Kawiarnia Samt & Seide w Berlinie

i

Autor: „Cahiers d’Art” 1928, vol. 3

Wystawa w Krakowie

Uchylić fałdy zasłon. Przywrócona herstoria Lilly Reich

Od 22 października w Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości niemieckiej architektki Lilly Reich, bliskiej współpracowniczki Miesa van der Rohe.

W październiku zapraszamy Was do Krakowa. W Galerii Domu Norymberskiego, który od kilku lat organizuje wystawy poświęcone kobietom i sztuce feministycznej, otwiera się kolejna, tym razem skupiona wokół osoby i twórczości Lilly Reich. Ta architektka i projektantka była nauczycielką w Bauhausie i bliską współpracowniczką Miesa van der Rohe oraz współprojektantką słynnego pawilonu niemieckiego na wystawę światową w 1929 roku w Barcelonie.

Reich podzieliła losy wielu kobiet działających w tym okresie w branży. Zaczynała od projektowania wnętrz, mebli i witryn sklepowych, gdzie wykorzystywała tkaniny i tekstylia. Współpracowała i dzieliła życie z wielkim architektem. Jego nazwisko przeszło do historii. Ona na długo pozostała zapomniana, a autorstwo wielu z ich wspólnych projektów wciąż przypisuje się tylko jemu. Uległo to zmianie dopiero wtedy, gdy odnalezione archiwalia i oryginalne szkice zostały wystawione przez nowojorską MoMę w 1996 roku. Była to pierwsza monograficzna wystawa poświęcona twórczości Reich.

Tytuł krakowskiej wystawy Uchylić fałdy zasłon odnosi się nie tylko do odkrywania zapomnianej herstorii, lecz także bezpośrednio do projektów Reich, która często wykorzystywała tekstylia do tworzenia lekkich, architektonicznych przegród i komponowania kolejnych planów. Uwadze czytelniczek i czytelników polecamy szczególnie jej projekty: kawiarni Samt und Seide (Aksamit i Jedwab), willi rodziny Tugendhatów w Brnie oraz instalację Szklany pokój z 1934 roku.

Na wystawie w Krakowie będzie można zobaczyć również prace artystek, które korespondują z twórczością Reich. Dodatkowo będzie można zobaczyć nasze dzieło. Bal architektek odpowiada za projekt, który towarzyszy wystawie, a wpisuje się w kwestię niewidzialnych kobiet architektek w lokalnym kontekście. Co to będzie? Sprawdźcie już 22 października!

Lilly Reich

i

Autor: serwis prasowy
Wystawa „Uchylić fałdy zasłon. Lilly Reich”
Gdzie: Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2
Kiedy: 23 października – 17 listopada 2023 roku
Wernisaż: 22 października, godz. 17.00
Artyści i artystki: Paweł Błęcki, Isabelle Enders, Monika Rościszewska, Juliane Schölß, Su-Ran Sichling, Małgorzata Szymankiewicz
Kuratorki: Iwona Demko, Renata Kopyto
Winieta Balu Architektek

i

Autor: materiały prasowe