Architektura MuratorWydarzeniaTwórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Twórczość Bohdana Lacherta we wrocławskim Muzeum

Już w listopadzie w Muzeum Architektury będzie można obejrzeć wystawę Awers/rewers. Przybliży ona twórczość jednego z najbardziej znanych polskich architektów awangardowych.

Wystawa Awers/Rewers
Fot.: materiały prasowe

Wystawa przygotowana została w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta (1900–1987) oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy. Bohdan Lachert - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, teoretyk Architektury, członek grupy modernistów Praesens, w latach 1926-1939 projektował razem z Józefem Szanajcą, tworząc spółkę „„Lachert & Szanajca”. Za wspólny projekt pawilonu gospodarczego na wystawie Sztuka i Technika w życiu współczesnym w 1937 roku w Paryżu, architekci otrzymali nagrodę Grand Prix oraz tytuły oficerów Legii Honorowej Republiki Francuskiej.

Jak piszą organizatorzy wystawy: Jako tytułowy awers twórczości Bohdana Lacherta zostanie zaprezentowany jego dom własny, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny w zabudowie dywanowej, zainspirowany urbanistyką starożytnego miasta Olint (Olynthus).

Na wystawie zaprezentowane zostaną nieeksponowane wcześniej projekty, rysunki architektoniczne oraz makiety i prototypy prac. Będzie można także zapoznać się z wywiadami, przeprowadzonymi z architektem oraz jego bliskimi. Głównym celem wystawy Awers/rewers jest przybliżenie postaci tego twórcy oraz pokazanie wpływu jaki miał na architekturę w Polsce w XX wieku.

Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury (gdzie znajduje się główne archiwum architekta), a także ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej, Archiwum Akt Nowych, Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji „Dom Holenderski”, Stowarzyszenia Okolska oraz osób prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5). Będzie można ją oglądać do 2 kwietnia 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji na stronie: ma.wroc.pl

Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.
W aktualnym numerze Architektury