Architektura MuratorWydarzeniaSzymon Piotr Kubiak. MEDYCYNA I WŁADZA

Szymon Piotr Kubiak. MEDYCYNA I WŁADZA

Architektura wielkopolskich sanatoriów przeciwgruźliczych w latach 1900 – 1939 oraz nieznany projekt Macieja Nowickiego

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład
22 listopada (poniedziałek) 2010 roku,  godz. 17.00
Toruń, ul. Ducha Św. 6
w s t ę p w o l n y

Szymon Piotr Kubiak
MEDYCYNA I WŁADZA
Architektura wielkopolskich sanatoriów przeciwgruźliczych w latach 1900 – 1939 oraz nieznany projekt Macieja Nowickiego

„Wykład przybliży historię powstania i rozbudowy najważniejszych publicznych sanatoriów przeciwgruźliczych Prowincji Poznańskiej / Województwa Wielkopolskiego w latach 1900-1939. Okres ten, zapoczątkowany powołaniem regionalnego Towarzystwa dla Zwalczania Gruźlicy i zakończony wybuchem II wojny światowej, naznaczyły idee reform społecznych i architektonicznych, a także ich polityczne uwikłanie. Zależności te ujawniły się z niesłychaną ostrością właśnie na opisywanym terenie, będącym areną dla szowinistycznych działań pruskiego Kulturkampfu, przechodzącym w 1919 roku zasadnicze zmiany przynależności państwowej, a następnie borykającym się w latach 30. z postępującym uzależnieniem od polskich władz centralnych. Opis dziejów kilku wielkopolskich założeń leczniczych wtedy powstałych stanowić będzie tło do analizy gmachu sanatorium dziecięcego w podpoznańskim Kiekrzu, którego projekt rozbudowy stworzył w końcu lat 30. Maciej Nowicki. Rok 2010 stwarza szczególną okazję do przybliżenia jego sylwetki w nowym świetle, bowiem przedwcześnie zmarły, a mimo to najsłynniejszy polski architekt XX wieku, obchodziłby obecnie 100. rocznicę urodzin.” (Szymon Piotr Kubiak)

Dr Szymon Piotr Kubiak
Szymon Piotr Kubiak jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od maja 2010 pracownikiem Muzeum Narodowego w Szczecinie. Historyk sztuki, krytyk architektury, specjalizujący się w tematyce związanej z zagadnieniami z dziedziny historii nowoczesnej architektury i designu niemieckojęzycznego kręgu kulturowego.


A R C H I T E K T U R A W W O Z O W N I
autorka projektu: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

fotka z /zdjecia/zap.kubiak_art.jpg
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.