Inicjatywy

Szukają starej porcelany na nową mozaikę. Inspiracja? Inne historyczne mozaiki na budynku

2024-08-05 15:56

W Tarnogórskim Centrum Kultury trwa zbiórka starej porcelany - powstanie z niej nowa mozaika nawiązująca do historii tego miejsca, mieszkańców Tarnowskich Gór i dwóch innych mozaik, które budynek zdobią już od 50 lat - jedna to duża kompozycja Stefana Suberlaka na fasadzie. Drugą, wewnątrz budynku i bardziej abstrakcyjną, wykonał Jan Nowak.

Spis treści

  1. Tarnogórskie Centrum Kultury zbiera starą porcelanę. Stworzy z niej nową mozaikę - trzecią
  2. Starsze siostry nowej mozaiki są już po 50-tce. To dzieła Stefana Suberlaka i Jana Nowaka
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Tarnogórskie Centrum Kultury zbiera starą porcelanę. Stworzy z niej nową mozaikę - trzecią

W ramach projektu "Historie po sąsiedzku" Tarnogórskie Centrum Kultury chce stworzyć nową mozaikę na swoim terenie. Trzecią, bo dwie już ma. Pochodzą z czasów PRL-u, mają dwóch różnych autorów, a teraz zainspirowały TCK do stworzenia nowej instalacji, która uczci historię Centrum, ale i mieszkańców Tarnowskich Gór.

Starą i nieużywaną porcelanę można przynosić do budynku TCK przy ul. Jana III Sobieskiego 7 w Tarnowskich Górach (znajdujących się niecałe 50 km od Katowic). Na oczach przechodniów będzie z niej powstawać przestrzenny mozaikowy mural ulokowany terenie zielonym przed budynkiem.

Najlepszym nośnikiem dziedzictwa jest człowiek, jego wspomnienia i chęć dzielenia się nimi. Dlatego postanowiliśmy wcielić w życie projekt „Historie po sąsiedzku”. Ta inicjatywa ma na celu ukazanie historii Domu Kultury Kolejarza i Tarnogórskiego Centrum Kultury poprzez opowieści mieszkańców Tarnowskich Gór. Motywem przewodnim są mozaiki znajdujące się w TCK, które przypominają, że pomiędzy codziennym pośpiechem i pracą jest miejsce na odpoczynek, świętowanie i sąsiedzką fiestę - mówi nam Krzysztof Stręcioch z TCK. - Celem projektu jest integracja społeczności oraz utrwalenie historii tego miejsca - dodaje.

"Historie po sąsiedzku" to nie tylko mozaika. TCK pozbiera wspomnienia, zdjęcia i archiwalne materiały. Powstanie podcast, a mieszkańcy Tarnowskich Gór spotkają się na sąsiedzkiej fieście połączonej z prezentacją prac artysty Jana Nowaka i występem orkiestry oraz kuglarzy.

Tarnogórskie Centrum Kultury stworzy nową mozaikę. Jak wyglądają te z PRL-u, które już tu są? Zobacz zdjęcia

i

Autor: Tarnogórskie Centrum Kultury W TCK trwa zbiórka porcelany, która posłuży do stworzenia nowej instalacji

Starsze siostry nowej mozaiki są już po 50-tce. To dzieła Stefana Suberlaka i Jana Nowaka

Każdy miłośnik mozaik i sztuki z czasów PRL-u kojarzy dużą mozaikę na fasadzie TCK. Jej autorem jest Stefan Suberlak. Powstała w tym samym roku, co budynek - w 1973. W tym samym czasie powstała też druga kompozycja, tym razem autorstwa Jana Nowaka, malarza związanego z Tychami.

Zewnętrzna mozaika przedstawia krąg postaci w tańcu. Bawią się ze sobą górnik, Ślązaczka, kolejarz i muzyk - wszystkie postaci ważne zarówno dla Tarnowskich Gór, jak i całego Górnego Śląska. Symbolizują rozwijający się przemysł, rodzinę i bogatą kulturę regionu.

Mniej figuratywna jest mozaika wewnątrz TCK - tu Jan Nowak stworzył abstrakcyjną, geometryczną kompozycję również przedstawiającą ludzi.

W 2009 roku zaprojektowany przez arch. Karola Fojcika budynek przeszedł gruntowną modernizację, a mozaiki zostały na swoim miejscu. 

Dziś TCK jest nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale i symbolem kulturalnego dziedzictwa miasta. Fasada Tarnogórskiego Centrum Kultury to nie tylko architektoniczny detal, ale ikona miejskiej przestrzeni, która przez lata wrosła w tkankę Tarnowskich Gór, stając się kluczowym punktem orientacyjnym. Dla mieszkańców miasta jest ona nieodłącznym elementem codziennego życia, przypominającym o bogatej historii i przemianach, które ukształtowały to miejsce. Co więcej, możemy poszczycić się, że nasza mozaika, jedna z nielicznych zachowanych, wciąż cieszy oczy i dodaje budynkowi artystycznego wyrazu - mówi Krzysztof Stręcioch.

Źródło: Tarnogórskie Centrum Kultury

Zobacz także: Najpiękniejsze mozaiki PRL w Katowicach. Niektóre są dobrze ukryte - gdzie ich szukać?