Architektura MuratorWydarzeniaTadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!

Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!

W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.

Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!
Tadeusz Barucki, grafika promująca benefis; il. serwis prasowy

Tadeusz Barucki urodził się 13 czerwca 1922 roku w Białymstoku. Jest architektem i niezrównanym badaczem współczesnej architektury. Na przestrzeni lat odbył liczne podróże, wykładając na uczelniach i w stowarzyszeniach architektonicznych na całym świecie. Napisał kilkaset artykułów i kilkadziesiąt książek przybliżających architektom nie tylko w Polsce, ale też w krajach dawnego bloku wschodniego nieznaną im wtedy architekturę światową – nazwiska, trendy, realizacje. Jednocześnie, dzięki znajomości m.in. angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego, był prawdziwym ambasadorem wiedzy o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dla architektów i studentów uczelni wyższych na wszystkich kontynentach. Za swoje dokonania w 1981 roku został wyróżniony Nagrodą UIA im. Jeana Tschumiego, a w 1984 roku Honorową Nagrodą SARP.

Wybór przez architekta sposobu samorealizacji zależy od jego osobistych predyspozycji – wiedzy, umiejętności i talentu. Nierzadko czynnikiem sprawczym bywają tutaj okoliczności zewnętrzne. Tak właśnie można rozumieć niezwykłą drogę zawodową Tadeusz Baruckiego – architekta-Polaka, utalentowanego, znakomicie wykształconego, patrioty i społecznika. Drogę, która nakazuje uznanie i szacunek. Wywołuje potrzebę upowszechniania wiedzy o tym, co znaczy ten jednoosobowy „instytut” propagowania informacji o świecie w zniewolonej Polsce, a także przekazywania wiedzy o kulturze kraju odciętego od wolnego świata – pisał na łamach „Architektury-murator” Henryk Buszko z okazji wystawy podsumowującej 50-lecie pracy Baruckiego, która prezentowana była w pawilonie SARP w Warszawie w 2005 roku („A-m” 9/2005).

Z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata, który odbędzie się 23 czerwca o godz. 17.00 w auli głównej budynku Politechniki przy ul. Krasińskiego 8 w Katowicach. W programie obok laudacji i życzeń, zaplanowano wykład i wystawę fotograficzną Tadeusza Baruckiego pt. „Korzenie architektury”, prezentację filmu biograficznego oraz promocję okolicznościowych publikacji.

Zobacz także film o Tadeuszu Baruckim zrealizowany w serii Portrety filmowe architektów Górnego Śląska

Autor: Piotr Prus
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.