród jordanowski w Katowicach
W ramach cyklu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku powstanie w sumie pięć filmów dokumentalnych. Pierwszy, „Z myślą o dzieciach”, poświęcony jest ogrodowi jordanowskiemu przy ulicy Barbary w Katowicach. Parkowe założenie z niewielkim pawilonem autorstwa warszawskiego architekta Kazimierza Wędrowskiego, amfiteatrem i zespołem basenów zaprojektowała w latach 30. Helena Śliwowska. Dziś w modernistycznym budynku funkcjonuje przedszkole. Dzieje ogrodu w kontekście ówczesnych przemian obyczajowych w Polsce oraz obrony Katowic w trakcie inwazji niemieckiej we wrześniu w 1939 roku przedstawiają m.in. historyk sztuki i przewodniczący Stowarzyszenia Ruchu Autonomii Śląska dr Jerzy Gorzelik czy historyk prof. Ryszard Kaczmarek.
Czytaj też: Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę |W planach są już kolejne filmy, w tym dokument badający historię pierwszej maszyny parowej inicjującej rewolucję przemysłową na Górnym Śląsku, związek koncepcji miasta-ogrodu z założeniem kolonii robotniczej w Giszowcu, specyfikę powiązań między architekturą i akustyką współczesnych filharmonii czy rewolucyjność projektów ceramicznych Lubomira Tomaszewskiego. Filmy dostępne będą na stronie internetowej projektu: www.sztukadizajn.com.
Irma Kozina, historyczka sztuki, do 2017 adiunkt na Uniwersytecie Śląskim, obecnie związana stałym zatrudnieniem z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią dizajnu i sztuką współczesną. Autorka wielu książek i artykułów, w tym tekstów z cyklu Pierwsze w Polsce publikowanych na łamach „Architektury-murator”.Paweł Wilkołek, reżyser i producent, magister sztuk filmowych na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, od 2016 roku właściciel firmy Film House.Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnychReżyseria: Paweł WilkołekScenariusz: Irma Kozina Produkcja: Film HouseDofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.