Architektura MuratorWydarzeniaUIA Gold Medal dla Toyo Ito

UIA Gold Medal dla Toyo Ito

Japoński architekt Toyo Ito został dwunastym laureatem Złotego Medalu Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 6 września podczas 26. kongresu UIA w Seulu.

UIA Gold Medal dla Toyo Ito
Toyo Ito, fot. serwis prasowy UIA

Złoty Medal Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal) to obok Nagrody Pritzkera jedno z najważniejszych ogólnoświatowych wyróżnień architektonicznych przyznawanych żyjącemu twórcy. Toyo Ito jest obecnie laureatem obydwu, Pritzkera otrzymał bowiem w 2013 roku. W historii obu nagród podobna sytuacja zdarzyła się dotychczas zaledwie czterokrotnie (szczęśliwymi posiadaczami Medalu i Nagrody Pritzkera są Fumihiko Maki, Rafael Moneo, Tadao Ando i Ieoh Ming Pei). Ustanawiając w 1984 roku to najwyższe wyróżnienie, jakie architekt może otrzymać od przedstawicieli swojego środowiska, rada UIA żywi nadzieję, że będzie ono cieszyć się takim samym prestiżem jak nagroda Nobla w dziedzinie sztuki, nauki i pokoju – można przeczytać na stronie Międzynarodowej Unii Architektów. Medal ten przyznawany jest co trzy lata w uznaniu społecznych zasług na polu architektury.

Nominacji mogą dokonywać jedynie przedstawiciele jednej z pięciu regionalnych Sekcji Członkowskich (zrzeszających architektów z Europy Zachodniej; Europy Wschodniej i Środkowego Wschodu; obu Ameryk; Azji i Oceanii oraz Afryki), przy czym każdej z nich wolno zgłosić tylko jednego kandydata. Według regulaminu, w skład jury musi wejść również choć jeden reprezentant każdej z pięciu sekcji. Wydaje się, że to głównie dzięki temu Złoty Medal UIA dużo częściej niż inne międzynarodowe wyróżnienia trafia do projektantów spoza zachodniego kręgu kulturowego. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. Egipcjanin Hassan Fathy (1984), Hindus Charles Correa (1990) czy Meksykanie – Ricardo Legorreta Vilchis (1999) i Teodoro González de León (2008). Toyo Ito jest trzecim Japończykiem, który otrzymał Złoty Medal UIA. W 1993 roku wyróżniono w ten sposób wspomnianego już Fumihiko Makiego, a w 1995 roku – Tadao Ando (1995).

W tym roku w jury znaleźli się: obecny przewodniczący UIA Esa Mohamed (Malezja), jego poprzednik Albert Dubler (Francja), sekretarz generalny Thomas Vonier (Stany Zjednoczone), skarbnik Fabian Llisterri (Hiszpania), wiceprzewodniczący David Falla (Wielka Brytania), a także Deniz Incedayi (Turcja), Carlos Alvarez (Kostaryka), Yolanda Reyes (Filipiny) i Ali Hayder (Sudan). Przypomnijmy – Toyo Ito jest również laureatem innych prestiżowych nagród, w tym Złotego Medalu The Royal Institute of British Architects (2006) i Złotego Lwa za na ósmym Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (2002). Uroczyste wręczenie Złotego Medalu odbędzie się 6 września podczas 26. kongresu UIA w Seulu.

Tagi:
UIA Gold Medal dla Toyo Ito Złoty Medal Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal) to obok Nagrody Pritzkera jedno z najważniejszych ogólnoświatowych wyróżnień architektonicznych przyznawanych żyjącemu twórcy. Toyo Ito jest obecnie laureatem obydwu, Pritzkera otrzymał bowiem w 2013 roku. W historii podobna sytuacja zdarzyła się zaledwie czterokrotnie (posiadaczami medalu i Nagrody Pritzkera są Fumihiko Maki, Rafael Moneo, Tadao Ando i Ieoh Ming Pei).
Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie Zaprojektowany przez Toyo Ito gmach oprócz trzech sal teatralnych mieści sklepy, restauracje i galerie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wielokrzywiznowe ściany wewnętrzne, dzięki którym światło i dźwięki rozchodzą się po budynku w podobny sposób jak w jaskini. Żelbetową konstrukcję ukształtowano z niemal 29 000 stalowych, płaskich kratownic, na których rozpinano gęste zbrojenie, od razu zalewane betonem, bez użycia tradycyjnych szalunków.
Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni Architektura Toyo Ito wymyka się jednoznacznym ocenom. Niemniej wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Na czym polega fenomen autora słynnej mediateki w Sendai? Co tak naprawdę wyróżnia jego projekty? I co w nich najbardziej pociąga dziś młodych architektów.
Duch Paxtona, czyli co zostało z Pałacu Kryształowego Philip Jodidio prezentuje 11 pawilonów z lat 2000-2010 autorstwa Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Toyo Ito, Oskara Niemeyera, MVRDV, Sizy i Souto de Moury, Rema Koolhaasa...
Toyo Ito i złoty lew dla japońskiego pawilonu na 13. Biennale Architektury w Wenecji Miasta zniszczone w marcu 2011 roku przez tsunami, ludzie, którzy stracili swoje domy, przyjaciół i rodziny – co może zrobić dla nich architektura? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć architekt Toyo Ito, kurator japońskiego pawilonu na 13. Miedzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji