Architektura MuratorWydarzeniaTwórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Twórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Już w listopadzie w Muzeum Architektury będzie można obejrzeć wystawę Awers/rewers. Przybliży ona twórczość jednego z najbardziej znanych polskich architektów awangardowych.

Wystawa Awers/Rewers
Fot.: materiały prasowe

Wystawa przygotowana została w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta (1900–1987) oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy. Bohdan Lachert - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, teoretyk Architektury, członek grupy modernistów Praesens, w latach 1926-1939 projektował razem z Józefem Szanajcą, tworząc spółkę „„Lachert & Szanajca”. Za wspólny projekt pawilonu gospodarczego na wystawie Sztuka i Technika w życiu współczesnym w 1937 roku w Paryżu, architekci otrzymali nagrodę Grand Prix oraz tytuły oficerów Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Jak piszą organizatorzy wystawy: Jako tytułowy awers twórczości Bohdana Lacherta zostanie zaprezentowany jego dom własny, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny w zabudowie dywanowej, zainspirowany urbanistyką starożytnego miasta Olint (Olynthus).

Na wystawie zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej projekty, rysunki architektoniczne oraz makiety i prototypy prac. Będzie można także zapoznać się z wywiadami, przeprowadzonymi z architektem oraz jego bliskimi. Głównym celem wystawy Awers/rewers jest przybliżenie postaci tego twórcy oraz pokazanie wpływu jaki miał na architekturę w Polsce w XX wieku.

Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury (gdzie znajduje się główne archiwum architekta), a także ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej, Archiwum Akt Nowych, Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji „Dom Holenderski”, Stowarzyszenia Okolska oraz osób prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5). Będzie można ją oglądać do 2 kwietnia 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji na stronie: ma.wroc.pl

Mistrzowie Architektury w Tallinnie Mieszkańcy Tallinna będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury, który od 2004 roku organizowany jest przez katowicki SARP. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-estońska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach.
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.
Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB” Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” był prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy przygotowali cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie.
Weekend Architektury w Gdyni 2022: program Pod koniec sierpnia startuje Weekend Architektury w Gdyni 2022. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem Iluzja. W ramach tegorocznej edycji pokazany zostanie także blok filmów z lat 90., których współautorką jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”. Publikujemy pełny program wydarzenia.
MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. „Dziesiątą edycją festiwalu chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą” – zapowiadają organizatorzy.
Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.