Wystawa Awers/Rewers

i

Autor: materiały prasowe

Twórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

2017-11-13 10:30

Już w listopadzie w Muzeum Architektury będzie można obejrzeć wystawę Awers/rewers. Przybliży ona twórczość jednego z najbardziej znanych polskich architektów awangardowych.

Wystawa przygotowana została w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta (1900–1987) oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy. Bohdan Lachert - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, teoretyk Architektury, członek grupy modernistów Praesens, w latach 1926-1939 projektował razem z Józefem Szanajcą, tworząc spółkę „„Lachert & Szanajca”. Za wspólny projekt pawilonu gospodarczego na wystawie Sztuka i Technika w życiu współczesnym w 1937 roku w Paryżu, architekci otrzymali nagrodę Grand Prix oraz tytuły oficerów Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Jak piszą organizatorzy wystawy: Jako tytułowy awers twórczości Bohdana Lacherta zostanie zaprezentowany jego dom własny, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny w zabudowie dywanowej, zainspirowany urbanistyką starożytnego miasta Olint (Olynthus).

Na wystawie zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej projekty, rysunki architektoniczne oraz makiety i prototypy prac. Będzie można także zapoznać się z wywiadami, przeprowadzonymi z architektem oraz jego bliskimi. Głównym celem wystawy Awers/rewers jest przybliżenie postaci tego twórcy oraz pokazanie wpływu jaki miał na architekturę w Polsce w XX wieku.

Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury (gdzie znajduje się główne archiwum architekta), a także ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej, Archiwum Akt Nowych, Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji „Dom Holenderski”, Stowarzyszenia Okolska oraz osób prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5). Będzie można ją oglądać do 2 kwietnia 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji na stronie: ma.wroc.pl