Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym

i

Autor: Archiwum Architektury Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, proj. Stanisław Niemczyk; fot. Olerys, CC-BY-SA-3.0

Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym

2018-12-06 12:44

Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.

Tychy prawa miejskie uzyskały 1 stycznia 1951 roku – od tego momentu rozpoczęła się wielka budowa nowego śląskiego ośrodka. Z perspektywy władz, w nowo kreowanej przestrzeni dla kościoła nie było miejsca, co stało w sprzeczności z potrzebami duchowymi tworzącej się społeczności. Mimo licznych przeszkód, w okresie Polski Ludowej na terenie miasta zaistniało kilkanaście świątyń. Powstały one głównie wysiłkiem stosunkowo niewielkich wspólnot, kierowanych przez energicznych duchownych. Formy architektoniczne oraz lokalizacje przedstawianych na wystawie obiektów stanowią bezpośrednie odzwierciedlenie skomplikowanych i zmiennych realiów minionej epoki – wyjaśniają organizatorzy nowej ekspozycji prezentowanej w Muzeum Miejskim w Tychach. Zobaczymy na niej nie tylko makiety świątyń, ale też ich projekty architektoniczne, a także fotografie archiwalne i współczesne, pozwalające ocenić, jak na przestrzeni lat zmieniał się kontekst obiektów. Wśród autorów pokazywanych budynków i koncepcji są m.in. Stanisław Niemczyk, Bożena i Janusz Włodarczykowie, Maria i Andrzej Czyżewscy, Ewa i Marek Dziekońscy, Grzegorz Ratajski oraz Zbigniew Weber. Kuratorem wystawy, odbywającej się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 pod patronatem katowickiego oddziału SARP, jest Patryk Oczko, kustosz w dziale sztuki tyskiego muzeum.

Wystawa „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym”Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1Kiedy: 8 grudnia 2018 – 13 kwietnia 2019Kurator: Patryk OczkoAranżacja: Szymon BańkaInfografika: Zofia Oslislo-Piekarska