Updates

i

Autor: Archiwum Architektury

Updates – działania artystyczne w przestrzeni publicznej

2011-06-28 2:00

Drugą odsłoną z cyklu jest instalacja UFO - Unexpected Fountain Occupation kolektywu EXYZT, która znajdzie się na jednej z historycznych osi miasta - placu na Rozdrożu. Stojąca tam fontanna mimo dogodnej lokalizacji jest omijana przez spacerowiczów kierujących swe kroki do pobliskich parków miejskich. Artystyczna interwencja ma na celu przywrócenie tej przestrzeni jej mieszkańcom

Projekt „UPDATES” to prezentacja międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej.

W 2009 roku Fundacja Vlepvnet zaprezentowała ukraińskiego artystę APL315, w 2010 roku przyjechał do Warszawy belgijski specjalista od ornitologii ulicznej ROA, włoski mistrz wielkiego formatu BLU. W akcji wziął udział także polski artysta ZBIOK. Każda z tych interwencji spotykała się z żywym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Organizatorzy: Fundacja Vlepvnet

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Harmonogram UPDATES

ELTONOLinie proste” Czas realizacji: 26 maja-6 czerwca Lokalizacja: Złota 73

ELTONO w ramach cyklu „UPDATES” będzie działał na dwóch płaszczyznach interwencji w mieście: jedną będzie wielki mural na czterech ścianach kamienicy, a kolejną będzie seria akcji na ulicy. Efekt działań ulicznych będzie ujawniony 6 czerwca na wystawie w mieszkaniu na ulicy Mokotowskiej, tymczasowej siedzibie v9. Jak w większości projektów ELTONO, ostateczny kształt prac zależeć będzie od publiczności. Eksperyment będzie opierał się na interakcji i badaniu, jak niekontrolowane zewnętrzne czynniki mogą wpływać na prace zainstalowane na ulicy. Artysta pozostawia swoje prace by same ewoluowały, generując tym samym niepewny wynik końcowy. W przestrzeni wystawienniczej będzie można odtworzyć działania, które artysta prowadził na zewnątrz. Wystawa skonfrontuje dwa przeciwstawne środowiska, wnętrze i zewnętrze, z tym samym eksperymentem a uczestnicy odwiedzający wystawę będą mogli doświadczyć kontrastów wynikających z tego spotkania.

EL TONO - ur. 1975 we Francji, mieszka w Hiszpanii. Studiował sztuki plastyczne na uczelni Saint Denis w Paryżu, natomiast w roku 1999 wyjechał do Madrytu w ramach programu rocznej wymiany studenckiej. Wizyta w Madrycie przekształciła się w stały pobyt w tym mieście. Początki twórczości EL TONO to klasyczne graffiti, które ewoluowało w bardziej oszczędną formę. Znakiem rozpoznawczym twórcy stał się symbol kamertonu, malowany przy użyciu taśmy maskującej i farby akrylowej. EL TONO wypracował swój własny unikalny styl, jego abstrakcyjne, minimalistyczne formy redefiniują odbiór zastanej rzeczywistości, nie narzucając jednoznacznej interpretacji.

WYBRANE WYSTAWY 2010: „Retícula”, Montana Gallery, Sevilla, Hiszpania 2009: „La Cuadrada”, Centro Cultural de España, Lima, Peru 2009: „Observatori”, 2009, Walencja, Hiszpania 2008: „Nomadaz”, Scion Gallery, Los Angeles, Stany Zjednoczone 2007: „Behind the seen”, Ad Hoc Gallery, Nowy Jork, Stany Zjednoczone 2007: „Planet Prozess”, Berlin, Niemcy


EXYZT UFO, Unexpected Fountain Occupation Czas realizacji: 16 czerwca – 27 sierpnia Lokalizacja: plac Na Rozdrożu

EXYZT to kolektyw 20 osób, reprezentujących wiele dyscyplin, takich jak: architektura, grafika, video, fotografia. Każde przedsięwzięcie grupy ma charakter ulotny i przyjmuje formę instalacji tymczasowej. Projekt zawsze jest zdeterminowany przez miejsce, w którym odbywa się, a akcje grupy EXYZt inspirowane są specyfiką miejsca w jakim są realizowane. Kontekst miejsca urbanistyczny czy historyczny staje się punktem wyjściowym projektu. Instalacja „UFO - Unexpected Fountain Occupation” znajdzie się na placu na Rozdrożu - na jednej z historycznych osi miasta - i ma na celu przywrócenie tej przestrzeni jej mieszkańcom. Fontanna mimo tak dogodnej lokalizacji jest omijana przez spacerowiczów kierujących swe kroki do pobliskich parków miejskich. Kolektyw EXYZT chce wykorzystać ten potencjał by fontanna stała się jednocześnie punktem życia kulturalnego i publicznego w okresie wakacyjnym. Interwencja ma sprowokować dyskusję na temat sposobów użytkowania przestrzeni publicznej w nietypowy sposób. UFO będzie też miejscem rezydencji artystycznych, animowanych przez 2 miesiące przez artystów związanych z Fundację Vlepvnet i architekt-kurator Ewę Rudnicką. Aktywni uczestnicy życia publicznego, politycznego, kulturalnego i artystycznego Warszawy, będą proponować rożne sposoby wykorzystania tej przestrzeni. Swoje pomysły mogą również zgłaszać mieszkańcy stolicy, a najlepsze będą zrealizowane. Po doświadczeniach z Metavilla-projekt zrealizowanym z Patrickiem Bouchain dla Pawilonu Francuskiego podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2006, kolektyw EXYZT chce kontynuować idee, że miejsce rezydencji/pobytu stymuluje „żywą produkcję” programów kulturalnych i debat na temat polityki miasta.

