UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze.

i

Autor: Archiwum Architektury Narodowe Akwarium Danii Blaa Planet, proj. 3XN, 2013; fot. Adam Mørk

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze

2022-08-10 15:54

28. kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się w Kopenhadze w lipcu 2023 roku. To pierwsze tego typu spotkanie organizowane w kraju nordyckim.

UIA 2023 Kopenhaga, czyli 28. Światowy Kongres Międzynarodowej Unii Architektów, odbędzie się pod hasłem „Zrównoważona przyszłość – nie zostawiaj nikogo w tyle” (Sustainable Futures – Leave No One Behind). Tym razem architekci spotkają się w Kopenhadze, która w 2023 roku otrzyma też tytuł Światowej Stolicy Architektury UNESCO. Przez pięć dni, od 2 do 6 lipca, kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata dyskutować będzie nad przyszłością miast i wyzwaniami, jakie stoją przed metropoliami. Organizatorzy UIA 2023 Kopenhaga zapowiadają ponad 300 wydarzeń, w tym prelekcji, wystaw i prezentacji najnowszych osiągnięć i badań naukowych. Większość spotkań odbędzie się na terenie Bella Center w Ørestad, między centrum Kopenhagi i portem lotniczym.Program kongresu podzielono na sześć bloków tematycznych odnoszących się do tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: Design for Climate Adaptation, Design for Rethinking Resources, Design for Resilient Communities, Design for Health, Design for Inclusivity i Design for Partnerships of Change. Każdemu z bloków przewodniczy inny, dwuosobowy zespół. Wśród prowadzących znaleźli się Billie Faircloth i Maibritt Pedersen Zari, Carlo Ratti i Mette Ramsgaard Thomsen, Anna Rubbo i Juan Du, Arif Hasan i Christian Benimana, Magda Mostafa i Ruth Baumeister oraz Sandi Hilal i Merve Bedir.

Nikt nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać globalnych problemów związanych z ochroną klimatu. Ale jeśli będziemy współpracować, budować i dzielić się wiedzą ponad granicami państw i między dyscyplinami, możemy znacząco przyczynić się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – mówi architektka Natalie Mossin, przewodnicząca Kongresu UIA 2023, a jednocześnie kierowniczka w Instytucie Architektury i Technologii Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. UIA zrzesza obecnie ok. 1,3 mln architektów reprezentujących lokalne organizacje i stowarzyszenia z ponad 100 krajów świata.Światowe Kongresy UIA odbywają się co trzy lata. Pierwszy zorganizowano w 1948 roku w Lozannie, gdzie Międzynarodowa Unia Architektów została powołana do życia. W 1981 roku wydarzenie miało miejsce w Warszawie.

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze.

i

Autor: Archiwum Architektury Logotyp Światowego Kongresu UIA 2023 Kopenhaga; il. serwis prasowy

ZAPISZ SIĘ