Architektura MuratorWydarzeniaTwórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Twórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Już w listopadzie w Muzeum Architektury będzie można obejrzeć wystawę Awers/rewers. Przybliży ona twórczość jednego z najbardziej znanych polskich architektów awangardowych.

Wystawa Awers/Rewers
Fot.: materiały prasowe

Wystawa przygotowana została w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta (1900–1987) oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy. Bohdan Lachert - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, teoretyk Architektury, członek grupy modernistów Praesens, w latach 1926-1939 projektował razem z Józefem Szanajcą, tworząc spółkę „„Lachert & Szanajca”. Za wspólny projekt pawilonu gospodarczego na wystawie Sztuka i Technika w życiu współczesnym w 1937 roku w Paryżu, architekci otrzymali nagrodę Grand Prix oraz tytuły oficerów Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Jak piszą organizatorzy wystawy: Jako tytułowy awers twórczości Bohdana Lacherta zostanie zaprezentowany jego dom własny, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny w zabudowie dywanowej, zainspirowany urbanistyką starożytnego miasta Olint (Olynthus).

Na wystawie zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej projekty, rysunki architektoniczne oraz makiety i prototypy prac. Będzie można także zapoznać się z wywiadami, przeprowadzonymi z architektem oraz jego bliskimi. Głównym celem wystawy Awers/rewers jest przybliżenie postaci tego twórcy oraz pokazanie wpływu jaki miał na architekturę w Polsce w XX wieku.

Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury (gdzie znajduje się główne archiwum architekta), a także ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej, Archiwum Akt Nowych, Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji „Dom Holenderski”, Stowarzyszenia Okolska oraz osób prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5). Będzie można ją oglądać do 2 kwietnia 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji na stronie: ma.wroc.pl

Konferencja „Transmutacje betonu” W dniach 24-25 listopada 2017 w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Definiowanie przestrzeni architektonicznej”. Wydarzenie stanowi początek dyskusji na temat przemian w architekturze.
Sukces pracowni BUCK.STUDIO Zaprojektowana przez wrocławskie biuro cukiernia Nanan zwyciężyła w konkursie Restaurant and Bar Design Awards. Wnętrze cukierni i bistra Dinette we Wrocławiu zostało opublikowane w książce Appetizer.
Poznańskie Dni z Architekturą Do 8 listopada trwa czwarta edycja Festiwalu Dni Architektury. Wydarzenie organizowane przez poznański SARP koncentruje się na powojennym modernizmie.
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.
DKBE 2017 - pierwszy krok w kierunku wielkich zmian w branży HVAC 5 października odbyła się pierwsza edycja organizowanej przez Lindab konferencji DKBE 2017. Było to pierwsze tego typu wydarzenie poświęcone w całości komfortowi, energooszczędności i nowoczesnym rozwiązaniom dla branży HVAC.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.