Architektura MuratorWydarzeniaTadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!

Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!

W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.

Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny!
Tadeusz Barucki, grafika promująca benefis; il. serwis prasowy

Tadeusz Barucki urodził się 13 czerwca 1922 roku w Białymstoku. Jest architektem i niezrównanym badaczem współczesnej architektury. Na przestrzeni lat odbył liczne podróże, wykładając na uczelniach i w stowarzyszeniach architektonicznych na całym świecie. Napisał kilkaset artykułów i kilkadziesiąt książek przybliżających architektom nie tylko w Polsce, ale też w krajach dawnego bloku wschodniego nieznaną im wtedy architekturę światową – nazwiska, trendy, realizacje. Jednocześnie, dzięki znajomości m.in. angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego, był prawdziwym ambasadorem wiedzy o Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dla architektów i studentów uczelni wyższych na wszystkich kontynentach. Za swoje dokonania w 1981 roku został wyróżniony Nagrodą UIA im. Jeana Tschumiego, a w 1984 roku Honorową Nagrodą SARP.

Wybór przez architekta sposobu samorealizacji zależy od jego osobistych predyspozycji – wiedzy, umiejętności i talentu. Nierzadko czynnikiem sprawczym bywają tutaj okoliczności zewnętrzne. Tak właśnie można rozumieć niezwykłą drogę zawodową Tadeusz Baruckiego – architekta-Polaka, utalentowanego, znakomicie wykształconego, patrioty i społecznika. Drogę, która nakazuje uznanie i szacunek. Wywołuje potrzebę upowszechniania wiedzy o tym, co znaczy ten jednoosobowy „instytut” propagowania informacji o świecie w zniewolonej Polsce, a także przekazywania wiedzy o kulturze kraju odciętego od wolnego świata – pisał na łamach „Architektury-murator” Henryk Buszko z okazji wystawy podsumowującej 50-lecie pracy Baruckiego, która prezentowana była w pawilonie SARP w Warszawie w 2005 roku („A-m” 9/2005).

Z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata, który odbędzie się 23 czerwca o godz. 17.00 w auli głównej budynku Politechniki przy ul. Krasińskiego 8 w Katowicach. W programie obok laudacji i życzeń, zaplanowano wykład i wystawę fotograficzną Tadeusza Baruckiego pt. „Korzenie architektury”, prezentację filmu biograficznego oraz promocję okolicznościowych publikacji.

Zobacz także film o Tadeuszu Baruckim zrealizowany w serii Portrety filmowe architektów Górnego Śląska

Autor: Piotr Prus
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.