W programie: - budowa/ 8 specjalistów EXYZT będzie współpracować z 8 konstruktorami i studentami z Warszawy (WA PW) - debaty i dyskusje /na temat sposobu użytkowania przestrzeni publicznej Warszawy/ współtworzone z SARPem - performence dla publiczności artystów lokalnych i zagranicznych - program relaksacyjny (yoga, fitness, taniec…) - zajecia/warsztaty dla dzieci - filmy i koncery - spotkania i zajecia dla seniorów

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY eXYZT

W 2006 roku grupa została zaproszona przez architekta Patricka Bouchaina do zaprojektowania wnętrza i animowania francuskiego pawilonu podczas X-ego Biennale Architektury w Wenecji. W odpowiedzi na tendencje umieszczania architektury współczesnej w kontekście interdyscyplinarnym kolektyw zrealizował projekt „Metavilla”. Architekci wybudowali w środku obiektu prowizoryczną sypialnię, kuchnię, minibasen, saunę i atelier, gdzie przez cały okres trwania biennale mieszkali oraz organizowali różne wydarzenia m.in. projekcie video, instalacje dźwiękowe, panele dyskusyjne. Budynek zmienił się nie do poznania. Zwiedzający mogli uczestniczyć we wszystkich imprezach, dzięki czemu przestrzeń wystawiennicza zmieniła się w przestrzeń wymiany kulturowo-artystycznej. Wydarzenie radykalnie zmieniło sposób postrzegania architektury.

W lipcu 2008 roku na zaproszenie Londyńskiej Fundacji Architektury grupa przyjechała na Londyński Festiwal Architektury, gdzie postanowili pokazać, że przestrzeń miejska to nie tylko architektura. Przez kilka tygodni przy 100 Union Street w Southwark ku zdziwieniu przechodniów fragment ulicy zamienił się w przestrzeń wypoczynkową. Przechodnie mogli zrelaksować się na leżakach, orzeźwić się zimnymi napojami, poopalać się na drewnianym podeście.  Kiedyś w tym miejscu istniały łaźnie o czym artyści chcieli przypomnieć. Ponadto zorganizowanie plaży w środku miasta pokazało, że nawet w w zwykłych miejscach może zdarzyć się coś nietypowego.

W sierpniu 2009 roku w Londynie powstała instalacja Dalston Mill. Była to część wystawy „Radical Nature- Art and Architecture for a Changing Planet 1969-2009” (Radykalna natura-Sztuka i Architektura dla Zmieniającej się Planety 1969-2009). eXYZt zostało tam zaproszone przez galerię sztuki Barbican. Tym razem architekci skonstruowali młyn o nietypowym kształcie, tradycyjnie napędzany przez wiatr. Inspiracją do tego przedsięwzięcia było znajdujące się w tym miejscu niewielkie pole pszenicy - dzieło artystki Agnes Denes.

W sierpniu 2010, kolektyw został poproszony, by animować przez miesiąc przestrzeń w centrum Madrytu w ramach wydarzenia Noche en Blanco. Powstał basen w 'lesie tropikalnym' z przestrznią wokół, ukierunkowaną na relaks.

Be utopian” - eXZYT Chcemy budować nowe światy, gdzie fikcja jest rzeczywistością. Chcemy zachęcać do kreatywności, refleksji, odnawiania stosunków międzyludzkich. Jeśli przyjmiemy, że przestrzeń jest stworzona przez dynamikę wymiany to każdy może być architektem przestrzeni.

Eksperymentowanie. Architektura może być rozciągnięta na wiele dyscyplin, gdzie możemy posługiwać się najróżniejszymi narzędziami. Nasza recepta to naszpikować konstrukcję: muzyką, video, grafiką, fotografią i gastronomią – bez zapominania o pozostawieniu miejsca na interakcje, wolność, nieformalność i nieprzewidywalność.

Mimo że odcinamy się od aktualnej praktyki architektonicznej, która naszym zdaniem jest podporządkowana ekonomicznym i politycznym względom zajmujemy się wszystkim, co z konstrukcją jest związane. Sami projektujemy, budujemy i mieszkamy w naszych konstrukcjach pozostawiając zwiedzającym swobodę w przyswojeniu sobie naszego designu. Tworzymy pewien kadr w którym doprowadzamy do scalenia ludzi z przestrzenią.

Nasze projekty są wiecznie w ruchu. Jest to dynamiczny proces oparty na wymianie między ludźmi, a przestrzenią w której się znajdują. Działania eXYZT mają na celu uzmysłowienie ludziom jaka jest otaczająca ich przestrzeń. Reakcja i akcja.


GORO I ANNA BRZEZIŃSKA-CZERSKAOdnowa legendarnego warszawskiego muralu - „Jajo” Czas realizacji: wrzesień Lokalizacja: rondo Wiatraczna