Architektura MuratorWydarzeniaTak, tak mamy UFO w Warszawie. Zobacz, co działo się na Placu Na Rozdrożu!

Tak, tak mamy UFO w Warszawie. Zobacz, co działo się na Placu Na Rozdrożu!

Zapowiadają się ufoidalne dwa miesiące na placu Na rozdrożu. W instalację UFO kolektywu EXYZT wpisana jest tymczasowość, która ma pokazać, że nie trzeba od razu budować wielkich gmachów trwale zmieniających przestrzeń, ale można tą przestrzeń ożywiać punktowo, czasowo, na powrót wyposażoną, przywrócić ją mieszkańcom, zamieniając w miejsce spotkań, relaksu i kultury.

Kolektyw EXYZT dokonał przemiany placu Na Rozdrożu z miejsca naznaczonego aspektami tylko logistycznymi w miejsce spotkań, które ma zachęcić warszawiaków do dyskusji na temat sposobów użytkowania miejskiej przestrzeni publicznej. EXYZT tym działaniem pokazuje, że nierzadko pozostawione sobie przestrzenie mają w sobie niespodziewany potencjał i jak sami twierdzą Chcemy budować nowe światy, gdzie fikcja jest rzeczywistością. Chcemy zachęcać do kreatywności, refleksji, odnawiania stosunków międzyludzkich. Jeśli przyjmiemy, że przestrzeń jest stworzona przez dynamikę wymiany to każdy może być architektem przestrzeni. Tymczasowa przemiana placu Na Rozdrożu będzie trwać przez wakacje (od 2 lipca do 27 sierpnia) będzie tu można moczyć nogi w basenie, wylegiwać się na leżaku, spędzić czas w kawiarni, brać udział w kulturalnych wydarzeniach.

UFO jest częścią cyklu „UPDATES”, który jest prezentacją międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej.

Co działo się na UFO?

20.07 (środa)
Dyskusja poświęcona architekturze XX wieku
DYSKUSJA: ARCHITEKTURA XXI WIEKU SYNCHRONICITY_Projekty dla Warszawy przyszłości
udział wzięli: Ewa Rudnicka (architektka/kuratorka projektu UFO w Warszawie), Pau Faus (architekt/artysta), Jakub Szczęsny (architekt), Kaja Pawełek (kuratorka CSW Zamek Ujazdowski)

21.07 (czwartek)
METAGRAFFITI – graffiti art films
Zbiór ponad dwudziestu miniatur video to solidne remedium na klasyczne filmy z cyklu „zbombili i zniknęli”. Kompilacja pokazuje jak świetnie można się bawić zjadając własny ogon. Humor, szaleństwo, szydera, geniusz, przerośnięte ego – to tylko niektóre z elementów, które tworzą portret współczesnych miejskich outsiderów.
W zestawie realizacje tuzów sceny, m.in. CBS, Blu, DTagno, Akay, Alexandre Orion i wielu innych.

http://www.dokument.org/renderUtgivning.asp?p=utgivning&book=2305&lang=en

22.07 (piątek)
UFOGADANINA

Drugie spotkanie z Michałem Murawskim i Maciejem Czeredysem, którzy zdekonstruują wyobrażenia obcości i swojskości stolicy oraz opowiedzą o próbach i metodach oswajania miasta.

23.07 (sobota)
Zjedz śniadanie z sąsiadem

Akcja z mieszkańcami bloków: al. Wyzwolenia 2 i pl. Na Rozdrożu 3.
Projekt: Paulina Braun

26.07 (wtorek)
UFOGADANINA
Trzecie, ostatnie spotkanie z Michałem Murawskim i Maciejem Czeredysem, którzy zdekonstruują wyobrażenia obcości i swojskości stolicy oraz opowiedzą o próbach i metodach oswajania miasta.

27.07 (środa)
Blekot & Provocut
godz. 20
dj SET, oldschool rap, funk, electro boogie

28.07 (czwartek)
Tu było. tu stało
godz. 19
spotkanie poświęcone znikającej architekturze Warszawy po 1989 roku

29.07 (piątek)
Koktajl dla ambasadorów
godz. 19
Spotkanie pracowników ambasad sąsiadujących z UFO.

30.07 (sobota)
The Knot
godz. 14
Piknik połączony z promocją książki poświęconej międzynarodowej akcji artystycznej The Knot.

http://www.knotland.net

Autor: Red.
Pomnik Bitwy Warszawskiej: konkurs architektoniczny Władze stolicy ogłosiły konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wyboru laureata dokona 20-osobowe jury, w którego skład weszli m.in. architekci, historycy i artyści, a także przedstawiciele rządu i władz miasta. Składanie wniosków do 31 grudnia.
Umebluj UFO - projekt architektoniczny w przestrzeni miejskiej Tak, tak lądowanie UFO jest nieuniknione. Nieoczekiwana okupacja fontanny już trwa. Od tygodnia kolektyw EXYZT tworzy realizację architektoniczną UFO. Jednak ta inwazja wolna jest od impertynencji militarnej i ma charakter zupełnie pokojowy. Warszawiacy mogą wypełnić przestrzenną instalację meblami, by móc w lato wylegiwać się na leżaku w środku miasta. Zbiórka rzeczy trwa! Start UFO 2 lipca o godzinie 19.00.
Updates – działania artystyczne w przestrzeni publicznej Drugą odsłoną z cyklu jest instalacja UFO - Unexpected Fountain Occupation kolektywu EXYZT, która znajdzie się na jednej z historycznych osi miasta - placu na Rozdrożu. Stojąca tam fontanna mimo dogodnej lokalizacji jest omijana przez spacerowiczów kierujących swe kroki do pobliskich parków miejskich. Artystyczna interwencja ma na celu przywrócenie tej przestrzeni jej mieszkańcom